Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-16, 12:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Strzelce Opolskie: koniec tegorocznych prac ekshumacyjnych na terenie starego cmentarza więziennego

Teren prac ekshumacyjnych na dawnym cmentarzu więziennym [fot. A. Pospiszyl]
Teren prac ekshumacyjnych na dawnym cmentarzu więziennym [fot. A. Pospiszyl]
Oznaczenia znalezione przy szczątkach żołnierza uczestniczącego w wojnie prusko-francuskiej [fot. A. Latusek]
Oznaczenia znalezione przy szczątkach żołnierza uczestniczącego w wojnie prusko-francuskiej [fot. A. Latusek]
Zakończono prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza więziennego w Strzelcach Opolskich. Trwa jeszcze porządkowanie terenu, a wydobyte kości są badane przez antropologów. W sumie podjęto szczątki 71 osób – więźniów, którzy zmarli w czasie odbywania kary. Grzebani byli nago, w prostych trumnach. Wyjątek stanowią pochówki dwóch osób – ewangelickiego księdza i żołnierza walczącego w wojnie prusko-francuskiej.
- To jedyne przypadki, gdy pochówki odbiegały od pewnej normy – mówi Andrzej Latusek, prezes fundacji Silesia prowadzącej prace ekshumacyjne. - Znaleźliśmy żołnierza z wojny 1870-71. Należał do Kriegsferaine Breslau, czyli możemy domniemywać, że mieszkał gdzieś we Wrocławiu lub okolicach. Wiemy to dlatego, że do trumny włożony mu odznaczenia, które poprzednio zdobył. To jedyny taki znacznik, który znaleźliśmy.

Prace wykopaliskowe na terenie dawnego cmentarza mogą być wznowione na wiosnę, jeśli dojdzie do ustaleń pomiędzy Fundacją Silesia a starostwem w Strzelcach Opolskich w zakresie wydobycia szczątków znajdujących się częściowo pod chodnikiem przy drodze powiatowej. Dodajmy, dawny cmentarz więzienny w Strzelcach Opolskich funkcjonował do II wojny światowej.
Andrzej Latusek

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej 2021-10-17, godz. 11:00 Raport MZ: Ponad 2500 nowych infekcji w całej Polsce i 32 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono od wczoraj (16.10) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj o 2523 nowych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-10-17, godz. 10:00 Nadleśnictwo Opole zaprasza do lasów. Bushcraft coraz bardziej popularny Choć październik to pora grzybobrania, w opolskich lasach grzybów mamy jak na lekarstwo. W tej sytuacji leśnicy przymierzają się do inwestycji, które mają… » więcej 2021-10-17, godz. 08:30 Opole: policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych Znacznie zwiększają widoczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mowa o odblaskach, które powinny być stałym elementem wyposażenia pieszych, jak i… » więcej 2021-10-16, godz. 20:42 75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ] Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie… » więcej 2021-10-16, godz. 20:30 Raport dnia: Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem liczby zakażeń. W województwie odnotowano kolejną… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 34 nowe przypadki COVID-19. W regionie zmarła też jedna osoba zakażona patogenem z Chin. » więcej 2021-10-16, godz. 19:00 Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie… W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50 W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc plane… Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić… » więcej 2021-10-16, godz. 17:53 Opolanie mogli zobaczyć, jak wygląda praca kierowców MZK. Część z nich chce w przyszłości prowadzić miejskie … Miejski Zakład Komunikacji w Opolu otworzył dla mieszkańców bramy swojej zajezdni. W ten sposób spółka chciała zachęcić zarówno do korzystania ze swoich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »