Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-06, 17:19 Autor: Jan Poniatyszyn

Pierwsze "buki kardynalskie" posadzone. "Święty Jan Paweł II i błogosławiony kard. Stefan Wyszyński filarami Kościoła i narodu"

Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Biskup Andrzej Czaja
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Biskup Andrzej Czaja
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Poseł Katarzyna Czochara [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Poseł Katarzyna Czochara [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Powstająca aleja „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Powstająca aleja „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pierwsze „buki kardynalskie” posadzono przy drodze prowadzącej do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Powstanie tam aleja tych drzew. Upamiętni ona beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
Jedno z drzew zasadził ordynariusz diecezji opolskiej biskup Andrzej Czaja.

- Można powiedzieć, że dostajemy od Boskiej Opatrzności już drugi taki filar, który może nam trochę drogi rozświetlić. Bo mamy świętego Jana Pawła II, błogosławionego teraz Stefana kard. Wyszyńskiego. Tak jak dla całego Kościoła apostołowie Piotr i Paweł, tak dla naszego narodu, czy Kościoła w Polsce to są takie dwa filary, dani nam, jako światło na drogę. Tym bardziej, gdy jest ciemno, gdy dzisiaj tak trudno rozeznać prawdę i zastanawiamy się nieraz od czego zacząć, jak żyć.

Biskup Andrzej Czaja odnosząc się do pomysłu powstania alei „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie powiedział, że potrzeba nam takich symboli.

- Posadzenie buków, jak to tam ktoś dzisiaj stwierdził, z takimi czerwonymi liśćmi, kolor kardynalski, to są symbole ważne. Ale to dzisiejsze sadzenie, to jest takie zakorzenianie w ziemię. Jeżeli chcemy wziąć coś z tych wielkich postaci, to my musimy zakorzenić to w sercu. Równocześnie musimy krzewić to w swoim środowisku życia. Mam nadzieję, że będzie wiele ku zbudowaniu.

Klasztor w Prudniku-Lesie był jednym z czterech miejsc, gdzie w czasach stalinowskich więziono prymasa Wyszyńskiego. Tamtejsza aleja „buków kardynalskich” powstaje z inicjatywy poseł Katarzyny Czochary i gwardiana miejscowego klasztoru Franciszkanów o. Dawida Zmudy. Drzewka na ten cel przekazały Lasy Państwowe.
Andrzej Czaja
Andrzej Czaja

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej 2022-01-17, godz. 15:30 Część autobusów MZK Opole jeździ od dziś nową trasą. Ruszyło centrum przesiadkowe Opole Wschodnie Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie działa od wczesnych godzin porannych. Są duże zmiany w kursowaniu autobusów miejskich dla tej części miasta. » więcej 2022-01-17, godz. 15:25 Opole: COVID-19 u 17 uczniów i 3 nauczycieli. Ponad 600 uczniów na kwarantannie Opolski ratusz informuje o potwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach. COVID-19 stwierdzono u 17 uczniów oraz… » więcej 2022-01-17, godz. 14:15 Powalone drzewa na drogach i zerwane dachy. Opolscy strażacy ponad 60 razy wyjeżdżali do skutków silnego wiatru [A… Z powodu silnego wiatru opolscy strażacy interweniowali 66 razy w naszym regionie. To stan na godzinę 13:20. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie opolskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »