Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-15, 14:10 Autor: Witold Wośtak

20 wystaw, 12 spotkań autorskich i wiele więcej przedsięwzięć. Taki będzie 11. Opolski Festiwal Fotografii

Konferencja prasowa w sprawie 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa w sprawie 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii [fot. Witold Wośtak]
M. Grocholski, A. Wiśniewski, S. Dubiel , konferencja prasowa w sprawie 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii [fot. Witold Wośtak]
M. Grocholski, A. Wiśniewski, S. Dubiel , konferencja prasowa w sprawie 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii [fot. Witold Wośtak]
Zbliża się 11. Opolski Festiwal Fotografii. W tegorocznej edycji zaplanowano między innymi 20 wystaw, 12 spotkań autorskich, warsztaty i prezentację filmów.
Wydarzenia będą zlokalizowane w różnych punktach Opola, a na pierwszy wernisaż można wybrać się już w piątek po południu (17.09) do Muzeum Wsi Opolskiej. - Fotograf to pewnego rodzaju świadek - mówił na konferencji prasowej Michał Grocholski, jeden z organizatorów i fotograf.

- Bez obecności fotografa w danym miejscu zwyczajnie nie będzie fotografii. To jest coś pięknego w naszym zawodzie, bo często jesteśmy we wspaniałych momentach, gdzie dzieje się cała historia. Poznajemy wspaniałych ludzi i widzimy wspaniały świat. Z drugiej strony to jednak poniekąd największa wada zawodu, ponieważ bywamy świadkami również strasznych momentów i trochę o tym będzie festiwal.

Drogą internetową można zapisać się na warsztaty, które zaplanowano na 9 października w GSW. Sławoj Dubiel, fotograf i organizator, wyjaśnia, że 8 osób będzie mogło zrobić fotografie "własnoręcznie".

- Będziemy własnoręcznie budować aparaty. Skonstruujemy je i później zrobimy nimi zdjęcia. Na koniec uczestnicy mogą zabrać swoje aparaty do domu. Zaproponujemy więc coś zupełnie innego. Trzeba jednak trochę poznać prostotę tego procesu, bo to nie jest skomplikowane. Nasza propozycja brzmi: zrób sam kamerę otworkową.

Zdaniem prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, OFF jest niepowtarzalny, a fotografie mają dziś niezwykłą siłę.

- Aktualnie wzmacniają to dodatkowo media społecznościowe. Fotografia bardzo często opisuje lub przywołuje pewne rzeczy w sposób wyraźny. Zdjęcie jest najlepszym komentarzem i w dzisiejszych czasach zastępuje nawet najdłuższe komentarze. Nie ma przypadku i nie chodzi jedynie o media społecznościowe, lecz to, co daje bycie fotografem.

Oficjalne otwarcie 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii nastąpi 8-ego października. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.offoto.pl.
Michał Grocholski
Sławoj Dubiel
Arkadiusz Wiśniewski

Kultura i rozrywka

2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej 2021-11-25, godz. 15:45 Andrzej Grabowski gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Andrzej Grabowski, aktor teatralny, telewizyjny i kabaretowy jest ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu 'Zaczytane Opolskie'. » więcej 2021-11-25, godz. 13:15 Rozpoczyna się tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej w Opolu - 28. Dni Xaverianum Bal, dzień absolwenta oraz uroczysta gala ''Żar Serca'' uwieczniona koncertem - to główne elementy programu 28. Dni Xaverianum, które dziś (25.11) o godzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »