Radio Opole » Gospodarka
2022-01-14, 13:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Spadło bezrobocie, przybyło ofert pracy. 2021 rok na rynku pracy był lepszy w regionie niż w 2020

W 2021 roku spadło bezrobocie na Opolszczyźnie [fot. pixabay.com]
W 2021 roku spadło bezrobocie na Opolszczyźnie [fot. pixabay.com]
Z 6-procentowem bezrobociem rok 2021 zakończył się na Opolszczyźnie. To wynik o blisko jeden procent lepszy niż w roku 2020, kiedy szczególnie mocno skutki pandemii koronawirusa odczuli przedsiębiorcy.
Jak podkreśla dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Maciej Kalski, miniony rok był już dużo bardziej dynamiczny. Po trudnościach w początkowych miesiącach związanych z lockdownem, później sytuacja na rynku pracy się poprawiała.

- Widać, że cały czas mamy rynek pracownika. Pracy jest dużo, a brakuje często chętnych do jej wykonywania - zaznacza Maciej Kalski. - Wiele osób, które chciało znaleźć pracę, to w mojej ocenie mogło ją znaleźć bez większych kłopotów. Oczywiście, czasami wymagało to większego wysiłku związanego z edukacją, podniesieniem kwalifikacji, ze zmianą spojrzenia na siebie na rynku pracy. Do tej pory często pracowaliśmy w jednym miejscu, ale jesteśmy w tak dynamicznych czasach, które dają możliwość szukania pracy w innym miejscu, bardziej ambitnej, lepiej płatnej.

Na koniec 2021 roku w opolskich pośredniakach było zarejestrowanych ponad 21,5 tysiąca osób. Maciej Kalski zaznacza, że cały czas są grupy, które mają na rynku pracy duże problemy.

- W ewidencji powiatowych urzędów pracy w 85 proc. to są osoby w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy - mówi Kalski. - To oznacza, że mają barierę związaną z wejściem na ten rynek. To osoby młode, po szkole i bez doświadczenia. Niestety pracodawcy często patrzą nieprzyjaźnie na osoby powyżej 50. roku życia. To też osoby osoby, które opiekują się dziećmi, bez kwalifikacji zawodowych, czy też osoby z niepełnosprawnościami.

Najniższe bezrobocie na koniec ubiegłego roku było w Opolu oraz powiatach oleskim i strzeleckim. Najwyższe - przekraczające 8 proc. - w powiatach głubczyckim, nyskim i prudnickim.

Od początku pandemii urzędy pracy w regionie przekazały przedsiębiorcom w ramach tarcz antykryzysowych 400 milionów złotych. To pieniądze, które były dedykowane przede wszystkim na utrzymanie miejsc pacy, czy na pokrycie bieżących kosztów utrzymania firmy.
Maciej Kalski
Maciej Kalski

Gospodarka

2022-08-16, godz. 17:03 Wodór to kolejna propozycja dealerów Samochody napędzane wodorem mają w przyszłości zastąpić na drogach diesle i pojazdy z silnikami benzynowymi, rzucają także wyzwanie pojazdom elektrycznym… » więcej 2022-08-14, godz. 09:26 Gmina Jemielnica z największym dofinansowaniem do przebudowy dróg rolnych Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali w urzędzie marszałkowskim umowy na dotacje do przebudowy dróg dojazdowych do pól. Samorządy pozyskały na ten… » więcej 2022-08-13, godz. 14:22 "Elektryki" w ogniu, czyli co zrobić na wypadek pożaru? Opolscy strażacy szkolą się w tym zakresie Jak gasić pożary samochodów elektrycznych? Szkolenia dla strażaków z tego zakresu prowadzone są w salonach samochodowych w Opolu. Jeszcze kilka lat temu… » więcej 2022-08-12, godz. 18:00 ZAK Grupa Azoty zaprzecza, jakoby miała związek ze śnięciem ryb w Odrze Nie ma żadnych podstaw, aby katastrofa ekologiczna na Odrze była łączona z działalnością ZAK. W Kanale Kędzierzyńskim nie stwierdzono podwyższonych zawartości… » więcej 2022-08-12, godz. 13:33 Kombinat w Kietrzu zakończył żniwa. ''Mamy jedne z najlepszych plonów w ostatnich latach'' Kombinat w Kietrzu po blisko trzech tygodniach pracy zakończył tegoroczne żniwa. Zebrano właśnie ostatnie plony. W tym roku w strukturze zasiewów było ponad… » więcej 2022-08-11, godz. 18:30 Kominiarze ostrzegają: tej zimy z powodu cen węgla do pieców mogą trafić stare meble, wersalki i plastik Kominiarze z 17 krajów z różnych stron świata debatują w Prószkowie koło Opola nad wyzwaniami dla ich branży w sytuacji drożejących paliw. W kongresie… » więcej 2022-08-11, godz. 17:08 Podzielono pieniądze na projekty ekologiczne w ramach inicjatywy "Mamy rady na odpady" 19 organizacji społecznych z regionu będzie edukować i szkolić na temat racjonalnego wykorzystania odpadów czy prawidłowej segregacji śmieci. Urząd marszałkowski… » więcej 2022-08-11, godz. 14:12 6 gmin i prawie 800 tysięcy złotych. Kolejne samorządy dostały pieniądze na drogi dojazdowe do pól Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali (11.08) w urzędzie marszałkowskim umowy o dotacje na przebudowę dróg dojazdowych do pól. » więcej 2022-08-11, godz. 11:51 Coraz pewniejsza jest budowa tężni solankowej w Rudnikach. Oferty z przetargu nie przekraczają możliwości finansowych… Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na budowę tężni solankowej w Rudnikach. Obie propozycje oscylują wokół kosztorysu na poziomie 300 tysięcy złot… » więcej 2022-08-10, godz. 11:12 Za kilka tygodni łatwiej będzie się jeździć po gminie Rudniki dzięki budowie drogi Kuźnica-Dalachów Blisko 2 miliony złotych kosztuje budowa drogi łączącej Kuźnicę z Dalachowem w gminie Rudniki. Trasa przebiegająca przez grunty rolne będzie mieć duże… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »