Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-14, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Rozpoczął się sezon godowy jeleni szlachetnych. Od zmierzchu do świtu w opolskich lasach można posłuchać rykowiska

Jeleń [fot.pixabay.com]
Jeleń [fot.pixabay.com]
Jeleń szlachetny - cielę [fot. Marek Bocianowski]
Jeleń szlachetny - cielę [fot. Marek Bocianowski]
Jeleń [fot. www.freeimages.com]
Jeleń [fot. www.freeimages.com]
Donośne ryki jeleni szlachetnych można już usłyszeć w opolskich lasach. Około połowy września rozpoczyna się rykowisko, a więc ich okres godowy.
Łanie - czyli samice - wydzielają specyficzny zapach. Z kolei byki - samce - czują naturalne feromony i reagują na zbliżającą się jesień. Wobec tego byki krzyczą do siebie, próbując pokazać dominację.

- Zazwyczaj wygrywa samiec z niższym głosem - mówi Jacek Boczar, leśniczy Nadleśnictwa Opole.

- Wówczas może przerazić poniekąd inne byki i one dadzą sobie spokój. Inny samiec posłucha natomiast, oceni swój ryk podobnie, więc stwierdza, że pójdzie na spotkanie z rywalem. Obaj patrzą, co mają na głowie. Jeśli jeden byk ma poroże wyjątkowo duże, a drugi znacznie mniejsze, zwierzę z nie tak okazałym porożem może odpuścić. Kiedy poroża są podobnej wielkości, dojdzie do walki, ale to już ostateczność.

Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, przekonuje, że rykowiska nie trzeba szukać daleko. - Wystarczy przyjechać wieczorem albo wcześnie rano na pętlę autobusową do dzielnicy Malina w Opolu - dodaje.

- Tam usłyszymy z pewnością byki grające na łąkach. Ja pamiętam jedną anegdotę i sytuację sprzed kilku lat. Obsługa jednej ze stacji paliw zamknęła się w nocy wewnątrz budynku na klucz, myśląc, że z ogrodu zoologicznego uciekł lew. W poświacie lamp było widać jakieś płowe zwierzę, które ryczy podobnie do lwa.

Mieczysław Piastowski, łowczy okręgowy w Opolu, podkreśla, że jeleń, jak każde dzikie zwierzę, stroni od towarzystwa człowieka. Trzeba jednak uważać za kierownicą.

- Nie spotkałem się z sytuacją, żeby sarna, jeleń czy daniel zaatakował człowieka w okresie rykowiska ani innym okresie całego roku. Tego roku w czasie rui sarny miałem natomiast dwie sytuacje, kiedy wyhamowałem dosłownie w ostatnim momencie, bo rogacz wychodził na jezdnię bez nawet spojrzenia w którąś stronę. Szedł prosto za kozą - musiał unosić się zapach, który go ciągnął.

Wyjaśnijmy: koza w tym przypadku oznacza samicę sarny.

Więcej o tym temacie powiemy w magazynie Reporterskie tu i teraz po 15:00.
Jacek Boczar
Marek Bocianowski
Mieczysław Piastowski

Wiadomości z regionu

2022-01-23, godz. 20:35 Remont sali obsługi klientów ZUS w Opolu. Petenci są kierowani na pierwsze piętro i poziom minus jeden Rozpoczął się remont sali obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Klienci są przyjmowani w pomieszczeniach zastępczych, ale modernizacja… » więcej 2022-01-23, godz. 19:40 Raport dnia. 1036 nowych infekcji w regionie, w kraju ponad 34 tys. [INFOGRAFIKA] 1036 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (23.01) o 34 088 nowych infekcjach i śmierci 25 zakażonych… » więcej 2022-01-23, godz. 19:30 Maseczki dla zapominalskich. Nyski PKS pomaga pasażerom chronić się przed koronawirusem Pasażerowie, którzy zapomnieli maseczek, mogą otrzymać je od kierowców autobusów należących do nyskiego PKS-u. » więcej 2022-01-23, godz. 19:00 Politechnika Opolska: nowe stanowisko do wypożyczania i zwrotów książek. ''Nasi studenci są zachwyceni'' Studenci Politechniki Opolskiej mogą już korzystać z samodzielnego stanowiska do wypożyczania i zwrotów książek. To nowość w uczelnianej bibliotece, która… » więcej 2022-01-23, godz. 17:00 PKP rozpoczęły kolejną akcję społeczną ''Bezpieczny Przejazd''. Ma zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł i wjeżdżanie pod opadające rogatki - to główne powody zdarzeń na przejazdach kolejowych, spowodowanych przez… » więcej 2022-01-23, godz. 15:52 Samochód dachował i wpadł do rzeki w gminie Zębowice, a w Kluczborku mężczyzna wpadł do Młynówki Dwie interwencje dotyczące płytkich rzek odnotowali wczesnym popołudniem strażacy na Opolszczyźnie. Nie ma rannych. » więcej 2022-01-23, godz. 15:00 Trzy nowe kierunki studiów chce uruchomić PWSZ w Nysie Władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie przygotowują się do nowego roku akademickiego. Uczelnia chce poszerzyć ofertę studiów magisterskic… » więcej 2022-01-23, godz. 15:00 Więcej pasażerów i kursów. MZK w Opolu podsumował 2021 rok MZK w Opolu podsumowuje miniony rok. Był on bardzo intensywny i wymagający. Oprócz przygotowań pod elektryfikację taboru czy organizacji dni otwartych zajezdni… » więcej 2022-01-23, godz. 13:10 Ferie 2022. Prawie 200 form wypoczynku zarejestrowanych w Kuratorium Oświaty w Opolu Na tydzień przed feriami Kuratorium Oświaty w Opolu zarejestrowało 186 form wypoczynku dla 6242 uczestników. Przypomnijmy, według wytycznych GIS i Ministerstwa… » więcej 2022-01-23, godz. 13:00 Szkoła podstawowa w Gorzowie Śląskim będzie mieć łącznik z halą sportową? Gmina szuka pieniędzy Do budowy łącznika między Publiczną Szkołą Podstawową w Gorzowie Śląskim a halą sportową przygotowuje się tamtejszy magistrat. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »