Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-28, 07:30 Autor: Paweł Konieczny

Andrzej Czaja i inni polscy biskupi z wizytą w Watykanie. "To jest dziś palący problem, jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele, gdy mamy tyle gorszących nas spraw"

Biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej w bazylice Matki Bożej Mniejszej [fot. episkopat.pl]
Biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej w bazylice Matki Bożej Mniejszej [fot. episkopat.pl]
Biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej w bazylice św. Piotra [fot. episkopat.pl]
Biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej w bazylice św. Piotra [fot. episkopat.pl]
Msza św. przy grobie św. Piotra [fot. episkopat.pl]
Msza św. przy grobie św. Piotra [fot. episkopat.pl]
bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej i ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski [fot. episkopat.pl]
bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej i ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski [fot. episkopat.pl]
Czwarta grupa polskich biskupów przebywających w Watykanie powoli kończy wizytę ad limina Apostolorum. Wśród hierarchów są biskupi metropolii górnośląskiej oraz krakowskiej, w tym reprezentujący diecezję opolską.
W trakcie rozpoczętego w poniedziałek (25.10) pobytu w Wiecznym Mieście biskupi sprawowali liturgię w trzech wielkich bazylikach Rzymu: świętego Piotra, świętego Jana na Lateranie oraz Matki Bożej Większej. W poszczególne dni odwiedzali także kongregacje i rady Stolicy Apostolskiej.

Po środowej (27.10) wizycie w Kongregacji Nauki Wiary biskup opolski Andrzej Czaja zwrócił uwagę na wyzwanie, jakim jest zobojętnienie młodych ludzi wobec Kościoła. - Bardzo ważnym elementem była wymiana myśli na temat tego, jak lepiej docierać do młodego pokolenia. Kwestia wiary młodego pokolenia i odchodzenia od Kościoła była przedmiotem wymiany myśli, nie tylko w ramach Kongregacji Nauki Wiary, ale także innych kongregacji. To jest dziś palący problem, jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele w sytuacji, gdy mamy tyle gorszących nas spraw. Mamy też nieraz skrajne i fałszywe przedstawianie obrazu Kościoła. Młody człowiek nie zawsze umie sobie z tym poradzić. To, co jest rzeczywiście dla nas dużym wyzwaniem, to obojętnienie młodego człowieka wobec Kościoła - zauważa biskup opolski.

Jak podała IAR, biskup opolski Andrzej Czaja odniósł się także m.in. do kwestii nadużyć duchownych wobec nieletnich, zapewniając, że jest ona omawiana niemal w każdym urzędzie watykańskim, który odwiedzają hierarchowie. Biskup poinformował, że szczególny nacisk był kładziony na to, aby dobro ofiar stało zawsze na pierwszym miejscu. Stwierdził, że nie można stosować wobec winnych taryfy ulgowej i trzeba działać natychmiast. „W kongregacjach wszyscy są przekonani, że robimy wszystko, co możemy zrobić. Na poziomie wychodzenia do ofiar w tych trudnych sytuacjach, na poziomie konsekwentnego rozliczania, nawet rozliczania niedomagań ze strony biskupów”.

W czwartek (28.10) polscy biskupi zostaną przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka. Wcześniej wezmą udział we mszy przy grobie świętego Jana Pawła II. Wizyta zakończy się w piątek (29.10) nabożeństwem w bazylice świętego Pawła za Murami.
bp Andrzej Czaja w Watykanie

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 16:15 Urzędnik bez urzędu, czyli jak radzą sobie w Murowie... a właściwie w Zagwiździu. Informatyk pracuje "pod pryszn… Życie urzędnika często nie jest usłane różami. A urzędnika, który nie ma urzędu to już w ogóle. Tak jest w przypadku pracowników magistratu w Murowie… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Koronawirus w szkole lub przedszkolu, rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. ZUS przypomina zasady Ubezpieczony rodzic może korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko chore lub objęte kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli musi… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kolejne placówki zwiększają liczbę miejsc covidowych. Według prognoz urzędu wojewódzkiego czeka nas duży wzrost… Choć dzisiaj (30.11) na Opolszczyźnie odnotowano mniej nowych zakażeń niż w poprzednich dniach, to według danych z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego mamy… » więcej 2021-11-30, godz. 14:00 Trochę na swojej, trochę na kolegi. WITD zatrzymała kierowcę ciężarówki, który "pracował za dwóch" Kartę swoją i kolegi wykorzystywał do rejestracji czasu pracy kierowca zatrzymany na autostradzie. Ciężarówkę, którą prowadził zatrzymali na A4 opolscy… » więcej 2021-11-30, godz. 13:02 Uważajmy na śliską nawierzchnię. Między innymi niedostosowanie się do warunków było efektem kolizji, do której… Niezachowanie należytej odległości i śliska nawierzchnia były przyczyną kolizji, do której doszło po godzinie 9.30 przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Uczestniczyły… » więcej 2021-11-30, godz. 13:00 Pijany kierowca uciekł z miejsca kolizji. "Zgubiły" go tablice rejestracyjne Blisko 3 promile alkoholu wydmuchał 52-letni kierowca, który spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Nie zauważył jednak, że zgubił tam tablice… » więcej 2021-11-30, godz. 12:15 Hologramy w służbie zdrowia. Rozszerzona rzeczywistość zagościła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzone… » więcej 2021-11-30, godz. 12:00 Oprawy oświetleniowe to towar deficytowy. Przez ich brak nie można skończyć iluminacji kościoła w Staniszczach M… Przerwanie łańcuchów dostaw przez pandemię odbija się na lokalnych inwestycjach. W Staniszczach Małych nie można uruchomić zewnętrznego oświetlenia kościoła… » więcej 2021-11-30, godz. 11:06 Raport MZ: ponad 19 tysięcy nowy zakażeń w kraju oraz 526 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 074 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 399 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 526… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »