Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-23, 13:00 Autor: Daniel Klimczak

Prace budowlane trwają, muzealnicy czekają na kolejne odkrycia. Co kryje ziemia w centrum Nysy?

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Po ostatnich odkryciach w czasie przebudowy nyskiego rynku, archeolodzy spodziewają się natrafić na kolejne podziemne pozostałości dawnej miejskiej zabudowy. Niewykluczone, że znaleziska staną się w przyszłości turystyczną atrakcją.
Do tej pory w północnej pierzei rynku natrafiono na pozostałości piwnic. Część z nich powstała jeszcze w czasach renesansu. Odkrycie nie było zaskoczeniem dla archeologów, gdyż jeszcze przed wojną ta część miasta była gęsto zabudowana. Jak zapowiada dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hałajko, w czasie prac bliższym otoczeniu miejscowej bazyliki najprawdopodobniej odkopane zostaną kolejne pozostałości dawnej zabudowy.

- Możemy się spodziewać, że pod Placem Wyszyńskiego, czyli pomiędzy płytą rynku a bazyliką, znajdziemy pozostałości tych kamienic i tutaj należałoby się zastanowić, czy w przyszłości w jakiś sposób też nie wyeksponować tych reliktów - wskazuje.

Na razie nie zdecydowano jeszcze kiedy i w jaki sposób będzie można wyeksponować odnalezione pamiątki dawnej Nysy. Pod uwagę branych jest kilka koncepcji, a jedna z nich zakłada wykorzystanie w tym celu nowoczesnej technologii.

- Można by było się zastanowić, czy w przyszłości nie stworzyć tam parku archeologicznego, w którym byłoby pokazane to podziemie, jak i też częściowo, może bardziej w sposób multimedialny, jak ta zabudowa nadziemna wyglądała - dodaje dyrektor.

Niewykluczone też, że pozostałości kamienic zostaną w przyszłości zabezpieczone i zabudowane pawilonem, mającym chronić je przed wpływem czynników atmosferycznych.
Edward Hałajko
Edward Hałajko

Wiadomości z regionu

2024-02-24, godz. 16:00 Głubczyce: Justyna Zielińska startuje z kampanią wyborczą. "Mam program i chęci do działania" - Ta decyzja była mocno analizowana przeze mnie. Mam wrażenie, że Głubczyce się trochę zastały - powiedziała podczas dzisiejszej (24.02) konferencji prasowej… » więcej 2024-02-24, godz. 15:32 "Słowa to za mało, zostają nam czyny". Akcja wyplatania siatek maskujących w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] Siatki maskujące dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią granicą powstają dziś (24.02) na placu Wolności w Opolu. Wolontariuszki po raz kolejny zachęcają… » więcej 2024-02-24, godz. 14:15 Waldemar Wysocki kandydatem na burmistrza Brzegu. KO przedstawiła też kandydatów na radnych Rozpędza się kampania wyborcza w powiecie brzeskim. Dziś (24.02) na placu przy Brzeskim Centrum Kultury Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów na… » więcej 2024-02-24, godz. 13:30 Znamy kolejnych kandydatów do rady miasta Opola z komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego Kolejnych kandydatów do rady miasta Opola z komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego przedstawił dziś (24.02) prezydent. To osoby ze środowiska sportu, kultury i… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Prace przy rozbudowie krapkowickiego szpitala zgodnie z harmonogramem Trwa rozbudowa Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Projekt zakłada dobudowanie do szpitala bloku z nowoczesnymi oddziałami. Pierwszy etap inwestycji ma zostać zakończony… » więcej 2024-02-24, godz. 11:30 Na boiskach trwają przygotowania do sezonu, a stadion w Otmęcie doczeka się remontu Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego na krapkowickich murawach ruszyły prace przygotowawcze do sezonu. Na przykład od kilku dni na stadionie Unii Krapkowice… » więcej 2024-02-24, godz. 09:00 Lekarze z Ukrainy pracują w regionie. Liczy się nie tylko wiedza medyczna, ale też znajomość języka Od 2 lat leczą i pomagają. Coraz więcej lekarzy z Ukrainy, którzy przyjechali do naszego regionu po wybuchu wojny stara się o nostryfikację swojego dyplomu… » więcej 2024-02-24, godz. 08:00 Przebudowa DK45 Jełowa - Bierdzany. Po weekendzie kolejne utrudnienia Kolejne zmiany organizacji ruchu na remontowanym fragmencie DK45 pomiędzy Jełową a Bierdzanami. Po weekendzie na dwóch, 600-metrowych fragmentach drogi wprowadzony… » więcej 2024-02-23, godz. 19:45 Coraz więcej zachorowań na odrę, także na Opolszczyźnie Odra nadal groźna. W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano dziewięć przypadków tej choroby, o cztery więcej niż w tym samym czasie, w zeszłym roku. Obecnie… » więcej 2024-02-23, godz. 19:15 "Staramy się prowadzić normalną działalność". 2 lata wojny na Ukrainie oczami polskich działaczy 24 lutego przypada druga rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rakiety agresora spadły m.in. na Iwano-Frankiwsk, z którym współpracuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »