Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-17, 14:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób podpisało się pod tym projektem"

Archiwum - Wspólne przeżywanie beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego w Prudniku foto: P.Konieczny
Archiwum - Wspólne przeżywanie beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego w Prudniku foto: P.Konieczny
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej sesji. Przypomnijmy, że rok temu przegłosowana została uchwała intencyjna, a teraz za zgodą Episkopatu Polskiego weszła ona w życie. Oficjalne nadanie tytułu zaplanowano na niedzielę (19.09). W uroczystościach w Prudniku-Lesie wezmą biskup opolski Andrzej Czaja, przedstawiciele władz miasta oraz poseł Katarzyna Czochara.
Pierwsze próby nadania miastu patronatu prymasa Tysiąclecia pojawiły się już w 2018 roku. Poseł PiS Katarzyna Czochara złożyła wówczas do rady miasta projekt, który był poparty podpisami mieszkańców.

- Bardzo wiele osób podpisało się pod tym projektem i jest to dla mnie niezmiernie ważne. Myślę, że dla bardzo dużej grupy naszego społeczeństwa kardynał Stefan Wyszyński jest postacią, która ma ogromny wpływ na życie wielu z nas, jak i moje osobiste. Bardzo się z tego wydarzenia cieszę i jestem bardzo dumna.

Jak dodaje Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, taka uchwała nie mogła zostać podjęta przed beatyfikacją kardynała Wyszyńskiego.

- Myślę, że to ważny moment dla wszystkich. Takie decyzje w dzisiejszych czasach są mało popularne, rzadkie. Pamiętam, że ostatnim miejscem, które miało takiego patrona, było Zakopane. Oni wówczas nadali miastu patronat świętego Jana Pawła II. Myślę, że ta klątwa, która kiedyś ciążyła nad Prudnikiem, zostanie dzięki temu wydarzeniu zniesiona i będziemy miastem coraz lepiej się rozwijającym.

Uroczystości rozpocznie msza święta o godzinie 11:30, odprawiona pod przewodnictwem biskupa opolskiego.

- W Prudniku-Lesie odbędą się diecezjalne uroczystości dziękczynienia za beatyfikację. Zapraszamy na nie wszystkich wiernych, którzy z różnych przyczyn nie mogli być na beatyfikacji. Natomiast wieczorem będzie dodatkowo atrakcja. Odbędzie się specjalny spektakl o błogosławionym już kardynale Wyszyńskim, w wykonaniu Teatru A z Gliwic - podkreśla ksiądz Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii.

Dodajmy, że uroczystości związane z upamiętnieniem osoby błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędą się w Prudniku również w październiku.
Katarzyna Czochara
Grzegorz Zawiślak
ks. Joachim Kobienia

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 21:00 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »