Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-06, 17:19 Autor: Jan Poniatyszyn

Pierwsze "buki kardynalskie" posadzone. "Święty Jan Paweł II i błogosławiony kard. Stefan Wyszyński filarami Kościoła i narodu"

Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Biskup Andrzej Czaja
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Biskup Andrzej Czaja
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Poseł Katarzyna Czochara [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Poseł Katarzyna Czochara [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sadzenie „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Powstająca aleja „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Powstająca aleja „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pierwsze „buki kardynalskie” posadzono przy drodze prowadzącej do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Powstanie tam aleja tych drzew. Upamiętni ona beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
Jedno z drzew zasadził ordynariusz diecezji opolskiej biskup Andrzej Czaja.

- Można powiedzieć, że dostajemy od Boskiej Opatrzności już drugi taki filar, który może nam trochę drogi rozświetlić. Bo mamy świętego Jana Pawła II, błogosławionego teraz Stefana kard. Wyszyńskiego. Tak jak dla całego Kościoła apostołowie Piotr i Paweł, tak dla naszego narodu, czy Kościoła w Polsce to są takie dwa filary, dani nam, jako światło na drogę. Tym bardziej, gdy jest ciemno, gdy dzisiaj tak trudno rozeznać prawdę i zastanawiamy się nieraz od czego zacząć, jak żyć.

Biskup Andrzej Czaja odnosząc się do pomysłu powstania alei „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie powiedział, że potrzeba nam takich symboli.

- Posadzenie buków, jak to tam ktoś dzisiaj stwierdził, z takimi czerwonymi liśćmi, kolor kardynalski, to są symbole ważne. Ale to dzisiejsze sadzenie, to jest takie zakorzenianie w ziemię. Jeżeli chcemy wziąć coś z tych wielkich postaci, to my musimy zakorzenić to w sercu. Równocześnie musimy krzewić to w swoim środowisku życia. Mam nadzieję, że będzie wiele ku zbudowaniu.

Klasztor w Prudniku-Lesie był jednym z czterech miejsc, gdzie w czasach stalinowskich więziono prymasa Wyszyńskiego. Tamtejsza aleja „buków kardynalskich” powstaje z inicjatywy poseł Katarzyny Czochary i gwardiana miejscowego klasztoru Franciszkanów o. Dawida Zmudy. Drzewka na ten cel przekazały Lasy Państwowe.
Andrzej Czaja
Andrzej Czaja

Wiadomości z regionu

2022-06-24, godz. 21:20 Nysa otwiera miejskie kąpielisko. Frajda ma jedną z najdłuższych zjeżdżalni w kraju W pierwszą sobotę wakacji, czyli jutro (25.06) zostanie oficjalnie otwarte miejskie kąpielisko Frajda w Nysie. Mieszkańcy i turyści mogą oczekiwać wielu… » więcej 2022-06-24, godz. 21:10 Noc Kupały u Opolskich Dziouch, czyli słowiańskie tradycje, lalki motanki i opolskie wzory Centrum Aktywizacji Społecznej to kolejny przystanek na mapie miejsc, które przygotowały prelekcje i warsztaty w ramach Nocy Kultury. Opolskie Dziouchy wspólnie… » więcej 2022-06-24, godz. 20:35 Upały doskwierają. Kobieta zasłabła w aucie w Starym Grodkowie. IMGW wydał ostrzeżenie Przyczyną zasłabnięcia mieszkanki Starego Grodkowa był najprawdopodobniej upał, a przed nami kolejne bardzo gorące dni, aż do wtorkowego (28.06) wieczora… » więcej 2022-06-24, godz. 20:10 Noc Kultury w Opolu. Zabytkowe samochody zaparkowały przed urzędem wojewódzkim [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt zabytkowych samochodów i motocykli przyjechało do stolicy regionu. Wśród nich polonezy, Cadillac czy Rolls-Royce. Na parkingu urzędu wojewódzkiego… » więcej 2022-06-24, godz. 18:15 Zbierają na sprzęt dla poradni. W sobotę charytatywny rajd rowerowy przy CH Turawa Park Na 10. jubileuszowy Charytatywny Rajd Rowerowy zaprasza w najbliższą sobotę (25.06) CH Turawa Park. W tym roku dochód z imprezy zostanie przekazany na doposażenie… » więcej 2022-06-24, godz. 18:10 Wakacyjna akcja Radia Opole tym razem w Ujeździe - zobacz naszą relację! Tym razem z wakacyjną jubileuszową akcją '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej' odwiedziliśmy Ujazd. Program poprowadzili Justyna Marcińska… » więcej 2022-06-24, godz. 17:26 Biuro podróży Itaka musi odwołać część wyjazdów. Powodem kryzys w branży lotniczej Biuro podróży Itaka poinformowało w mediach społecznościowych o odwołaniu części wakacyjnych wyjazdów. Powodem ma być kryzys w branży lotniczej i wycofanie… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Radni byli jednomyślni. Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2021 roku. Ten opiewał na ponad 100 milionów złotych. Podczas sesji radni przyjęli… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Policja rozpoczyna akcję "Bezpieczne wakacje". "Bezpieczeństwo na drogach to gra zespołowa" Policja rozpoczyna w całym kraju akcję „Bezpieczne Wakacje”. Funkcjonariusze zapowiadają na drogach zwiększona liczbę patroli i zero litości dla piratów… » więcej 2022-06-24, godz. 14:52 Przed nami gorący weekend. IMGW wydał ostrzeżenie przed upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Komunikat IMGW dotyczy dziewięciu powiatów: głubczyckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »