Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-29, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: burzliwa dyskusja na sesji wokół wykupienia gruntów należących do KOWR-u

Archiwum: XLIII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Archiwum: XLIII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Zamieszanie w związku z planami zakupu przez miasto działki przy ulicy Północnej w Opolu. Podczas dzisiejszej (29.12) sesji prezydent Arkadiusz Wiśniewski poprosił radnych o zgodę na zakup tej nieruchomości. Jej koszt to ponad 3 miliony złotych. Wcześniej była mowa, że KOWR, który jest jej właścicielem, przekaże ją nieodpłatnie. Resort rolnictwa nie wyraził na to zgody.
- Jestem trochę zdziwiony tą decyzją, bo przecież w poprzednim roku wprowadzaliśmy zmiany w wieloletniej prognozie finansowej związanych z wykonanym już planem - mówi Łukasz Sowada, przewodniczący rady miasta.

- Też związane to było z koncepcją zagospodarowania tego terenu na cele sportowe. Wydawało mi się, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest instytucją publiczną, państwową, która wspiera często samorządy. Być może się mylę.

- Ktoś na tej działce chce zarobić - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

- Jest to teren publiczny, który jest przeznaczony na takie zadania, jakie zrealizowaliśmy choćby w Toyota Parku, czy Stegu Arenie. Jednak takiego bezpłatnego przekazania gruntów nie będzie. Wydaje się, że ktoś chce na tym zbić grubą kasę.

Prezydent miasta podczas sesji wywołał do odpowiedzi przewodniczącego klubu radnych PiS Michała Nowaka, podkreślając, że jest on współpracownikiem KOWR-u.

- Pan radny Nowak jest pracownikiem KOWR-u i być może on wie, dlaczego miasto nie zasługuje, żeby taki ośrodek dla dzieci, młodzieży zbudować? - To nie KOWR wydał negatywną opinię, tylko minister, ale Państwo nie potraficie merytorycznie dyskutować, tylko próbujecie po prostu robić zabawę polityczną. Minister wydał negatywną opinię, prezydent to wie, albo udaje, że nie wie, bo przecież dostał tę odpowiedź - odpowiada radny Michał Nowak.

Dodajmy, że ostatecznie radni wyrazili zgodę na nabycie nieruchomości gruntowej. Jednak, czy zostanie ona pozyskana przez miasto, to okaże się po przetargu.
Łukasz Sowada
Arkadiusz Wiśniewski
Michał Nowak

Wiadomości z regionu

2022-10-06, godz. 10:10 Dzisiaj uroczysta inauguracja roku akademickiego na Politechnice Opolskiej - Dzieje się bardzo dużo, bardzo wiele ciekawych, pozytywnych rzeczy. Począwszy od tego, że Politechnika Opolska bardzo mocno od ostatnich trzech lat pnie… » więcej 2022-10-06, godz. 09:30 Zmiany w dwóch komisariatach w regionie. W jednostkach nie będzie oficerów dyżurnych Zmiany w organizacji pracy komisariatów w powiecie brzeskim. Od października znikną z nich istotne stanowiska. » więcej 2022-10-06, godz. 09:00 Koniec utrudnień przy Powstańców Śląskich w Opolu. Od piątku kierowcy i piesi będą mogli korzystać z drogi pod… Dobra informacja dla kierowców z Opola. Od piątku (07.10) przejazd pod wiaduktem przy Powstańców Śląskich w Opolu zostanie otwarty dla pieszych i samochodów… » więcej 2022-10-06, godz. 08:30 Rocznica uwięzienia prymasa. Zaproszenie do Prudnika W czwartek (06.10) minie 68 lat od dnia, kiedy prymas kardynał Stefan Wyszyński został przewieziony z miejsca odosobnienia w Stoczku Klasztornym do Prudnik… » więcej 2022-10-05, godz. 20:45 Znęcali się nad psem, teraz trafili do aresztu. Dwóm mężczyznom spod Opola grozi do 5 lat więzienia Chcieli pozbyć się psa, więc okaleczali go nożem, a potem rzucali w niego cegłówką. Prokuratura Rejonowa w Opolu skutecznie zawnioskowała do sądu o trzymiesięczny… » więcej 2022-10-05, godz. 19:45 "Zbliżamy się do miejsca grzebalnego". Archeolodzy penetrują podziemia katedry opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Brązowa obrączka, monety oraz fragmenty ceramiki - to kolejne odkrycia archeologów w opolskiej katedrze. Badacze po blisko 3 tygodniowej przerwie wrócili do… » więcej 2022-10-05, godz. 19:00 Trzy wnioski od mieszkańców jednego budynku. Rośnie liczba odrzuconych pism o dodatki węglowe Niemal dwa tysiące wniosków o dodatek węglowy złożyli mieszkańcy gminy Strzeleczki, ale znaczną część urzędnicy muszą odrzucać. » więcej 2022-10-05, godz. 18:45 Raport MZ: Ostatnie 7 dni to w regionie 466 nowych zakażeń COVID-19 20 072 przypadków COVID-19 odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce, z czego 3981 z nich to infekcje ponowne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci… » więcej 2022-10-05, godz. 18:11 Pieniądze dla JST podzielone. Znamy sumy dla regionu Ponad 13 miliardów złotych trafi do końca roku do samorządów. To dodatkowe pieniądze, które przewiduje nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu… » więcej 2022-10-05, godz. 17:32 Wody Polskie zerwały umowę z wykonawcą polderu Żelazna. Co się stało? Koniec współpracy z jedną z firm, która odpowiadała za budowę polderu Żelazna w Opolu. Cała inwestycja składa się z dwóch części, a zerwana umowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »