Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-14, 12:29 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Zaobrączkowano 650 młodych bocianów mieszkających w gniazdach na słupach energetycznych

Bociany [fot. www.freeimages.com]
Bociany [fot. www.freeimages.com]
Bociany, które w tym roku urodziły w się w gniazdach zbudowanych na słupach energetycznych, nie są już anonimowe. Dzięki współpracy energetyków z Tauronu z ornitologami, niemal wszystkie tegoroczne młode zostały zaobrączkowane. Gdy ostatnie odlecą do Afryki, rozpocznie się akcja poprawiania konstrukcji i „odchudzania” gniazd.
- Bociany często zakładają gniazda na naszych słupach, bo czują się tam bezpiecznie. Wiemy, gdzie są gniazda, ale chcemy też wiedzieć, ile co roku rodzi się małych – mówi Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja. - W samym województwie opolskim, w ciągu tego sezonu, zaobrączkowaliśmy blisko 650 ptaków. W tym zakresie współpracujemy z ornitologami. Oni nam pomagają w tym, ponieważ to oni wiedzą, jak te obrączki zakładać i się tym zajmują. My użyczamy sprzętu, wyłączamy linie, jeśli jest taka potrzeba, zapewniamy bezpieczne warunki.

Po zakończeniu okresu ochronnego energetycy rozpoczną przegląd stanu gniazd. W tych, które będą wymagały naprawy, bo np. są przechylone albo zbyt ciężkie i zagrożają konstrukcji, na której się znajdują, prace będą prowadzone przez całą zimę.
Ewa Groń

Wiadomości z regionu

2022-05-23, godz. 12:00 Można swobodnie spacerować Mostem Groszowym. To koniec gruntownego remontu Zakończył się remont Mostu Groszowego w Opolu. Piesi mogą swobodnie poruszać się zieloną konstrukcją bez konieczności nadrabiania drogi. Jak informuje… » więcej 2022-05-23, godz. 10:15 O podwyżkach w służbie zdrowia i robotyce w medycynie. Violetta Porowska gościem Radia Opole Rząd ma się jutro (24.05) zająć wynagrodzeniami w służbie zdrowia. Jak przekonywała dziś w Porannej Rozmowie Radia Opole Violetta Porowska, posłanka PiS… » więcej 2022-05-23, godz. 09:15 Mural, książkomat czy budka nietelefoniczna to kilka propozycji na "Inicjatywy Społeczne Miasta Gogolina" 12 zadań na ponad 250 tysięcy złotych zgłoszono w ramach 'Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina'. Wśród propozycji mieszkańców na małe i duże projekty… » więcej 2022-05-23, godz. 07:30 Naukowcy zbadają i udokumentują tradycję układania kwietnych dywanów w powiecie strzeleckim. "Wiemy, że źródeł… Etnografowie zbadają zwyczaj tworzenia kwietnych dywanów przed procesją Bożego Ciała w czterech miejscowościach powiatu strzeleckiego. Naukowcy chcą dotrzeć… » więcej 2022-05-22, godz. 19:00 Druga tężnia solankowa w strefie rekreacyjnej na osiedlu Piastów już służy mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla Kolejna tężnia solankowa w Kędzierzynie-Koźlu oddana do użytku. To już trzeci tego rodzaju obiekt w mieście. Nowa tężnia mieści się w strefie rekreacyjno-sportowej… » więcej 2022-05-22, godz. 18:51 Opolski sanepid odnotowuje w testach średnio 20 nowych zakażeń koronawirusem dziennie Średnio dziennie w regionie opolski sanepid odnotowuje blisko 20 nowych zakażeń koronawirusem. Jak informuje dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2022-05-22, godz. 17:23 Aleja Szermierzy powstała na 20-lecie klubu UKS Start Opole Szermierczy Uczniowski Klub Sportowy Start Opole świętuje 20 lat istnienia. Z tej okazji na pl. Kazimierza w stolicy regionu powstała aleja Szermierzy. Przy… » więcej 2022-05-22, godz. 16:03 "W tych zawodach każdy jest wygranym". Na pl. Kopernika w Opolu rywalizują strażacy, trwa też strażacki piknik [Z… Tu liczyła się siła, prędkość i dobra zabawa. 120 zawodników z całej Polski wzięło udział w zawodach strażackich „Opole Toughest Firefighter”… » więcej 2022-05-22, godz. 13:15 Prelekcje, blok kulinarny i propozycje atrakcji do zwiedzania. Trwa ostatni dzień targów turystyki na opolskim rynku Ruszył ostatni dzień 20. Międzynarodowych Targów Turystyki na opolskim rynku. W programie są m.in. prelekcje o polskim wybrzeżu czy blok kulinarny poświęcony… » więcej 2022-05-22, godz. 11:37 Opole: I Rodzinny Dogtrekking wokół kąpieliska Malina cieszył się dużym powodzeniem Ponad sto drużyn - opiekun plus pies - wzięło udział w I Rodzinnym Dogtrekkingu wokół kąpieliska Malina. To jedno z wydarzeń towarzyszących organizowanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »