Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-09, 08:09 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Strzelce Opolskie: coraz więcej wiadomo o tym, kim byli skazani pochowani na cmentarzu więziennym

Dokumenty skazanych, którzy byli pochowani na cmentarzu więziennym [fot. Archiwum Państwowe w Opolu]
Dokumenty skazanych, którzy byli pochowani na cmentarzu więziennym [fot. Archiwum Państwowe w Opolu]
Dokumenty skazanych, którzy byli pochowani na cmentarzu więziennym [fot. Archiwum Państwowe w Opolu]
Dokumenty skazanych, którzy byli pochowani na cmentarzu więziennym [fot. Archiwum Państwowe w Opolu]
Prace ekshumacyjne na dawnych cmentarzu przywięziennym w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Prace ekshumacyjne na dawnych cmentarzu przywięziennym w Strzelcach Opolskich [fot. A. Pospiszyl]
Naukowcy ustalili tożsamość 54 z 71 osób, których szczątki ekshumowano latem tego roku z terenu byłego cmentarza więziennego w Strzelcach Opolskich. Po zakończeniu prac terenowych, wydobyte kości poddano badaniom antropologicznym, żeby ustalić m.in. wiek i płeć pochowanych tam osób. Jednocześnie prowadzona jest kwerenda w archiwach polskich i niemieckich.
- Cmentarz przywięzienny podzielony był na dwie części. W jednej pochowano bardzo młode osoby – mówi Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolożka z Uniwersytetu Opolskiego. - To są młodzi ludzie, 18-25 lat. Natomiast druga część to są panowie 30-35 lat, najstarsza osoba ma ponad 70 lat. Musimy spróbować dotrzeć do akt osobowych, i wtedy być może opis osoby za co została skazana, będzie nam też sugerował urazy, jakie noszą na sobie kości. Są poprzestawiane nogi, deformacje kości, które są świadectwem tego, że na pewno ich torturowano.

Badania antropologiczne przeprowadził zespół Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr Agata Cieślik z Polskiej Akademii Nauk. Jednocześnie naukowcy prowadzili kwerendy w archiwach, w czym wolontariacko pomagają miłośnicy historii m.in. ze Strzelec Opolskich, Opola, a także Niemiec i Francji.

- W archiwum opolskim znaleźliśmy księgi, w których widniały spisy zgonów m.in. skazanych odbywających karę w więzieniu w Strzelcach Opolskich. To formularze, które dla nas są skarbnicą wiedzy – mówi Magdalena Przysiężna-Pizarska. - Kto zgłasza ten zgon, jakiej profesji jest osoba zgłaszająca, gdzie zamieszkiwała osoba, która zginęła czy została zamordowana. W jakim wieku zmarła. Jeżeli są to informacje dotyczące mężczyzn mieszkających w Strzelcach bądź okolicy, to jest zazwyczaj też podane kim była żona, z jakiej rodziny, jak rodzina się nazywała, dodatkowo jakiej profesji.

Archeolodzy mają nadzieję wrócić do Strzelec Opolskich w kolejnym roku. Nadal na ekshumację czekają dwa rzędy cmentarne, może tam być pochowanych 28 osób. Szczątki znajdują się pod chodnikiem i ulicą, więc zgodę i pomoc przy prowadzeniu prac musi zapewnić starostwo powiatowe, które jest zarządcą drogi.
Magdalena Przysiężna-Pizarska (część 1)
Magdalena Przysiężna-Pizarska (część 2)

Wiadomości z regionu

2022-01-20, godz. 09:00 W Strzelcach Opolskich gmina i parafia organizują warsztaty dla młodzieży. To propozycja na ferie Gmina Strzelce Opolskie i tamtejsza parafia św. Wawrzyńca po raz kolejny organizują zajęcia w czasie ferii zimowych. To kolejna inicjatywa, która połączyła… » więcej 2022-01-20, godz. 08:42 W Proślicach koło Byczyny samochód wpadł do rowu. Ranna została kobieta w ciąży i 7-letnie dziecko Samochód wypadł z drogi, a podróżująca nim kobieta w ciąży i jej 7-letnie dziecko zostali poszkodowani. Do tego zdarzenia doszło w Proślicach (pow. kluczborski)… » więcej 2022-01-20, godz. 08:05 Pożar poddasza w budynku wielorodzinnym w Nowej Wsi Królewskiej w Opolu. Na miejscu 9 zastępów straży pożarnej [… Siedem zastępów straży pożarnej gasi pożar w budynku wielorodzinnym przy ulicy Jagiellonów w Opolu. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 Zderzenie busa z osobówką na DW 408 w Starym Koźlu. Jedna osoba poszkodowana Około godziny 07:00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie, że na ulicy Braci Wolnych w Starym Koźlu zderzył się samochód osobowy z busem. Według wstępnych… » więcej 2022-01-20, godz. 07:15 NFZ szuka aptek, gdzie będzie można szczepić mieszkańców przeciwko grypie. Są na to pieniądze Opolski oddział NFZ poszukuje aptek, które podejmą się prowadzenia akcji szczepień przeciwko grypie sezonowej. Zgłaszać może się każda placówka, która… » więcej 2022-01-19, godz. 21:31 Zapowiada się wietrzny czwartek. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze wydało dla wszystkich powiatów województwa IMGW. » więcej 2022-01-19, godz. 20:32 Raport dnia. Ponad 30 tysięcy infekcji i 377 zgonów w kraju. Administracja publiczna ma pracować zdalnie, w przyszłym… 24 zgony osób zarażonych koronawirusem i 623 nowe infekcje odnotowano od wczoraj (18.01) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 30… » więcej 2022-01-19, godz. 20:30 "Drogi" manewr na drodze zaliczył młody kierowca w Oleśnie 2200 złotych mandatu i 10 punktów karnych - tym dla 19-letniego kierowcy wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. » więcej 2022-01-19, godz. 19:15 Mandaty za szaleństwo na drodze w miejscu, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku Od 800 do 2500 zł zapłacą kierowcy, którzy znacząco przekroczyli prędkość na drogach powiatu strzeleckiego. Dwóch z nich policja zatrzymała, gdy pędzili… » więcej 2022-01-19, godz. 18:59 MSWiA dofinansuje zakup 16 nowych wozów dla opolskich jednostek ochotniczej straży pożarnej [LISTA] Dofinansowania na zakup 16 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych trafią w tym roku do jednostek ochotniczej straży pożarnej na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »