Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-20, 08:00 Autor: Witold Wośtak

Nowy festiwal teatralny wchodzi do kalendarza kulturalnego Opola i regionu. "Teatr bez granic" ruszy w środę

E. Marciniszyn, A. Wiśniewski, A. Włoch [fot. Witold Wośtak]
E. Marciniszyn, A. Wiśniewski, A. Włoch [fot. Witold Wośtak]
Program "Teatru bez granic" [fot. Witold Wośtak]
Program "Teatru bez granic" [fot. Witold Wośtak]
Międzynarodowe Spotkania Teatralne "Teatr bez granic" to nowa propozycja w kulturalnym kalendarzu Opola. Większość spektakli między środą (22.09) a niedzielą (26.09) będzie prezentowana w stolicy regionu, ale w festiwal włączono też Kluczbork, Brzeg i Popielów.
Udało się zaprosić teatr z Włoch, natomiast spektakl teatru argentyńskiego będzie transmitowany w Opolu. - Przygotowaliśmy wiele ciekawych i różnorodnych wydarzeń - przekonuje Elżbieta Marciniszyn, organizator i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu.

- Będą spektakle, warsztaty, dyskusje i spotkania ze specjalistami teatralnymi. Mamy nadzieję, że atmosfera teatralna w ciężkim czasie walki z pandemią wywoła w nas poczucie normalności i bezpieczeństwa. Chcemy unieść się w obszary artystyczne oraz podążyć za aktorami.

Jak mówi Agnieszka Włoch, kierownik pracowni teatralnej MDK w Opolu, marzeniem była organizacja festiwalu łamiącego granice.

- Chcemy pokazać stylistycznie różnorodne formy teatralne, ale również różnorodność przekazów. Celem jest zaprezentowanie opolskiej publiczności idee bliskie każdemu człowiekowi. Spektakle pokażą pewne mechanizmy psychologiczne, którymi kierujemy się. Wszystko zostanie zaprezentowane w różnej formie.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, zwraca uwagę, że choć festiwal jest nowy, ma w sobie rozwinięcie wcześniejszych działań MDK-u.

- To inicjatywa bez napięcia, gonienia i chęci robienia czegoś największego na świecie. Bardzo fajne jest obcowanie ze sztuką, poznawanie ludzi z zagranicy oraz ich doświadczeń. To będzie dziać się w fajnej i otwartej formule, co mnie bardzo podoba się.

Szczegółowy program i lokalizacje wydarzeń "Teatru bez granic" można znaleźć w internecie. Udział w festiwalu jest bezpłatny.
Elżbieta Marciniszyn
Agnieszka Włoch
Arkadiusz Wiśniewski

Kultura i rozrywka

2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »