Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-14, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Rozpoczął się sezon godowy jeleni szlachetnych. Od zmierzchu do świtu w opolskich lasach można posłuchać rykowiska

Jeleń [fot.pixabay.com]
Jeleń [fot.pixabay.com]
Jeleń szlachetny - cielę [fot. Marek Bocianowski]
Jeleń szlachetny - cielę [fot. Marek Bocianowski]
Jeleń [fot. www.freeimages.com]
Jeleń [fot. www.freeimages.com]
Donośne ryki jeleni szlachetnych można już usłyszeć w opolskich lasach. Około połowy września rozpoczyna się rykowisko, a więc ich okres godowy.
Łanie - czyli samice - wydzielają specyficzny zapach. Z kolei byki - samce - czują naturalne feromony i reagują na zbliżającą się jesień. Wobec tego byki krzyczą do siebie, próbując pokazać dominację.

- Zazwyczaj wygrywa samiec z niższym głosem - mówi Jacek Boczar, leśniczy Nadleśnictwa Opole.

- Wówczas może przerazić poniekąd inne byki i one dadzą sobie spokój. Inny samiec posłucha natomiast, oceni swój ryk podobnie, więc stwierdza, że pójdzie na spotkanie z rywalem. Obaj patrzą, co mają na głowie. Jeśli jeden byk ma poroże wyjątkowo duże, a drugi znacznie mniejsze, zwierzę z nie tak okazałym porożem może odpuścić. Kiedy poroża są podobnej wielkości, dojdzie do walki, ale to już ostateczność.

Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, przekonuje, że rykowiska nie trzeba szukać daleko. - Wystarczy przyjechać wieczorem albo wcześnie rano na pętlę autobusową do dzielnicy Malina w Opolu - dodaje.

- Tam usłyszymy z pewnością byki grające na łąkach. Ja pamiętam jedną anegdotę i sytuację sprzed kilku lat. Obsługa jednej ze stacji paliw zamknęła się w nocy wewnątrz budynku na klucz, myśląc, że z ogrodu zoologicznego uciekł lew. W poświacie lamp było widać jakieś płowe zwierzę, które ryczy podobnie do lwa.

Mieczysław Piastowski, łowczy okręgowy w Opolu, podkreśla, że jeleń, jak każde dzikie zwierzę, stroni od towarzystwa człowieka. Trzeba jednak uważać za kierownicą.

- Nie spotkałem się z sytuacją, żeby sarna, jeleń czy daniel zaatakował człowieka w okresie rykowiska ani innym okresie całego roku. Tego roku w czasie rui sarny miałem natomiast dwie sytuacje, kiedy wyhamowałem dosłownie w ostatnim momencie, bo rogacz wychodził na jezdnię bez nawet spojrzenia w którąś stronę. Szedł prosto za kozą - musiał unosić się zapach, który go ciągnął.

Wyjaśnijmy: koza w tym przypadku oznacza samicę sarny.

Więcej o tym temacie powiemy w magazynie Reporterskie tu i teraz po 15:00.
Jacek Boczar
Marek Bocianowski
Mieczysław Piastowski

Wiadomości z regionu

2022-06-24, godz. 21:20 Nysa otwiera miejskie kąpielisko. Frajda ma jedną z najdłuższych zjeżdżalni w kraju W pierwszą sobotę wakacji, czyli jutro (25.06) zostanie oficjalnie otwarte miejskie kąpielisko Frajda w Nysie. Mieszkańcy i turyści mogą oczekiwać wielu… » więcej 2022-06-24, godz. 21:10 Noc Kupały u Opolskich Dziouch, czyli słowiańskie tradycje, lalki motanki i opolskie wzory Centrum Aktywizacji Społecznej to kolejny przystanek na mapie miejsc, które przygotowały prelekcje i warsztaty w ramach Nocy Kultury. Opolskie Dziouchy wspólnie… » więcej 2022-06-24, godz. 20:35 Upały doskwierają. Kobieta zasłabła w aucie w Starym Grodkowie. IMGW wydał ostrzeżenie Przyczyną zasłabnięcia mieszkanki Starego Grodkowa był najprawdopodobniej upał, a przed nami kolejne bardzo gorące dni, aż do wtorkowego (28.06) wieczora… » więcej 2022-06-24, godz. 20:10 Noc Kultury w Opolu. Zabytkowe samochody zaparkowały przed urzędem wojewódzkim [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt zabytkowych samochodów i motocykli przyjechało do stolicy regionu. Wśród nich polonezy, Cadillac czy Rolls-Royce. Na parkingu urzędu wojewódzkiego… » więcej 2022-06-24, godz. 18:15 Zbierają na sprzęt dla poradni. W sobotę charytatywny rajd rowerowy przy CH Turawa Park Na 10. jubileuszowy Charytatywny Rajd Rowerowy zaprasza w najbliższą sobotę (25.06) CH Turawa Park. W tym roku dochód z imprezy zostanie przekazany na doposażenie… » więcej 2022-06-24, godz. 18:10 Wakacyjna akcja Radia Opole tym razem w Ujeździe - zobacz naszą relację! Tym razem z wakacyjną jubileuszową akcją '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej' odwiedziliśmy Ujazd. Program poprowadzili Justyna Marcińska… » więcej 2022-06-24, godz. 17:26 Biuro podróży Itaka musi odwołać część wyjazdów. Powodem kryzys w branży lotniczej Biuro podróży Itaka poinformowało w mediach społecznościowych o odwołaniu części wakacyjnych wyjazdów. Powodem ma być kryzys w branży lotniczej i wycofanie… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Radni byli jednomyślni. Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2021 roku. Ten opiewał na ponad 100 milionów złotych. Podczas sesji radni przyjęli… » więcej 2022-06-24, godz. 17:00 Policja rozpoczyna akcję "Bezpieczne wakacje". "Bezpieczeństwo na drogach to gra zespołowa" Policja rozpoczyna w całym kraju akcję „Bezpieczne Wakacje”. Funkcjonariusze zapowiadają na drogach zwiększona liczbę patroli i zero litości dla piratów… » więcej 2022-06-24, godz. 14:52 Przed nami gorący weekend. IMGW wydał ostrzeżenie przed upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Komunikat IMGW dotyczy dziewięciu powiatów: głubczyckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »