Radio Opole » Gospodarka
2022-01-14, 13:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Spadło bezrobocie, przybyło ofert pracy. 2021 rok na rynku pracy był lepszy w regionie niż w 2020

W 2021 roku spadło bezrobocie na Opolszczyźnie [fot. pixabay.com]
W 2021 roku spadło bezrobocie na Opolszczyźnie [fot. pixabay.com]
Z 6-procentowem bezrobociem rok 2021 zakończył się na Opolszczyźnie. To wynik o blisko jeden procent lepszy niż w roku 2020, kiedy szczególnie mocno skutki pandemii koronawirusa odczuli przedsiębiorcy.
Jak podkreśla dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Maciej Kalski, miniony rok był już dużo bardziej dynamiczny. Po trudnościach w początkowych miesiącach związanych z lockdownem, później sytuacja na rynku pracy się poprawiała.

- Widać, że cały czas mamy rynek pracownika. Pracy jest dużo, a brakuje często chętnych do jej wykonywania - zaznacza Maciej Kalski. - Wiele osób, które chciało znaleźć pracę, to w mojej ocenie mogło ją znaleźć bez większych kłopotów. Oczywiście, czasami wymagało to większego wysiłku związanego z edukacją, podniesieniem kwalifikacji, ze zmianą spojrzenia na siebie na rynku pracy. Do tej pory często pracowaliśmy w jednym miejscu, ale jesteśmy w tak dynamicznych czasach, które dają możliwość szukania pracy w innym miejscu, bardziej ambitnej, lepiej płatnej.

Na koniec 2021 roku w opolskich pośredniakach było zarejestrowanych ponad 21,5 tysiąca osób. Maciej Kalski zaznacza, że cały czas są grupy, które mają na rynku pracy duże problemy.

- W ewidencji powiatowych urzędów pracy w 85 proc. to są osoby w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy - mówi Kalski. - To oznacza, że mają barierę związaną z wejściem na ten rynek. To osoby młode, po szkole i bez doświadczenia. Niestety pracodawcy często patrzą nieprzyjaźnie na osoby powyżej 50. roku życia. To też osoby osoby, które opiekują się dziećmi, bez kwalifikacji zawodowych, czy też osoby z niepełnosprawnościami.

Najniższe bezrobocie na koniec ubiegłego roku było w Opolu oraz powiatach oleskim i strzeleckim. Najwyższe - przekraczające 8 proc. - w powiatach głubczyckim, nyskim i prudnickim.

Od początku pandemii urzędy pracy w regionie przekazały przedsiębiorcom w ramach tarcz antykryzysowych 400 milionów złotych. To pieniądze, które były dedykowane przede wszystkim na utrzymanie miejsc pacy, czy na pokrycie bieżących kosztów utrzymania firmy.
Maciej Kalski
Maciej Kalski

Gospodarka

2022-01-25, godz. 12:14 Uczeń głubczyckiego Rolniczaka wyróżniony w ogólnopolskim konkursie ZUS Marcel Stankiewicz, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach, zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie Zakładu Ubezpieczeń… » więcej 2022-01-25, godz. 09:00 Otmuchów inwestuje w infrastrukturę społeczną oraz oświatową Ocieplanie i termomodernizacja szkół, a także modernizacja kotłowni - to jeden z priorytetów w gminie Otmuchów. Samorząd zamierza także wspierać seniorów… » więcej 2022-01-25, godz. 08:00 Wiele inwestycji, ale też niepewność co do kosztów ogrzewania budynków. Budżet gminy Gorzów Śląski Około 5 milionów złotych planuje w tym roku przeznaczyć na inwestycje gmina Gorzów Śląski. » więcej 2022-01-24, godz. 17:45 Pracownicy ZUS i KAS wyjaśniali nowe rozwiązania podatkowe w ramach Polskiego Ładu Pracownicy skarbówki i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają przepisy Polskiego Ładu. Dzisiaj (24.01) taką akcję zorganizowano w placówkach ZUS… » więcej 2022-01-24, godz. 13:15 Głubczycki "pośredniak" ma dotacje dla młodych przedsiębiorców Rozpoczął się II nabór wniosków w ramach projektu ''Młodzi, kreatywni, przedsiębiorczy w powiecie głubczyckim''. Dedykowany jest osobom do 30. roku życia… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 Wspólne dyżury organizuje ZUS i KAS. Tematem będzie Polski Ład Dwa dni wspólnych dyżurów z myślą o przedsiębiorcach organizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Krajowa Administracja Skarbowa. Konsultanci będą wyjaśniać… » więcej 2022-01-22, godz. 11:18 "Świeży" budżet już idzie do pierwszej poprawki. Burmistrz Artur Rolka o finansach Paczkowa W Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Paczkowa Artur Rolka, o tym, dlaczego jego gmina przyjęła uchwałę budżetową dopiero w styczniu tego roku. » więcej 2022-01-21, godz. 19:00 Zabytki Białej zostaną zrewitalizowane. Prudnicka gmina jako pierwsza w województwie podpisała umowę z wykonawcami… Ponad 7,3 mln złotych przeznaczy gmina Biała na remont miejskich obiektów zabytkowych w ramach modernizacji infrastruktury turystycznej. Pieniądze na ten cel… » więcej 2022-01-21, godz. 11:56 Kssenon ma powstać na Opolszczyźnie. To unikatowa oferta dla małych przedsiębiorców Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna szuka na Opolszczyźnie miejsca na lokalizację projektu Kssenon. Jest to akcelerator biznesowy dedykowany dla małych… » więcej 2022-01-20, godz. 18:00 Branice "zyskały" kilkudziesięciu nowych mieszkańców. To efekt całorocznej meldunkowej akcji prowadzonej przez władze… Zakończyła się akcja 'Zamelduj się w gminie Branice' skierowana do osób, które w ciągu ostatniego roku zameldowały się tutaj na pobyt stały. Wszyscy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »