Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-23, 10:30 Autor: Tomasz Cichoń/IAR/PAP

Wycena świadczeń medycznych musi być realna. To jeden z postulatów protestujących medyków

Zdjęcie ilustracyjne [fot. pixabaya]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. pixabaya]
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przez 15 lat nie zmieniły się kwoty, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia płaci stomatologom. Dlatego jednym z ważniejszych postulatów protestujących pracowników służby zdrowia jest to, by wycena świadczeń medycznych była realna. Mówił o tym gość Radia Opole.
- Dlatego kolejki (także do stomatologów) są coraz większe, dlatego jest coraz gorzej w ochronie zdrowia. Każdy chciałby być leczony według współczesnej medycyny. Nie da się za pieniądze sprzed 15 lat świadczyć usług na najwyższym światowym poziomie - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu.

Resort zdrowia zaprezentował wyliczenia, z których wynika, że spełnienie wszystkich postulatów protestujących kosztowałoby 104 miliardy złotych w przyszłym roku, a w tym roku 26 miliardów.

- Z naszych wyliczeń wynika, że to nie są takie pieniądze - mówi Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, ale konkretnych kwot nie podaje.

Przypomnijmy, że we wtorek porozumienie z ministrem zdrowia zawarł Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że porozumienie zawarte z ratownikami medycznymi zakłada przywrócenie dodatku wyjazdowego. Dodatek będzie przyznawany ratownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę i umowę cywilno-prawną za pracę w ciężkich warunkach. Protestują jednak również inne grupy zawodowe w służbie zdrowia - w tym lekarze, pielęgniarki i rezydenci.

Dziś (23.09) kolejna runda negocjacji między Ministerstwem Zdrowia a protestującymi medykami. Przedstawiciele resortu zdrowia mają pokazać, w jaki sposób wyliczyli, że postulaty medyków kosztowałyby ponad 100 miliardów złotych.
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 15:30 64-letnia kobieta wykrwawiła się w Paruszowicach. Wcześniej alarmowała policję o awanturze domowej Tragiczny finał awantury domowej w Paruszowicach (gmina Byczyna). 64-letnia kobieta wykrwawiła się w pobliżu domu swojego konkubenta. » więcej 2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej 2021-10-17, godz. 11:00 Raport MZ: Ponad 2500 nowych infekcji w całej Polsce i 32 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono od wczoraj (16.10) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj o 2523 nowych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-10-17, godz. 10:00 Nadleśnictwo Opole zaprasza do lasów. Bushcraft coraz bardziej popularny Choć październik to pora grzybobrania, w opolskich lasach grzybów mamy jak na lekarstwo. W tej sytuacji leśnicy przymierzają się do inwestycji, które mają… » więcej 2021-10-17, godz. 08:30 Opole: policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych Znacznie zwiększają widoczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mowa o odblaskach, które powinny być stałym elementem wyposażenia pieszych, jak i… » więcej 2021-10-16, godz. 20:42 75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ] Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie… » więcej 2021-10-16, godz. 20:30 Raport dnia: Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem liczby zakażeń. W województwie odnotowano kolejną… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 34 nowe przypadki COVID-19. W regionie zmarła też jedna osoba zakażona patogenem z Chin. » więcej 2021-10-16, godz. 19:00 Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie… W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50 W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc plane… Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »