Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-23, 09:15 Autor: Tomasz Cichoń

- To jest protest wszystkich pracowników służby zdrowia - mówi Radiu Opole szefowa opolskiej rady lekarskiej

Jolanta Smerkowska-Mokrzycka [fot. Marcin Skomudek]
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka [fot. Marcin Skomudek]
Lekarz © (fot. sxc.hu)
Lekarz © (fot. sxc.hu)
Trwa protest pracowników służby zdrowia. Wczoraj (22.09) porozumienie z rządem podpisał jeden ze związków zrzeszający część środowiska ratowników medycznych.
Resort zdrowia zaprezentował wyliczenia, z których wynika, że spełnienie wszystkich postulatów protestujących kosztowałoby 104 miliardy złotych w przyszłym roku, a w tym roku 26 mld.

- Z naszych wyliczeń wynika, że to nie są takie pieniądze - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu.
Choć tutaj konkretnych kwot nie podała.

- My nie wiemy, jaką bazą posługiwało się Ministerstwo Zdrowia, ale uważamy, że te kwoty są dużo, dużo mniejsze. Na razie mamy tylko wstępne zapewnienia specjalistów z ekonomii, że nie są to takie kwoty, o których mówi Ministerstwo Zdrowia. Nie mamy jednak dokładnych wyliczeń i chcielibyśmy poznać metodykę wyliczeń resortu zdrowia, żeby się do tego odnieść - mówi.

Jednym z postulatów protestujących pracowników służby zdrowia jest zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego.

- Myślę, że to jest postulat bezkosztowy. Z tym się wiąże wprowadzenie systemu jakiejś ochrony dla pracowników służby zdrowia. Cały czas podkreślam "pracowników", bo to nie jest tylko tak, że jest jakaś agresja słowna czy fizyczna na lekarza, często pielęgniarki są tymi poszkodowanymi czy ratownicy medyczni - mówi Smerkowska-Mokrzycka.

- Wszystkie postawione przez nas postulaty trzeba odnieść do wszystkich pracowników służby zdrowia - dodaje.

Przypomnijmy, że we wtorek porozumienie z ministrem zdrowia zawarł Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że porozumienie zawarte z ratownikami medycznymi zakłada przywrócenie dodatku wyjazdowego. Dodatek będzie przyznawany ratownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę i umowę cywilno-prawną za pracę w ciężkich warunkach.
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 23:00 Łambinowice: ponad 7,5 mln złotych z Polskiego Ładu. Powstaną między innymi nowe drogi 7 600 000 zł - tyle otrzyma gmina Łambinowice w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W dzisiejszej (26.10) sesji rady gminy uczestniczyła Violetta Porowska… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Raport dnia: 81 nowych zakażeń w regionie. W kraju potwierdzono 6265 infekcji - to najwięcej w czwartej fali [INFOG… 81 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 2 mieszkańców potwierdzono dziś (26.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-26, godz. 20:30 Ponad 42 tysiące kilometrów i 21 tysięcy złotych dla chorych dzieci. Firma Lesaffre zaktywizowała pracowników po… Spacerując, biegając lub jadąc na rowerze. Ponad 42 tysiące kilometrów pokonali przez pół roku pracownicy wołczyńskiej firmy Lesaffre Polska w ramach… » więcej 2021-10-26, godz. 20:00 Kierowcy coraz częściej zapominają lub świadomie rezygnują z przewożenia dzieci w foteliku. Apel policji Opolska policja apeluje do kierowców o przewożenie dzieci w fotelikach. Tego roku podczas kontroli odnotowano już prawie 200 przypadków braku fotelika lub… » więcej 2021-10-26, godz. 19:15 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 18:57 Samochód osobowy wypadł z drogi w Nakle i uderzył w dom Do groźnego zdarzenia doszło po południu w miejscowości Nakło w gminie Tarnów Opolski. Po godzinie 17:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Opolski poseł Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki. Opolski poseł Partii Republikańskiej Adama Bielana otrzymał powołanie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalu tymczasowym i na oddziale zakaźnym w Opolu. "Większość z nich nie szczepiła… Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (26.10) 6265 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku czwartej fali. W regionie przybyło 81 nowych infekcji… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »