Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-13, 18:20 Autor: Katarzyna Doros

Ratują ludzkie życie i dyżurują nawet 36 godzin. Ratownicy medyczni mają dzisiaj swoje święto

Ratują ludzkie życie i dyżurują nawet 36 godzin. Ratownicy medyczni mają dzisiaj swoje święto.
Każdego dnia ratują ludzkie życie, często kosztem wolnego czasu dla bliskich. Dyżurują czasem nawet 36 godzin ciągiem, ale o swoim zawodzie wypowiadają się w kategoriach misji. Mowa o ratownikach medycznych, którzy dziś (13.10) obchodzą swoje święto.
- Za każdym razem zastanawiam się, czy ten zawód to był dobry wybór, ale zawsze, kiedy udaje się uratować życie wiem, że warto było - mówi Marek Fedoniuk, ratownik Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. - Na pewno brakuje nam czasu dla naszych bliskich poświęcając się misji, którą wykonujemy w tych czasach. Dyżur trwa 12 godzin w zależności od tego, jak jesteśmy zatrudnieni, czyli jedni na etacie, drudzy na kontrakcie. Taki dyżur kontraktowy, czyli łączone dyżury 12-godzinne może trwać 12,24,36, a nawet 48 godzin ciągiem, ponieważ brakuje nas.

- Ja ostatni raz widziałam dzieci trzy dni temu, tylko przez chwilę. To taka praca specyficzna. Spotykamy się z ludzkimi tragediami, z różnymi reanimacjami dzieci małych. Myślę, że każdy z nas to gdzieś przeżywa - dodaje ratowniczka Kamila Walczyk.

- To jest grupa ludzi niedoceniona, która wykonuje bardzo ciężką pracę - Jarosław Kostyła, zastępca dyrektora ds. medycznych OCRM. - Mają swoje żądania, mają swoje oczekiwania oczywiście. Próbujemy je spełnić na każdym kroku. Nie zawsze jest to możliwe, nie zawsze jesteśmy jako dyrektorzy, dyrekcja stroną w rozmowach. Część rzeczy leży po stronie Ministerstwa Zdrowia, w tej chwili odbywają się konsultacje z ministerstwem, a my czekamy na ustalenia. Natomiast ze swojej strony, to co możemy, robimy, żeby ich praca przebiegała bez zakłóceń, żeby mogli spokojnie pracować no i żeby w miarę spełniać te oczekiwania, także osobowe.

- Jak w każdej dziedzinie życia brakuje ludzi do pracy. Ma to związek z przemęczeniem, pandemią, ale na chwilę obecną spokojnie zabezpieczamy całe województwo - dodaje Jarosław Kostyła.

- Jestem wdzięczny ratownikom, że są w momencie największego zagrożenia, jakie niesie ze sobą życie codzienne i czas pandemii - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - To, co wykonują ratownicy medyczni, to co wykonują koordynatorzy, dyspozytorzy, lekarze pogotowia ratunkowego, konsultanci, to jest rzecz bezcenna w tych trudnych czasach.

Wojewoda opolski odniósł się także do trwającego protestu ratowników medycznych. - Mimo toczących się negocjacji i uzgodnień nie mieliśmy na terenie województwa opolskiego żadnych zawirowań - dodaje. - Mam nadzieję, że ten protest zakończy się jak najszybciej, tym bardziej, że rozmowy na szczeblu centralnym trwają, żeby spełnić oczekiwania tego środowiska ratowników medycznych SOR-ów.

Na Opolszczyźnie funkcjonują 44 karetki systemowe, a w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego jest 13 zespołów systemowych, w tym 3 zespoły typu "S", w składzie którego jest lekarz.
Marek Fedoniuk, Kamila Walczyk
Jarosław Kostyła
Sławomir Kłosowski cz.1
Sławomir Kłosowski cz.2
Dzień Ratownika Medycznego [fot. Maciej Marciński]
Dzień Ratownika Medycznego [fot. Maciej Marciński]
Ratownicy medyczni z OCRM [fot. Katarzyna Doros]
Ratownicy medyczni z OCRM [fot. Katarzyna Doros]
Ratownicy medyczni z OCRM [fot. Katarzyna Doros]
Ratownicy medyczni z OCRM [fot. Katarzyna Doros]
Ratownicy medyczni z OCRM [fot. Katarzyna Doros]
Ratownicy medyczni z OCRM [fot. Katarzyna Doros]
Dzień Ratownika Medycznego [fot. Maciej Marciński]
Dzień Ratownika Medycznego [fot. Maciej Marciński]
Dzień Ratownika Medycznego [fot. Maciej Marciński]
Dzień Ratownika Medycznego [fot. Maciej Marciński]
Dzień Ratownika Medycznego [fot. Maciej Marciński]
Dzień Ratownika Medycznego [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej 2021-10-27, godz. 16:12 Koronawirus potwierdzony u jednego z uczniów z opolskiej podstawówki W szkole podstawowej nr 14 w Opolu potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »