Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-17, 12:30 Autor: Daniel Klimczak

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Odkrycie archeologiczne na nyskim rynku. W czasie prac związanych z przebudową głównego miejskiego placu znaleziono pozostałości dawnej zabudowy.
Odsłonięte elementy znajdują się między ratuszem a bazyliką, czyli w części rynku, która od czasów powojennych pozostaje niezabudowana. Jak zauważa archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie Mariusz Krawczyk, o ile samo znalezisko nie było dla badaczy zaskoczeniem, to zdziwienie mogła budzić głębokość, na której natrafiono na pozostałości dawnych kamienic.

- Przy północnej pierzei rynku został odkryty ciąg piwnic dawnej zabudowy. Mniej więcej wiedzieliśmy, gdzie można się tych piwnic spodziewać, bo wiadomo, gdzie budynki, kamienice dawne kiedyś stały. Zaskoczeniem było to, że one wystąpiły bardzo płytko, bezpośrednio poniżej powierzchni chodnika. Niektóre okazało się, że są nie do końca zawalone - wyjaśnia.

Odkryte mury powstały w szerokim odstępie czasu. Najstarsze datowane są na okres późnego gotyku, a najmłodsze na 1. połowę XX wieku. Archeolodzy udokumentowali znalezisko, z kolei magistrat wraz z wykonawcą przebudowy pracują nad takim przeprojektowaniem przebiegu podziemnych instalacji oraz planowanej nawierzchni, by nie kolidowały one z odnalezionymi pamiątkami przeszłości. To spowodowało czasowe wstrzymanie robót.

Dodajmy, że to najprawdopodobniej nie koniec tego typu niespodzianek w trakcie prac na nyskim rynku. Badacze spodziewają się, że kolejne tajemnice zostaną odsłonięte podczas prowadzenia głębszych wykopów. Struktura tych elementów mogła jednak zostać naruszona w przeszłości, gdy w centrum Nysy powstawały podziemne instalacje sanitarne.
Mariusz Krawczyk

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 20:00 Przed weekendem około tysiąca domostw z gminy Kluczbork może otrzymać przelewy z dodatkiem węglowym Ponad 3600 wniosków o dodatek węglowy przyjął dotychczas Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczborku. » więcej 2022-09-28, godz. 19:50 Opole: szczepienie przeciw COVID-19 czwartą dawką nie cieszy się dużym zainteresowaniem Z danych resortu zdrowia wynika, że czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, czyli drugą dawkę przypominająca, przyjęło 1,5 miliona Polaków. Skierowania… » więcej 2022-09-28, godz. 18:49 Namysłowskie starostwo chce oszczędzać na ogrzewaniu i prądzie, ale nie kosztem pacjentów czy uczniów Choć namysłowskie starostwo planuje oszczędności, to pacjenci tamtejszego szpitala nie muszą obawiać się zimnych sal. Także szkoły prowadzone przez powiat… » więcej 2022-09-28, godz. 18:15 12 pacjentów z COVID-19 na oddziale zakaźnym w Opolu. "Sytuacja w regionie jest stabilna" Minionej dobry w kraju potwierdzono 4879 zakażeń koronawirusem, a w ostatnim tygodniu prawie 27 tysięcy infekcji. Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa ponad… » więcej 2022-09-28, godz. 17:10 Ciemno wzdłuż ul. 1 Maja w Opolu, mieszkańcy boją się o własne bezpieczeństwo. Ratusz zapowiada naprawę oświe… Mieszkańcy ul. 1 Maja w Opolu skarżą się na deficyt oświetlenia. Jak mówią, problem z niedziałającymi latarniami pojawił się w zeszłym tygodniu i do… » więcej 2022-09-28, godz. 17:00 Brzeg: zamiast mandatu, strażnicy miejscy przywieźli... pieniądze. Właścicielka zostawiła je w parku Niewiele brakowało, a mieszkanka Brzegu przypłaciłaby roztargnienie utratą sporej ilości pieniędzy. Tym razem jednak kobieta może mówić o sporym szczęściu… » więcej 2022-09-28, godz. 16:15 Wypadek w Kup na DW 461. Dachował samochód osobowy Poważny wypadek w Kup na drodze wojewódzkiej nr 461. Na ul. Brynickiej dachował samochód osobowy. » więcej 2022-09-28, godz. 14:30 Trwa policyjna akcja NURD. Funkcjonariusze obserwują zachowania pieszych i rowerzystów Opolscy policjanci obserwują dziś (28.09) zachowania pieszych, rowerzystów oraz kierujących hulajnogami elektrycznymi. Trwa ogólnopolska akcja NURD, czyli… » więcej 2022-09-28, godz. 14:26 Projekt ustawy o mieszkalnictwie społecznym "lex Wiśniewski" trafi do wykazu prac Rady Ministrów Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że projekt ustawy o mieszkalnictwie społecznym 'lex Wiśniewski' ma zapobiec patologiom związanym… » więcej 2022-09-28, godz. 14:00 Opolskie trojaczki wyszły ze szpitala. "Od dziś rodzinka jest w komplecie" Trojaczki, które w sierpniu przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu opuściły dziś (28.09) szpital. Maluchy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »