Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-28, 07:30 Autor: Paweł Konieczny

Andrzej Czaja i inni polscy biskupi z wizytą w Watykanie. "To jest dziś palący problem, jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele, gdy mamy tyle gorszących nas spraw"

Biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej w bazylice Matki Bożej Mniejszej [fot. episkopat.pl]
Biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej w bazylice Matki Bożej Mniejszej [fot. episkopat.pl]
Biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej w bazylice św. Piotra [fot. episkopat.pl]
Biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej w bazylice św. Piotra [fot. episkopat.pl]
Msza św. przy grobie św. Piotra [fot. episkopat.pl]
Msza św. przy grobie św. Piotra [fot. episkopat.pl]
bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej i ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski [fot. episkopat.pl]
bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej i ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski [fot. episkopat.pl]
Czwarta grupa polskich biskupów przebywających w Watykanie powoli kończy wizytę ad limina Apostolorum. Wśród hierarchów są biskupi metropolii górnośląskiej oraz krakowskiej, w tym reprezentujący diecezję opolską.
W trakcie rozpoczętego w poniedziałek (25.10) pobytu w Wiecznym Mieście biskupi sprawowali liturgię w trzech wielkich bazylikach Rzymu: świętego Piotra, świętego Jana na Lateranie oraz Matki Bożej Większej. W poszczególne dni odwiedzali także kongregacje i rady Stolicy Apostolskiej.

Po środowej (27.10) wizycie w Kongregacji Nauki Wiary biskup opolski Andrzej Czaja zwrócił uwagę na wyzwanie, jakim jest zobojętnienie młodych ludzi wobec Kościoła. - Bardzo ważnym elementem była wymiana myśli na temat tego, jak lepiej docierać do młodego pokolenia. Kwestia wiary młodego pokolenia i odchodzenia od Kościoła była przedmiotem wymiany myśli, nie tylko w ramach Kongregacji Nauki Wiary, ale także innych kongregacji. To jest dziś palący problem, jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele w sytuacji, gdy mamy tyle gorszących nas spraw. Mamy też nieraz skrajne i fałszywe przedstawianie obrazu Kościoła. Młody człowiek nie zawsze umie sobie z tym poradzić. To, co jest rzeczywiście dla nas dużym wyzwaniem, to obojętnienie młodego człowieka wobec Kościoła - zauważa biskup opolski.

Jak podała IAR, biskup opolski Andrzej Czaja odniósł się także m.in. do kwestii nadużyć duchownych wobec nieletnich, zapewniając, że jest ona omawiana niemal w każdym urzędzie watykańskim, który odwiedzają hierarchowie. Biskup poinformował, że szczególny nacisk był kładziony na to, aby dobro ofiar stało zawsze na pierwszym miejscu. Stwierdził, że nie można stosować wobec winnych taryfy ulgowej i trzeba działać natychmiast. „W kongregacjach wszyscy są przekonani, że robimy wszystko, co możemy zrobić. Na poziomie wychodzenia do ofiar w tych trudnych sytuacjach, na poziomie konsekwentnego rozliczania, nawet rozliczania niedomagań ze strony biskupów”.

W czwartek (28.10) polscy biskupi zostaną przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka. Wcześniej wezmą udział we mszy przy grobie świętego Jana Pawła II. Wizyta zakończy się w piątek (29.10) nabożeństwem w bazylice świętego Pawła za Murami.
bp Andrzej Czaja w Watykanie

Wiadomości z regionu

2022-06-26, godz. 21:09 Placki ziemniaczane królują w Żędowicach i od kilku lat mają swoje święto Placki ziemniaczane to przysmak dzieciństwa nie tylko mieszkańców Żędowic w gminie Zawadzkie. Ale to tam od ośmiu lat organizowane jest Święto Żędowickiego… » więcej 2022-06-26, godz. 21:04 Opole: pożar podkładów kolejowych przy ul. Armii Krajowej 6 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem przy ul. Armii Krajowej w stolicy regionu. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu palą się podkłady… » więcej 2022-06-26, godz. 20:30 Rewitalizacja rynku w Ujeździe zakończona. Plac uroczyście oddano do użytku Uroczystym polonezem i przecięciem wstęgi dokonano oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego rynku w Ujeździe. Jego remont rozpoczął się w grudniu 2020 roku… » więcej 2022-06-26, godz. 19:40 Nysa: ruszył remont ul. 11 listopada. Prace potrwają do końca wakacji Rozpoczął się remont ulicy 11 listopada w Nysie. To jedna z ważniejszych arterii miasta, w pobliżu której znajdują się m.in. osiedle mieszkaniowe czy szkoła… » więcej 2022-06-26, godz. 19:00 Nysa wybierze perły architektoniczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ''Perły Nysy'' Nysa ponownie wybierze najciekawsze budynki po rewitalizacji. Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji konkursu ’’Perły Nysy’’, w którym wybierane są najpiękniejsze… » więcej 2022-06-26, godz. 17:20 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach ma zachęcać najmłodszych do wstąpienia w szeregi druhów Tor strażacki dla dzieci, pokazy sprzętu i ratownictwa oraz domowe wypieki. Tak wygląda Dzień Małego Strażaka organizowany przez OSP Źlinice-Boguszyce… » więcej 2022-06-26, godz. 17:15 Seniorzy mile widziani. Namysłowskie PCPR zachęca do korzystania z Dziennego Domu Senior+ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Namysłowie zachęca seniorów do udziału w zajęciach proponowanych przez Dzienny Dom Pobytu Senior +. W zajęciach aktywizujących… » więcej 2022-06-26, godz. 16:11 Autostrada A4 w kierunku Katowic zablokowana. Zderzyło się aż 5 samochodów Dziś (26.06) ok. godz. 15:30 na 278 kilometrze autostrady A4, na nitce w kierunku Katowic, zderzyło się aż 5 samochodów osobowych. Karambol miał miejsce… » więcej 2022-06-26, godz. 15:35 Opole: w poniedziałek całe miasto bez ciepłej wody. ECO będzie modernizować instalację Całe Opole bez ciepłej wody. Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA informuje, że w związku z modernizacją węzła rozdziału sieci ciepłowniczej w poniedziałek… » więcej 2022-06-26, godz. 14:25 Wyciek gazu na klatce schodowej bloku w Opolu. Ewakuacja mieszkańców nie była konieczna 5 zastępów straży pożarnej interweniowało dziś (26.06) w Opolu przy ul. Szymona Koszyka. Przed godz. 13:00 w jednym z bloków na klatce schodowej doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »