Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-20, 17:04 Autor: Witold Wośtak

"Wątpliwości co do zeznań świadka koronnego". Więźniowie uniewinnieni w zakresie planowania zabójstwa Prokuratora Krajowego, skazani za korumpowanie

Więźniowie jednak nie planowali zabójstwa Prokuratora Krajowego [fot. Witold Wośtak]
Więźniowie jednak nie planowali zabójstwa Prokuratora Krajowego [fot. Witold Wośtak]
Więźniowie jednak nie planowali zabójstwa Prokuratora Krajowego [fot. Witold Wośtak]
Więźniowie jednak nie planowali zabójstwa Prokuratora Krajowego [fot. Witold Wośtak]
Więźniowie jednak nie planowali zabójstwa Prokuratora Krajowego [fot. Witold Wośtak]
Więźniowie jednak nie planowali zabójstwa Prokuratora Krajowego [fot. Witold Wośtak]
Sąd Okręgowy w Opolu uniewinnił Grzegorza P. i Bogdana G. oskarżonych o pomocnictwo i podżeganie do zabójstwa Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego. Oskarżeni mieli planować zamach, odbywając karę w strzeleckim zakładzie karnym.
Święczkowski doprowadził w przeszłości do skazania Grzegorza P. Przypomnijmy, ten znany śląski gangster z lat 90. został skazany na 25 lat więzienia, między innymi za zabójstwo.

Oskarżony miał obawiać się wpływu prokuratora na jego kolejny proces dot. usiłowania zabójstwa, a G. jako współosadzony miał pośredniczyć w dostarczeniu broni z tłumikiem oraz amunicji osobie wskazanej przez P. Akt oskarżenia opierał się niemal wyłącznie na zeznaniach świadka koronnego. Sędzia Mateusz Świst mówił w uzasadnieniu, że wersja przedstawiona przez świadka dotyczy czynu wielce nieprawdopodobnego.

- Czynu obrzydliwego, złego, strasznego, wykraczającego poza ramy pospolitych przestępstw. Pan miał zabić osobę najbliższą dla prokuratora i zdetonować ładunki wybuchowe. Powinien więc zabić w miejscu, gdzie ładunki byłyby wcześniej przygotowane. Na taki scenariusz wskazywałaby logika, co wydaje się mało prawdopodobne i dziwne.

Sędzia Świst zwrócił uwagę, że wieloletnia resocjalizacja P. przyniosła spodziewany efekt, powołując się na sprzyjające oskarżonemu opinie biegłych. - Poza tym zeznania świadka były sprzeczne - dodał Mateusz Świst.

- Być może świadek rzeczywiście zeznawał, bo usłyszał coś lub podkręcił. Ten świadek chciał uzyskać coś dla siebie, a nie działał z myślą, aby nikt nie zginął. Nawet biegła powiedziała, że świadek niepotrzebnie podkreśla ten fakt i wycofuje motywację. Być może uznał, że w ten sposób pomoże sobie bardziej. Być może coś zostało dopowiedziane albo nadbudował w całej tej historii.

Drugi wątek tej sprawy dotyczy łapówkarstwa w strzeleckim zakładzie karnym. Wychowawca Krzysztof N. został skazany łącznie na 5 lat więzienia za dostarczanie do celi wielu produktów spożywczych i nie tylko oraz pośredniczenie. Z kolei Robert B. usłyszał wyrok 2 lat za dostarczenie karty płatniczej. Przebywający w więzieniu Grzegorz P. dostał wyrok 2 dodatkowych lat, a Bogdan G. 4 lat.

Wyrok nie jest prawomocny.
Mateusz Świst 1
Mateusz Świst 2

Wiadomości z regionu

2021-11-28, godz. 20:30 Kończy się remont Mostu Groszowego w Opolu. Znamy datę jego otwarcia Od środy (1.12) Most Groszowy w Opolu ma być otwarty dla pieszych. Przeprawa jest już pomalowana na zielono. Obecnie trwa tam jeszcze wymiana części elementów… » więcej 2021-11-28, godz. 20:00 Raport dnia: Ponad 20 tysięcy zakażeń w kraju, ale rośnie zainteresowanie szczepieniami. Z niedzielnej akcji skorzystało… 778 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (28.11) o 20 576 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-11-28, godz. 20:00 Każdy z nas może dołączyć się do cudu! Na placu Kopernika w Opolu trwa jarmark świąteczny na rzecz 6-letniego … Charytatywny Jarmark Przed-Świąteczny „Cud dla Dawidka” na placu Kopernika w Opolu wystartował. Na miejscu można zrobić słodkie, świąteczne zakupy… » więcej 2021-11-28, godz. 18:54 Niedzielna akcja szczepień w regionie za nami. Skorzystały 444 osoby 444 osoby zaszczepiły się w przeciwko koronawirusowi w ramach niedzielnej akcji 'Zaszczep się pod swoją parafią' - poinformował na facebooku wojewoda opolski… » więcej 2021-11-28, godz. 18:30 Rusza nabór wniosków stypendialnych dla studentów kierunku medycznego. UMWO daje po 2 tysiące złotych na miesiąc Studenci kierunku lekarskiego znów mogą starać się o stypendia opolskiego urzędu marszałkowskiego. W naborze udział mogą brać studenci z całej Polski… » więcej 2021-11-28, godz. 18:00 Śnieg im nie przeszkadza. Społecznicy zakasali rękawy i rozpoczęli budowę szopki w Opolu-Szczepanowicach Materiały przygotowane, plan także, społecznicy są w gotowości. To może oznaczać jedno - w Opolu-Szczepanowicach ruszyła budowa największej szopki bożonarodzeniowej… » więcej 2021-11-28, godz. 16:28 Pierwszy śnieg i pierwsze szkody. W opolskich lasach trwa szacowanie strat Choć dla wielu pierwsze opady śniegu były powodem do radości, to nie dla leśników. W opolskich lasach trwa szacowanie szkód wyrządzonych przez opady. Od… » więcej 2021-11-28, godz. 15:15 Śnieżna zima dotarła na Opolszczyznę. Drogowcy mają pracowitą niedzielę [AKTUALIZACJA] Gęsty śnieg króluje tej niedzieli na Opolszczyźnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed intensywnymi opadami. Według prognoz… » więcej 2021-11-28, godz. 14:46 Od nowego roku więcej aptek w Opolu będzie dyżurowało w niedziele oraz święta Dobra informacja dla mieszkańców stolicy regionu. Od nowego roku zwiększy się liczba aptek, które będą pełnić dyżury nocne, w niedziele, święta oraz… » więcej 2021-11-28, godz. 13:30 Najpierw opady marznącego deszczu, potem śnieg. IMGW wydało ostrzeżenie Przed nami śnieżna niedziela. IMGW wydało ostrzeżenia dla naszego województwa. Do godziny 12.00 we wszystkich powiatach w regionie występować mogą słabe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »