Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-16, 16:45 Autor: Katarzyna Doros

W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców. "Zależy nam na jak największej świadomości użytkowników internetu"

W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców [fot. Katarzyna Doros]
W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców [fot. Katarzyna Doros]
W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców [fot. Katarzyna Doros]
W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców [fot. Katarzyna Doros]
Internetowi przestępcy wciąż unowocześniają metody oszustw w sieci. Te nasiliły się zwłaszcza w dobie pandemii wraz z edukacją i pracą zdalną. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uświadamianie społeczeństwa, kiedy i jak reagować. Z inicjatywą warsztatów pod hasłem „Bezpieczne klikanie – od przedszkola do seniora” wyszedł Narodowy Bank Polski zapraszając do współpracy m.in. przedstawicieli policji, administracji skarbowej czy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
- W czasie tego wydarzenia nie mówimy o statystykach, nie mówimy o rzeczach, które mają nam tylko zobrazować osoby, które naprawdę przy tym pracują i opowiadają prawdziwe historie, które się wydarzyły. Liczymy na to, że te historie dzieci przekażą rodzicom, a seniorzy wnukom - mówi Paweł Frącz, dyrektor oddziału Narodowego Banku Polskiego w Opolu.

- Każdy w swoim obszarze zauważył, jak internet może niszczyć życie ludziom - mówi Bożena Kaleta, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu. - Widzimy to przede wszystkim po takich zachowaniach jak nielegalny hazard w sieci, jak handel towarami bez zgłoszenia działalności i handel na dużą skalę. Zgłaszają się czasem do nas podatnicy z pretensjami, że nie nadzorujemy firm, które organizują aukcje bitcoinowe, a potem się okazuje, że to nie są firmy, które są gdzieś zgłoszone.

- Codziennie odnotowujemy bardzo dużo przypadków przestępstw, do których dochodzi w internecie. Nie możemy ukrywać, że ujawnienie sprawców jest bardzo trudne, dlatego zależy nam, żeby świadomość użytkowników internetu była jak największa - mówi generał Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu. - W tym roku do 31 sierpnia mieliśmy tylko 75 rozbojów, natomiast jeżeli chodzi o osoby pokrzywdzone w internecie, to możemy liczyć je w setkach. Rocznie jest to około 2 tysięcy osób.

- Niestety wraz z rozpoczęciem pandemii obserwujemy wzrost tych transakcji oszukańczych, które pojawiają się w internecie i wzrost liczby zgłoszeń od użytkowników - mówi Paweł Piekutowski z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. - Cały czas towarzyszą nam liczne wiadomości e-mail z linkami prowadzącymi do fałszywych stron bankowych, coraz więcej jest wiadomości sms, gdzie oszuści podszywają się pod policję czy też pod fałszywe loterie szczepionkowe, pod zwroty z tarczy antykryzysowej czy też na przykład pod firmę kurierską. Dużo teraz zamawiamy, praktycznie każdy z nas teraz czeka na jakąś paczkę, więc takim klasycznym atakiem jest sms z informacją o konieczności dopłaty np. 50 groszy do paczki.

Warsztaty w ramach akcji edukacyjnej "Bezpieczne klikanie - od przedszkola do seniora" zorganizowano na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji UO. Do współpracy zaproszono ekspertów i praktyków cyberbezpieczeństwa z NBP, policji, KAS i KNF.
Paweł Frącz
Bożena Kaleta
Rafał Kochańczyk
Paweł Piekutowski

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 21:00 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »