Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-13, 20:30 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów chce sprzedać teren obok centrum handlowego. To wywołało kolejne tarcia między burmistrzem a opozycją

Teren przy namysłowskim centrum handlowym ma zostać sprzedany [fot. Daniel Klimczak]
Teren przy namysłowskim centrum handlowym ma zostać sprzedany [fot. Daniel Klimczak]
Teren przy namysłowskim centrum handlowym ma zostać sprzedany [fot. Daniel Klimczak]
Teren przy namysłowskim centrum handlowym ma zostać sprzedany [fot. Daniel Klimczak]
Przeciwnicy pomysłu sprzedaży terenu chcą zablokować pomysł magistratu
Przeciwnicy pomysłu sprzedaży terenu chcą zablokować pomysł magistratu
Kolejna odsłona konfliktu między burmistrzem Namysłowa a częścią radnych. Tym razem opozycja chce zablokować sprzedaż niewielkiego obszaru zieleni w sąsiedztwie centrum handlowego.
Magistrat ogłosił przetarg na sprzedaż działki po tym, gdy jeden z lokalnych przedsiębiorców zgłosił chęć jej nabycia. Jak mówi wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego Lucyna Medyk, taki krok może mieć negatywny skutek dla krajobrazu miasta.

- Mamy tak mało zieleni, no i teraz będzie sprzedawany ten teren. Tu zostały posadzone kwiaty, w roku 1975 zostały tutaj posadzone tulipanowce. Obok mamy zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Jest to też duży potencjał przyrodniczy, gdzie w niedalekiej przyszłości ma powstać centrum bioróżnorodności - argumentuje.

Zdaniem radnego miejskiego Jacka Fiora, oburzenie budzi również tryb, w jakim gmina chce dokonać sprzedaży terenu.

- To po prostu budzi obawy. Odbywa się to nie tak, jak powinno, czyli w taki sposób po cichu. Jeśli się sprzedaje coś tak drogocennego, to wypadałoby zapytać mieszkańców, radnych, a nie po prostu zamieścić małą informację w BIP-ie, którą dzięki naszej czujności zauważyliśmy - wskazuje.

Burmistrz Bartłomiej Stawiarski przekonuje, że wątpliwości jego oponentów mogą mieć podłoże wyłącznie polityczne. W ocenie samorządowca, teren nie przedstawia szczególnej wartości przyrodniczej, a jego sprzedaż da korzyści miejskiej kasie.

- Działka nieduża, do niczego nam niepotrzebna, została wyceniona na 600 tysięcy. Wydawało nam się, że ta sprzedaż nie budzi żadnych kontrowersji. To był taki teren, z którym wcześniej mieliśmy wielokrotnie problemy, bo nawet radni opozycji zgłaszali cały czas, że tam się tylko robi jedno wielkie śmietnisko - zapewnia.

Ponadto włodarz miasta tłumaczy, że w przetargu na zakup działki może wziąć udział każdy, a wszelkie radykalne zmiany sposobu jej zagospodarowania będą wymagały zgody radnych.

Przeciwnicy sprzedaży terenu nie składają broni i napisali projekt uchwały wzywającej burmistrza do rezygnacji z tych planów. W piątek (08.10) rozpoczęto także zbiórkę podpisów umożliwiających jego poddanie pod obrady sesji rady miejskiej.
Lucyna Medyk
Jacek Fior
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej 2021-10-27, godz. 16:12 Koronawirus potwierdzony u jednego z uczniów z opolskiej podstawówki W szkole podstawowej nr 14 w Opolu potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »