Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-28, 08:00 Autor: Katarzyna Doros

W lutym przyszłego roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z centrum integracji

W lutym 2022 roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z Centrum Integracji [fot. Katarzyna Doros]
W lutym 2022 roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z Centrum Integracji [fot. Katarzyna Doros]
W lutym 2022 roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z Centrum Integracji [fot. Katarzyna Doros]
W lutym 2022 roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z Centrum Integracji [fot. Katarzyna Doros]
Przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu w lutym 2022 roku powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców. Placówka ma mieścić się na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Damrota w Opolu. Centrum będzie dysponować punktem informacyjnych oraz oferować kursy językowe i adaptacyjne. Z kolei doradcy międzykulturowi będą towarzyszyć rodzinom w rozwiązywaniu trudnych sytuacji i pomagać np. w poszukiwaniu mieszkań.
- To miejsce, w którym zaopiekujemy się wszystkimi chętnymi osobami spoza Unii Europejskiej - mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Chciałbym, żeby to był taki punkt, w którym wszystkie osoby na początek uzyskają od nas wstępną informację o tym, jak wygląda nasz system prawny, jak wygląda polska rzeczywistość w zakresie opieki zdrowotnej, rynku pracy. Oczywiście będziemy pomagać w załatwianiu wielu formalności w wielu innych urzędach m.in. w urzędzie wojewódzkim czy powiatowych urzędach pracy. Więc chcemy, żeby to nasze centrum było takim pierwszym miejscem kontaktu.

- Mamy świadomość, że jest nas jako mieszkańców coraz mniej i cudzoziemcy są tymi osobami, które chcemy do naszego regiony zaprosić - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Chcemy pokazywać, że nasz region to miejsce, w którym bardzo dobrze mogą mieszkać, pracować i wypoczywać nie tylko obywatele Polski, ale również cudzoziemcy. Chcemy, aby w naszym regionie odnaleźli nie tylko miejsce do pracy, ale też miejsce, z którym mogą związać swoją przyszłość.

Centrum Integracji Cudzoziemców powstaje na Opolszczyźnie i w województwie wielkopolskim. Inicjatywa ma kosztować ponad 2 miliony złotych i będzie sfinansowana z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI), projektu realizowanego w partnerstwie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu.
Maciej Kalski
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2022-01-20, godz. 09:30 Opolszczyzna przygotowuje się na wzrost liczby hospitalizacji pacjentów z COVID-19 - Sytuacja nie jest zła, ale nie jest też dobra. Do ubiegłego tygodnia spadała w regionie zajętość covidowych łóżek szpitalnych - powiedział w Porannej… » więcej 2022-01-20, godz. 09:00 W Strzelcach Opolskich gmina i parafia organizują warsztaty dla młodzieży. To propozycja na ferie Gmina Strzelce Opolskie i tamtejsza parafia św. Wawrzyńca po raz kolejny organizują zajęcia w czasie ferii zimowych. To kolejna inicjatywa, która połączyła… » więcej 2022-01-20, godz. 08:42 W Proślicach koło Byczyny samochód wpadł do rowu. Ranna została kobieta w ciąży i 7-letnie dziecko Samochód wypadł z drogi, a podróżująca nim kobieta w ciąży i jej 7-letnia córka zostały poszkodowane. Do tego zdarzenia doszło w Proślicach (pow. kluczborski)… » więcej 2022-01-20, godz. 08:05 Pożar poddasza w budynku wielorodzinnym w Nowej Wsi Królewskiej w Opolu. Na miejscu 9 zastępów straży pożarnej [… Kilka godzin potrwa gaszenie pożaru w budynku wielorodzinnym przy ulicy Jagiellonów w Opolu. Pali się poddasze. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 Zderzenie busa z osobówką na DW 408 w Starym Koźlu. Jedna osoba poszkodowana Około godziny 07:00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie, że na ulicy Braci Wolnych w Starym Koźlu zderzył się samochód osobowy z busem. Według wstępnych… » więcej 2022-01-20, godz. 07:15 NFZ szuka aptek, gdzie będzie można szczepić mieszkańców przeciwko grypie. Są na to pieniądze Opolski oddział NFZ poszukuje aptek, które podejmą się prowadzenia akcji szczepień przeciwko grypie sezonowej. Zgłaszać może się każda placówka, która… » więcej 2022-01-19, godz. 21:31 Zapowiada się wietrzny czwartek. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze wydało dla wszystkich powiatów województwa IMGW. » więcej 2022-01-19, godz. 20:32 Raport dnia. Ponad 30 tysięcy infekcji i 377 zgonów w kraju. Administracja publiczna ma pracować zdalnie, w przyszłym… 24 zgony osób zarażonych koronawirusem i 623 nowe infekcje odnotowano od wczoraj (18.01) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 30… » więcej 2022-01-19, godz. 20:30 "Drogi" manewr na drodze zaliczył młody kierowca w Oleśnie 2200 złotych mandatu i 10 punktów karnych - tym dla 19-letniego kierowcy wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. » więcej 2022-01-19, godz. 19:15 Mandaty za szaleństwo na drodze w miejscu, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku Od 800 do 2500 zł zapłacą kierowcy, którzy znacząco przekroczyli prędkość na drogach powiatu strzeleckiego. Dwóch z nich policja zatrzymała, gdy pędzili… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »