Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-09-28, 11:55 Autor: Paula Hołubowicz

„Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego” - Prudnik zaprasza na konferencję popularnonaukową poświęconą błogosławionemu kardynałowi Wyszyńskiemu

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Konferencja „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego” to kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Wyszyński. Błogosławiony”, które miasto Prudnik zaplanowało na 6 października (środa) na godz. 12:00. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej. O osobistym uczestnictwie w konferencji zadecyduje kolejność zgłoszeń.
Odbywająca się w 57. rocznicę uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego w Prudniku konferencja to kolejne z wydarzeń kulturalnych, które pozwoli mieszkańcom ziemi prudnickiej przeżyć ten historyczny moment z odpowiednią oprawą artystyczną.

Konferencja rozpocznie się Mszą św. w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku o godz. 09:00, po niej wszyscy chętni będą mogli udać się na zwiedzanie Sanktuarium św. Józefa, w którym to w latach 1954–1955 internowany był prymas Stefan Wyszyński.

Oficjalne rozpoczęcie konferencji zaplanowano na godz. 12:00. w Prudnickim Ośrodku Kultury. Wśród zaproszonych gości będą: ordynariusz Diecezji Opolskiej – bp Andrzej Czaja, Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek oraz Kustosz Sanktuarium św. Józefa – o. Dawid Zmuda. O osobie kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiedzą również:
  • 13:15 s. Damiana ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej - „Dzieciństwo i młodość Stefana Wyszyńskiego w kontekście jego późniejszych wyborów życiowych”.
  • 13:45 ks. Janusz Iwańczuk - „Z pierwszą Mszą pojechałem na Jasną Górę, aby mieć Matkę. Maryjny rys drogi kapłańskiej Prymasa”.
  • 14:15 dr Ewa Czaczkowska - „Osobiste, społeczne i narodowe skutki czasu internowania Prymasa Wyszyńskiego”.

Do udziału w wydarzeniu zaproszona jest młodzież ze szkół ponadpodstawowych województwa opolskiego wraz z opiekunami. Ze względu na obostrzenia sanitarne oraz ograniczoną ilość miejsc należy wypełnić internetowy formularz. Organizatorzy przewidują maksymalnie czteroosobowe zespoły reprezentujące daną szkołę (nauczyciel-opiekun oraz maksymalnie trzech uczniów). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Aby móc uczestniczyć osobiście w konferencji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny tutaj formularz zgłoszeniowy.

6 października o godz. 19:00 odbędzie się również realizacja telewizyjna koncertu słowo-muzycznego, pt. "Polskę w sercu mam Jerzego Zelnika z towarzyszeniem Baltic Neopolis Ensemble. W trakcie programu będzie można usłyszeć fragmenty Zapisków więziennych. Koncert poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Nagranie będzie miało szczególny wymiar, nie tylko ze względu na miejsce realizacji (Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie, będące miejscem internowania Wyszyńskiego), ale także ze względu na planowaną retransmisję telewizyjną na kanałach TVP 3 oraz TVP Polonia. Dzięki retransmisji, pamięć o Błogosławionym już wówczas, Prymasie Wyszyńskim, jego myśli społecznej i narodowej, dotrze do Polaków żyjących poza granicami kraju.

Organizatorami wydarzenia są: Kuratorium Oświaty w Opolu, Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku oraz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

Konferencja Konferencja „Duchowa droga bł. Stefana Wyszyńskiego”

Patronaty - polecamy

2022-05-23, godz. 12:15 Opolski Festiwal Pszczelarski już w sobotę Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu zaprasza na „Opolski Festiwal Pszczelarski - ku czci ks. dr. Jana Dzierżona”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą… » więcej 2022-05-23, godz. 10:29 XV Koncert Charytatywny „Otwarte Serce dla Adama” – liczy się każda złotówka! „Nauczmy się żyć obok siebie” - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny koncert w ramach akcji „Otwarte Serce” organizowanej przez uczniów i nauczycieli… » więcej 2022-05-22, godz. 16:35 "Kocham Cię życie" – koncert utworów Wojciecha Młynarskiego Koncert poświęcony pamięci wybitnego polskiego poety Wojciecha Młynarskiego to wydarzenie, na które w najbliższą sobotę (28.05) zaprasza Filharmonia Opolska… » więcej 2022-05-22, godz. 15:59 „Prawa dziecka - pacjenta. Teoria a praktyka” - konferencja on-line na UO Studencka Poradnia Społeczno-Prawna Bona Fides oraz Centrum Badań Praw Podstawowych Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Opolskiego zapraszają na V Ogólnopolską… » więcej 2022-05-22, godz. 13:44 Otwarcie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej przy prószkowskiej Pomologii 9 maja Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie podpisał porozumienie o współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu. Umowa pozwoli… » więcej 2022-05-21, godz. 17:55 Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ Spotkanie odbędzie się na górce Papierkowej w Jaworznie, w gminie Rudniki, w powiecie oleskim, czyli na styku trzech województw: łódzkiego, opolskiego i… » więcej 2022-05-20, godz. 20:16 Opolski Festiwal Tańca Przedszkolaków Opolski Festiwal Tańca Przedszkolaków to wydarzenie, które w miniony czwartek (19.05) zorganizowało Publiczne Przedszkole nr 29 w Opolu. Przedsięwzięcie… » więcej 2022-05-20, godz. 20:02 Aleja Szermierzy w Opolu - uroczyste otwarcie na 20-lecie UKS Start Opole W trakcie Dni Opola swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie Uczniowski Klub Sportowy 'Start', który w niedzielę na Pl. Kazimierza zasadzi drzewa tworząc… » więcej 2022-05-19, godz. 19:24 „Po niemiecku, naturalnie!” – Filharmonia Opolska zaprasza na wyjątkowy koncert Już 27.05 (piątek) Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod dyrekcją Eugene Tzigane’a - okrzykniętego przez gazetę Berliner Morgenpost „opanowanym… » więcej 2022-05-18, godz. 17:45 Azalie już w pełnym rozkwicie, czas na wyjątkowy festiwal muzyczny w Mosznej W programie cztery koncerty (każdy wyjątkowy!), a inauguracji towarzyszyć będzie wernisaż prac malarskich Małgorzaty Karp-Soi w Galerii Moszna Zamek. XXXVIII… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »