Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-28, 08:00 Autor: Katarzyna Doros

W lutym przyszłego roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z centrum integracji

W lutym 2022 roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z Centrum Integracji [fot. Katarzyna Doros]
W lutym 2022 roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z Centrum Integracji [fot. Katarzyna Doros]
W lutym 2022 roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z Centrum Integracji [fot. Katarzyna Doros]
W lutym 2022 roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z Centrum Integracji [fot. Katarzyna Doros]
Przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu w lutym 2022 roku powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców. Placówka ma mieścić się na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Damrota w Opolu. Centrum będzie dysponować punktem informacyjnych oraz oferować kursy językowe i adaptacyjne. Z kolei doradcy międzykulturowi będą towarzyszyć rodzinom w rozwiązywaniu trudnych sytuacji i pomagać np. w poszukiwaniu mieszkań.
- To miejsce, w którym zaopiekujemy się wszystkimi chętnymi osobami spoza Unii Europejskiej - mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Chciałbym, żeby to był taki punkt, w którym wszystkie osoby na początek uzyskają od nas wstępną informację o tym, jak wygląda nasz system prawny, jak wygląda polska rzeczywistość w zakresie opieki zdrowotnej, rynku pracy. Oczywiście będziemy pomagać w załatwianiu wielu formalności w wielu innych urzędach m.in. w urzędzie wojewódzkim czy powiatowych urzędach pracy. Więc chcemy, żeby to nasze centrum było takim pierwszym miejscem kontaktu.

- Mamy świadomość, że jest nas jako mieszkańców coraz mniej i cudzoziemcy są tymi osobami, które chcemy do naszego regiony zaprosić - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Chcemy pokazywać, że nasz region to miejsce, w którym bardzo dobrze mogą mieszkać, pracować i wypoczywać nie tylko obywatele Polski, ale również cudzoziemcy. Chcemy, aby w naszym regionie odnaleźli nie tylko miejsce do pracy, ale też miejsce, z którym mogą związać swoją przyszłość.

Centrum Integracji Cudzoziemców powstaje na Opolszczyźnie i w województwie wielkopolskim. Inicjatywa ma kosztować ponad 2 miliony złotych i będzie sfinansowana z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI), projektu realizowanego w partnerstwie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu.
Maciej Kalski
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2023-12-02, godz. 13:30 "Mamy dyżury, cały czas działamy". Nyski WOPR pracuje także zimą Zima wcale nie jest dla nas czasem odpoczynku - mówi szef nyskich ratowników wodnych Jarosław Białochławek. WOPR-owcy w weekend dyżurują stacjonarnie nad… » więcej 2023-12-02, godz. 12:57 Rodzinne zmagania w pływaniu. "Family Cup" wróciło, tym razem do Opola Najmłodsi mają 6 lat, najstarsi zbliżają się do 'szóstki z przodu', a łączy ich zamiłowanie do pływania. Po kilkuletniej przerwie na mapę wydarzeń… » więcej 2023-12-02, godz. 12:03 Weekend ze świąteczną rozgrzewką w Kluczborku. Przygotowano wiele atrakcji Dwudniowy jarmark bożonarodzeniowy zaplanowano na ten weekend w Kluczborku. Impreza rozpocznie się oficjalnie o 12:00 na Rynku. » więcej 2023-12-02, godz. 12:00 e-BOK w "Czystym Regionie" już działa. Ma wiele funkcji dla mieszkańców Dzięki niemu złożysz i zaktualizujesz deklarację o wysokości opłaty za odpady, zamówisz usługę dodatkową czy złożysz reklamację. Od 1 grudnia mieszkańcy… » więcej 2023-12-02, godz. 11:30 Drewniany wodociąg będzie jedną z atrakcji nowego muzeum w Brzegu Pochodzący z XVI wieku drewniany wodociąg odkryty podczas prac archeologicznych w Brzegu nie będzie zasypany. Choć konstrukcja nie przyjechała do nas w walizkach… » więcej 2023-12-02, godz. 10:15 Tu aktywnie spędzisz wolny czas. Miejskie lodowisko w Kędzierzynie-Koźlu już działa To już czas by naostrzyć łyżwy. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla od dziś (02.12) mogą korzystać z miejskiego lodowiska przy ul. Skarbowej. » więcej 2023-12-02, godz. 07:18 Zadzwonił i poinformował, że podpalił swój pokój. Na pomoc ruszyli strażacy Nocna ewakuacja mieszkańców w Kluczborku. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, około 3:00 wpłynęło zgłoszenie… » więcej 2023-12-02, godz. 07:16 Uwaga kierowcy! Złe warunki na opolskich drogach [AKTUALIZACJA] Na A4 - błoto pośniegowe. Na 'krajówkach' - szczególnie w powiecie nyskim i prudnickim - również. Nie lepiej jest na drogach wojewódzkich, gdzie kierowcy… » więcej 2023-12-01, godz. 20:15 Zimne kaloryfery w mieszkaniach części opolan. Na Cieszyńskiej doszło do awarii sieci ciepłowniczej Awaria ciepłownicza w Opolu. Została zlokalizowana 30 listopada przy ul. Cieszyńskiej. Dzisiaj (1.12) służby techniczne ECO przystąpiły do prac związanych… » więcej 2023-12-01, godz. 19:30 Opolskie schronisko apeluje o adopcję zwierząt i wsparcie. "Zima to czas szczególny" Siedemdziesiąt psów i prawie dwieście kotów - tyle zwierząt przebywa obecnie w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Najbardziej potrzebują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »