Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-25, 16:20 Autor: Maja Laksy

Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze"

Pogrzeb Zofii Bielewicz [fot. Maja Laksy]
Pogrzeb Zofii Bielewicz [fot. Maja Laksy]
Zofia Bielewicz [źródło teatr im. Kochanowskiego w Opolu]
Zofia Bielewicz [źródło teatr im. Kochanowskiego w Opolu]
Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Zofia Bielewicz w Studiu M © (fot. Michał Dróbka / AFRO)
Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, była czynna zawodowo blisko 76 lat. Zadebiutowała w 1945 roku na deskach krakowskiej Groteski.
- Pani Zofia Bielewicz jest i będzie historią i ikoną polskiego teatru - mówi Grażyna Misiorowska, aktorka teatralna.

- Pani Zofia była kilka dni przed swoją śmiercią na otwarciu teatru po remoncie. Weszła do tego miejsca z przekonaniem, że jeszcze zdoła na tej scenie stanąć. Ona do końca żyła sceną - dodaje aktorka.

- Zofia mogłaby być wzorem dla dziesiątków młodych ludzi. Była wyjątkową postacią, niezwykle uwielbianą aktorką przez opolską publiczność. I to do ostatnich swoich dni - wspomina Waldemar Kotas, aktor teatralny i filmowy.

- Dla niej nie było różnicy czy grała na scenie wielkiego teatru, w świetlicy wiejskiej, czy w domu kultury. Zosia zawsze była znakomicie przygotowana - mówi Waldemar Kotas.

- Myślę, że wraz z Zofią odchodzi pewien styl myślenia o teatrze. Ona zamyka pewną epokę - mówi Norbert Rakowski, dyrektor teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

- Była osobą tak wyedukowaną, z wielkim poczuciem humoru, że może stanowić przykład niebywałej osobowości i etyki zawodowej dla nas wszystkich - dodaje dyrektor teatru.

Zofia Bielewicz zmarła w wieku 93 lat. Zagrała ponad 140 ról, z czego 132 w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Ostatnią była "Pamięć" w sztuce ''Córki powietrza. Sen Balladyny''.
Grażyna Misiorowska
Waldemar Kotas
Norbert Rakowski

Wiadomości z regionu

2021-10-20, godz. 08:15 Zbiórka krwi dla ofiar wypadków. Krwiobus zaparkuje przed komendą policji w Opolu Opolska policja zachęca do udziału w zbiórce krwi dla dzieci i młodzieży - ofiar wypadków drogowych. Akcja odbędzie się w najbliższy czwartek (21.10)… » więcej 2021-10-20, godz. 08:00 Nadal nie wiadomo, kiedy "poprawiona" Nike wróci do Namysłowa. Wykonawca unika kontaktu z urzędnikami Wciąż nie wiadomo, kiedy pomnik Nike wróci na Plac Wolności w Namysłowie. Magistrat nie może porozumieć się w tej sprawie z wykonawcą rzeźby. » więcej 2021-10-19, godz. 21:00 Policja: jesienią na drogach zwolnijmy i zachowajmy większe odstępy między pojazdami Policja apeluje do opolskich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w związku ze zmiennymi, jesiennymi warunkami na drogach. Niedostosowanie prędkości… » więcej 2021-10-19, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 51 zakażeń. Zmarło 5 chorych. W kraju mamy ponad 3900 nowych infekcji [… 51 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 5 chorych potwierdzono dziś (19.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-19, godz. 19:49 Program "Opolska Rodzina" ciągle się rozrasta. Opole podziękowało partnerom Program 'Opolska Rodzina' funkcjonuje od stycznia 2019, a obecnie zrzesza 140 partnerów, którzy udzielają zniżek dla rodzin i seniorów. To przedsiębiorcy… » więcej 2021-10-19, godz. 19:32 Opolscy uczniowie mierzyli się z tematem zdalnego nauczania w konkursie. Nagrodzono najlepszych Blisko 1000 uczniów szkół podstawowych w regionie wzięło udział w konkursach, plastycznym i literackim, poświęconych zdalnemu nauczaniu. To część projektu… » więcej 2021-10-19, godz. 18:51 Są wyniki konkursu na szkolenia zgłoszone przez organizacje pozarządowe. Unijne dotacje w ramach EBO [LISTA] 10 opolskich organizacji pozarządowych zdobyło unijne dofinansowanie na organizację szkoleń. Urząd marszałkowski ogłosił wyniki pierwszego konkursu w ramach… » więcej 2021-10-19, godz. 18:30 USK w Opolu dołączył do ogólnopolskiej kampanii leczenia otyłości. Tu wykonywane są zabiegi bariatryczne Chirurgiczne leczenie otyłości ale także profilaktyka oraz uświadamianie skali problemu - między innymi takie są założenia ogólnopolskiej kampanii 'W… » więcej 2021-10-19, godz. 17:30 Praszkowski magistrat oczekuje na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego. Projekty do 50 tysięcy złotych Wystartował budżet obywatelski gminy Praszka na 2022 rok. Wczoraj (18.10) ruszył nabór wniosków, który potrwa przez dwa tygodnie. » więcej 2021-10-19, godz. 17:15 Dotacje, turystyka, rekreacja i ochrona zabytków. LGD "Górna Prosna" ma plan na wydanie dodatkowych 400 tysięcy euro 401 tysięcy euro otrzymała dodatkowo Lokalna Grupa Działania 'Górna Prosna' w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Opolskie LGD realizują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »