Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-23, 13:00 Autor: Daniel Klimczak

Prace budowlane trwają, muzealnicy czekają na kolejne odkrycia. Co kryje ziemia w centrum Nysy?

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Po ostatnich odkryciach w czasie przebudowy nyskiego rynku, archeolodzy spodziewają się natrafić na kolejne podziemne pozostałości dawnej miejskiej zabudowy. Niewykluczone, że znaleziska staną się w przyszłości turystyczną atrakcją.
Do tej pory w północnej pierzei rynku natrafiono na pozostałości piwnic. Część z nich powstała jeszcze w czasach renesansu. Odkrycie nie było zaskoczeniem dla archeologów, gdyż jeszcze przed wojną ta część miasta była gęsto zabudowana. Jak zapowiada dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hałajko, w czasie prac bliższym otoczeniu miejscowej bazyliki najprawdopodobniej odkopane zostaną kolejne pozostałości dawnej zabudowy.

- Możemy się spodziewać, że pod Placem Wyszyńskiego, czyli pomiędzy płytą rynku a bazyliką, znajdziemy pozostałości tych kamienic i tutaj należałoby się zastanowić, czy w przyszłości w jakiś sposób też nie wyeksponować tych reliktów - wskazuje.

Na razie nie zdecydowano jeszcze kiedy i w jaki sposób będzie można wyeksponować odnalezione pamiątki dawnej Nysy. Pod uwagę branych jest kilka koncepcji, a jedna z nich zakłada wykorzystanie w tym celu nowoczesnej technologii.

- Można by było się zastanowić, czy w przyszłości nie stworzyć tam parku archeologicznego, w którym byłoby pokazane to podziemie, jak i też częściowo, może bardziej w sposób multimedialny, jak ta zabudowa nadziemna wyglądała - dodaje dyrektor.

Niewykluczone też, że pozostałości kamienic zostaną w przyszłości zabezpieczone i zabudowane pawilonem, mającym chronić je przed wpływem czynników atmosferycznych.
Edward Hałajko
Edward Hałajko

Wiadomości z regionu

2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej 2022-10-06, godz. 17:15 30 arów tylko dla czworonogów. Krapkowice mają psi park Krapkowice również mają psi park. Ulokowano go przy ul. Karola Miarki, w pobliżu autostrady A4. Na ogrodzonym, 30-arowym terenie powstała specjalna infrastruktura:… » więcej 2022-10-06, godz. 17:00 "Nam zabrali naszą młodość". 78. rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf… 6 października 1944 roku po kapitulacji Powstania Warszawskiego do obozu jenieckiego w Lamsdorf dotarł pierwszy transport powstańców. Dziś (6.10) w Łambinowicach… » więcej 2022-10-06, godz. 16:15 Kolizje w Opolu. Na Głogowskiej auto dostawcze wjechało w słup, na ulicy 1 Maja wywrócił się motorowerzysta [ZDJ… Do zdarzenia na Głogowskiej doszło rano. Kierujący dostawczym busem schylając się po telefon zjechał z drogi i doprowadził do zderzenia z betonową latarnią… » więcej 2022-10-06, godz. 15:40 Uderzyła w budynek, ale pojechała dalej. Uszkodzony samochód zainteresował kluczborskich policjantów Po pijanemu uderzyła samochodem w budynek, ale nie przeszkodziło jej to w dalszej jeździe. Ta sytuacja miała miejsce we wtorek (04.10) około 22:00 w centrum… » więcej 2022-10-06, godz. 15:15 USK w Opolu chce ruszyć z operacjami onkologicznymi. Na początku zabiegi mają być wykonywane u chorych na nowotwory… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poszerza swoją dotychczasową działalność. Jest szansa, że od początku przyszłego roku pacjenci onkologiczni, chorujący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »