Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-14, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Rozpoczął się sezon godowy jeleni szlachetnych. Od zmierzchu do świtu w opolskich lasach można posłuchać rykowiska

Jeleń [fot.pixabay.com]
Jeleń [fot.pixabay.com]
Jeleń szlachetny - cielę [fot. Marek Bocianowski]
Jeleń szlachetny - cielę [fot. Marek Bocianowski]
Jeleń [fot. www.freeimages.com]
Jeleń [fot. www.freeimages.com]
Donośne ryki jeleni szlachetnych można już usłyszeć w opolskich lasach. Około połowy września rozpoczyna się rykowisko, a więc ich okres godowy.
Łanie - czyli samice - wydzielają specyficzny zapach. Z kolei byki - samce - czują naturalne feromony i reagują na zbliżającą się jesień. Wobec tego byki krzyczą do siebie, próbując pokazać dominację.

- Zazwyczaj wygrywa samiec z niższym głosem - mówi Jacek Boczar, leśniczy Nadleśnictwa Opole.

- Wówczas może przerazić poniekąd inne byki i one dadzą sobie spokój. Inny samiec posłucha natomiast, oceni swój ryk podobnie, więc stwierdza, że pójdzie na spotkanie z rywalem. Obaj patrzą, co mają na głowie. Jeśli jeden byk ma poroże wyjątkowo duże, a drugi znacznie mniejsze, zwierzę z nie tak okazałym porożem może odpuścić. Kiedy poroża są podobnej wielkości, dojdzie do walki, ale to już ostateczność.

Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków, przekonuje, że rykowiska nie trzeba szukać daleko. - Wystarczy przyjechać wieczorem albo wcześnie rano na pętlę autobusową do dzielnicy Malina w Opolu - dodaje.

- Tam usłyszymy z pewnością byki grające na łąkach. Ja pamiętam jedną anegdotę i sytuację sprzed kilku lat. Obsługa jednej ze stacji paliw zamknęła się w nocy wewnątrz budynku na klucz, myśląc, że z ogrodu zoologicznego uciekł lew. W poświacie lamp było widać jakieś płowe zwierzę, które ryczy podobnie do lwa.

Mieczysław Piastowski, łowczy okręgowy w Opolu, podkreśla, że jeleń, jak każde dzikie zwierzę, stroni od towarzystwa człowieka. Trzeba jednak uważać za kierownicą.

- Nie spotkałem się z sytuacją, żeby sarna, jeleń czy daniel zaatakował człowieka w okresie rykowiska ani innym okresie całego roku. Tego roku w czasie rui sarny miałem natomiast dwie sytuacje, kiedy wyhamowałem dosłownie w ostatnim momencie, bo rogacz wychodził na jezdnię bez nawet spojrzenia w którąś stronę. Szedł prosto za kozą - musiał unosić się zapach, który go ciągnął.

Wyjaśnijmy: koza w tym przypadku oznacza samicę sarny.

Więcej o tym temacie powiemy w magazynie Reporterskie tu i teraz po 15:00.
Jacek Boczar
Marek Bocianowski
Mieczysław Piastowski

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 20:40 Śmieci coraz mniej, ale worki nadal zapełniają się. Niedzielna akcja sprzątania Gór Opawskich Około stu osób sprzątało dziś (17.10) Góry Opawskie. Przed południem uczestnicy ruszyli z polany w Cichej Dolnie, zbierając odpady na trasie Doliną Złotego… » więcej 2021-10-17, godz. 19:45 Raport dnia. 32 infekcje w regionie i ponad 2,5 tysiąca w kraju. Sześć klas PSP 2 w Opolu skierowano na kwarantannę… 32 kolejne zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie i 2523 w całej Polsce potwierdzono od wczoraj (16.10). Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w skali… » więcej 2021-10-17, godz. 19:00 Przez 3 godziny poszukiwali różnych gatunków ptaków nad kamionką Piast. "One są wszędzie, wystarczy spoglądać" Ponad 20 osób wzięło dziś (17.10) udział w kolejnym Opolskim Spacerze Ornitologicznym w stolicy regionu. » więcej 2021-10-17, godz. 17:30 Niedziela z kolejną akcją szczepień w opolskich parafiach. "Ludzie mają po drodze i nie trzeba specjalnie dojeżd… 16 parafii z całego województwa opolskiego włączyło się w dzisiejszą (17.10) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-10-17, godz. 16:45 Dachowanie osobówki na DK 45. Wprowadzono ruch wahadłowy Uwaga kierowcy! Utrudnienie w ruchu na drodze krajowej nr 45 na trasie Opole - Kluczbork. » więcej 2021-10-17, godz. 16:44 Sześć klas PSP nr 2 w Opolu trafiło na kwarantannę. Potwierdzono zakażenie u jednego nauczyciela 1 przypadek koronawirusa w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu. » więcej 2021-10-17, godz. 16:29 Pożar domu jednorodzinnego w Dobrzeniu Wielkim. Jedna osoba poszkodowana Jedna osoba ucierpiała w pożarze domu w Dobrzeniu Wielkim. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, około godziny… » więcej 2021-10-17, godz. 15:30 64-letnia kobieta wykrwawiła się w Paruszowicach. Wcześniej alarmowała policję o awanturze domowej Tragiczny finał awantury domowej w Paruszowicach (gmina Byczyna). 64-letnia kobieta wykrwawiła się w pobliżu domu swojego konkubenta. » więcej 2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »