Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-12, 15:05 Autor: Paweł Konieczny

W Prudniku uczczono błogosławionego kardynała Wyszyńskiego. "Bez jego niezłomności, bezkompromisowości, pobożnej prostej wiary nie byłoby Solidarności"

Uroczystości beatyfikacyjne w Prudniku-Lesie [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości beatyfikacyjne w Prudniku-Lesie [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości beatyfikacyjne w Prudniku-Lesie [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości beatyfikacyjne w Prudniku-Lesie [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości beatyfikacyjne w Prudniku-Lesie [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości beatyfikacyjne w Prudniku-Lesie [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości beatyfikacyjne w Prudniku-Lesie [fot. Paweł Konieczny]
Uroczystości beatyfikacyjne w Prudniku-Lesie [fot. Paweł Konieczny]
Tłumy wiernych postanowiły dziś (12.09) wziąć udział w opolskich uroczystościach związanych z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odbyły się one w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Dużą frekwencją cieszyły się odprawiane tam rano msze święte, a następnie transmisja z Warszawy, wyświetlona na telebimie.
- To jest pasterz, człowiek, w którym objawiła się moc, miłość Chrystusa. Tak podchodzimy do beatyfikacji. To nie jest jakieś podkreślanie cech osobowych człowieka. To nie jest jakaś laudacja wyjątkowości dla jakiejś jednostki. Zawsze Kościół patrzył w ten sposób, że jeśli ktoś zostaje ogłoszony błogosławionym albo świętym, to znaczy, że rozpoznajemy specjalne działanie Boga w tym człowieku - podkreśla ks. profesor Robert Skrzypczak, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autor książek o świętym Janie Pawle II.

Jak dodaje, bez świadectwa życia kardynała Wyszyńskiego nie byłoby papieża Polaka. A w Prudniku Prymas Tysiąclecia przeżył najtrudniejsze chwile podczas całego internowania. - Bez tego, co tutaj pokazał ks. Prymas Wyszyński, bez jego niezłomności, bezkompromisowości, pobożnej prostej wiary Maryjnej połączonej z niezwykłą inteligencją także myślącego pasterza, nie byłoby Solidarności, nie byłoby takiego wysypu wspólnot czy ruchów odnowy, które przyszły w Polsce w latach 80. i 90. Na pewno nie byłoby dzisiaj kolejnych pokoleń ludzi wierzących - uważa.

Dziś jeszcze kolejne punkty programu uroczystości. O 18:30 rozpocznie się koncert "Sacrum", w którym usłyszymy dzieci i młodzież współpracujące z Prudnickim Ośrodkiem Kultury. - Natomiast o 19:30 pojawi się Ygor Przebindowski Trio. Będzie to muzyka instrumentalna bardzo pogłębiona duchowo. O 21:00 zagra Stanisław Soyka z kwintetem. Mam nadzieję, że ten koncert przysłuży się nie tylko celebracji artystycznej tego ważnego dnia beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, ale również wzmocni w nas i utrwali to wielkie wydarzenie historyczne i społeczne - zapowiada dr Sylwia Gawłowska, dyrektor POK-u. -

- Dalsze świętowanie za tydzień - przypomina ojciec Dawid Zmuda, kustosz prudnickiego sanktuarium. - 19 września zapraszamy na diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację. Mszy świętej o 11:30 będzie przewodniczył bp Andrzej Czaja, a wezmą w niej udział także pozostali biskupi z diecezji. Wieczorem natomiast, o godzinie 20:00 czeka nas spektakl Teatru A na temat kardynała Wyszyńskiego - zapowiada.

Uroczystości związane z upamiętnieniem osoby błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędą się w Prudniku również w październiku.
dr Sylwia Gawłowska
ks. prof. Robert Skrzypczak 1
ks. prof. Robert Skrzypczak 2
o. Dawid Zmuda

Wiadomości z regionu

2021-10-20, godz. 10:00 "Zamiast merytoryki atak na Polskę". Sławomir Kłosowski komentuje wtorkowe wystąpienia w Parlamencie Europejskim - To, co się wczoraj (19.10) wydarzyło w Parlamencie Europejskim przekroczyło moje wyobrażenia - tak debatę w Strasburgu skomentował w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-10-20, godz. 08:15 Zbiórka krwi dla ofiar wypadków. Krwiobus zaparkuje przed komendą policji w Opolu Opolska policja zachęca do udziału w zbiórce krwi dla dzieci i młodzieży - ofiar wypadków drogowych. Akcja odbędzie się w najbliższy czwartek (21.10)… » więcej 2021-10-20, godz. 08:00 Nadal nie wiadomo, kiedy "poprawiona" Nike wróci do Namysłowa. Wykonawca unika kontaktu z urzędnikami Wciąż nie wiadomo, kiedy pomnik Nike wróci na Plac Wolności w Namysłowie. Magistrat nie może porozumieć się w tej sprawie z wykonawcą rzeźby. » więcej 2021-10-19, godz. 21:00 Policja: jesienią na drogach zwolnijmy i zachowajmy większe odstępy między pojazdami Policja apeluje do opolskich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w związku ze zmiennymi, jesiennymi warunkami na drogach. Niedostosowanie prędkości… » więcej 2021-10-19, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 51 zakażeń. Zmarło 5 chorych. W kraju mamy ponad 3900 nowych infekcji [… 51 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 5 chorych potwierdzono dziś (19.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-19, godz. 19:49 Program "Opolska Rodzina" ciągle się rozrasta. Opole podziękowało partnerom Program 'Opolska Rodzina' funkcjonuje od stycznia 2019, a obecnie zrzesza 140 partnerów, którzy udzielają zniżek dla rodzin i seniorów. To przedsiębiorcy… » więcej 2021-10-19, godz. 19:32 Opolscy uczniowie mierzyli się z tematem zdalnego nauczania w konkursie. Nagrodzono najlepszych Blisko 1000 uczniów szkół podstawowych w regionie wzięło udział w konkursach, plastycznym i literackim, poświęconych zdalnemu nauczaniu. To część projektu… » więcej 2021-10-19, godz. 18:51 Są wyniki konkursu na szkolenia zgłoszone przez organizacje pozarządowe. Unijne dotacje w ramach EBO [LISTA] 10 opolskich organizacji pozarządowych zdobyło unijne dofinansowanie na organizację szkoleń. Urząd marszałkowski ogłosił wyniki pierwszego konkursu w ramach… » więcej 2021-10-19, godz. 18:30 USK w Opolu dołączył do ogólnopolskiej kampanii leczenia otyłości. Tu wykonywane są zabiegi bariatryczne Chirurgiczne leczenie otyłości ale także profilaktyka oraz uświadamianie skali problemu - między innymi takie są założenia ogólnopolskiej kampanii 'W… » więcej 2021-10-19, godz. 17:30 Praszkowski magistrat oczekuje na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego. Projekty do 50 tysięcy złotych Wystartował budżet obywatelski gminy Praszka na 2022 rok. Wczoraj (18.10) ruszył nabór wniosków, który potrwa przez dwa tygodnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »