Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-30, 18:45 Autor: Witold Wośtak

"Po co psuć coś, co działa w Opolu bardzo dobrze?". Radni Opola nie chcą zmian w oświacie i większych kompetencji kuratorów

Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
XLIV sesja Rady Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
XLIV sesja Rady Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
Rada Miasta Opola sprzeciwia się planowanym przez rząd zmianom w prawie oświatowym. Chodzi o prace nad ustawą, która miałaby dać kuratorom oświaty większy nadzór nad placówkami oświatowymi.
Prezydent Arkadiusz Wiśniewski apelował do radnych o poparcie rezolucji. - Po co psuć coś, co działa w Opolu bardzo dobrze? - mówił.

Małgorzata Wilkos zagłosowała przeciw rezolucji, jako jedyna radna z klubu prezydenta. - Chodzi jedynie o większy nadzór kuratorów - uzasadnia.

- To fakt, że ona ma zwiększyć nadzór kuratorów nad placówkami oświatowymi, natomiast nie widzę w tym absolutnie nic złego. Nie chodzi o to, co jest przedstawione w rezolucji, że celem jest zabranie samorządom szkół, a szkołom samorządności. Chodzi wyłącznie o zwiększenie nadzoru.

Według Przemysława Pospieszyńskiego, przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej, największe ryzyko polega na tym, że kurator będzie mógł dowolnie odwoływać dyrektorów szkół.

- Drugim zagrożeniem jest to, że kurator będzie decydować, jakie organizację dostaną zgodę na wejście do szkoły oraz jakie będą mogły być prowadzone zajęcia pozalekcyjne. Minister przygotuje swoją listę wiernych organizacji. Wiemy, że minister Czarnek ma dość dziwne zdanie na temat ochrony środowiska i grupy związane z tymi zagadnieniami nie będą mogły edukować dzieci, co do segregacji odpadów czy zagrożeń wynikających z ocieplenia klimatu.

Marek Kawa, radny Prawa i Sprawiedliwości, postrzega tę rezolucję jako typowy atak polityczny.

- Pan prezydent chce być aktywnym członkiem formacji pana Trzaskowskiego, więc od czasu do czasu wychodzi z propozycjami typowo politycznymi. Najpierw należy poznać projekt ustawy i nie powinno się traktować tego na zasadzie mechanicznej centralizacji. Podejrzewam, że prawdopodobnie chodzi o zwiększenie nadzoru pedagogicznego, zwłaszcza w przypadku szkół z dużym dofinansowaniem centralnym.

Za przyjęciem rezolucji adresowanej do ministra edukacji i opolskich parlamentarzystów głosowało 16 rajców (większość klubu Arkadiusza Wiśniewskiego i Platformy Obywatelskiej). Sprzeciwiło się 3 radnych, Marek Kawa i Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości oraz Małgorzata Wilkos z klubu prezydenta Wiśniewskiego.
Małgorzata Wilkos
Przemysław Pospieszyński
Marek Kawa

Wiadomości z regionu

2021-12-01, godz. 23:00 Raport dnia. Rekord liczby zakażeń i zgonów czwartej fali. Szpital w Oleśnie nie tylko covidowy [INFOGRAFIKA] 29 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 694 nowe infekcje potwierdzono dzisiaj (01.12) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 29 064 kolejnych… » więcej 2021-12-01, godz. 21:15 Podwyżki dla radnych miejskich i powiatowych, prezydent oraz starosty W Kędzierzynie-Koźlu włodarze miasta i powiatu będą zarabiać więcej. Podwyżki objęły także radnych obu samorządów. Podwyżki są związane zmianą… » więcej 2021-12-01, godz. 21:15 Namysłów dopłaci do wywozu odpadów, by nie wprowadzać podwyżek dla mieszkańców. Gmina będzie jednak musiała ograniczać… Namysłów nie chce obciążać mieszkańców wyższymi opłatami za wywóz śmieci. Rosnące koszty tego typu usług gmina pokryje pieniędzmi pochodzącymi z… » więcej 2021-12-01, godz. 20:00 Dzielnicowi z Leśnicy mają nowy radiowóz. To auto ekologiczne, bo hybrydowe Osobowa toyota to nowy nabytek policjantów z posterunku w Leśnicy. Radiowóz trafił właśnie do nich, aby służył w czasie patroli i interwencji w gminach… » więcej 2021-12-01, godz. 19:15 "Ostro walczymy z covidem i ustalamy osoby z kontaktów". Czwarta fala dziesiątkuje opolskie szkoły Z danych Kuratorium Oświaty w Opolu wynika, że przypadki zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli notuje się w 25% wszystkich placówek oświatowych… » więcej 2021-12-01, godz. 18:45 Urzędnicy wrócili z kwarantanny, wydział komunikacji wznawia działalność Po kilkudniowej przerwie, spowodowanej absencją chorobową urzędników, którzy przebywali na zwolnieniach i kwarantannie z powodu koronawirusa, wydział komunikacji… » więcej 2021-12-01, godz. 18:00 12 kolejnych szkół z Opola ma problem z COVID-19. Łącznie 15 zakażeń i kwarantanna dla kilkuset uczniów 15 zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (01.12) w 12 szkołach Opola. Zaraziło się 13 uczniów i 2 nauczycieli z 5 szkół podstawowych oraz 6 ponad… » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Pożar na Ozimskiej w Opolu. Duże zadymienie, ale bez osób poszkodowanych 5 zastępów straży pożarnej wysłano dziś (01.12) po godz. 16:00 do gaszenie pożaru sadzy w kominie w jednej z kamienic przy ulicy Ozimskiej w Opolu. » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Parkowanie w Nysie podrożeje, w niektórych przypadkach o 100 procent. Burmistrz: nie chcemy zarabiać na kierowcach… Postój na ulicach Nysy będzie droższy. Na dzisiejszej (01.12) sesji miejscy radni przyjęli nowe stawki w strefie płatnego parkowania. » więcej 2021-12-01, godz. 17:00 Na oddziale pediatrii USK można poczuć klimat świąt. Żywa choinka wspólnym prezentem od straży łowieckiej i st… Na oddziale pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego można już poczuć świąteczny klimat. Przedstawiciele Państwowej Straży Łowieckiej w Opolu i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »