Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-09, 14:30 Autor: Mariusz Chałupnik

O Czechach, ale w Polsce. Ruszyła pierwsza półkolonia "Wakacje z Interregiem"

Rozpoczęcie pierwszego turnusu półkolonii "Wakacje z Interregiem" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozpoczęcie pierwszego turnusu półkolonii "Wakacje z Interregiem" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozpoczęcie pierwszego turnusu półkolonii "Wakacje z Interregiem" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozpoczęcie pierwszego turnusu półkolonii "Wakacje z Interregiem" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozpoczęcie pierwszego turnusu półkolonii "Wakacje z Interregiem" [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozpoczęcie pierwszego turnusu półkolonii "Wakacje z Interregiem" [fot. Mariusz Chałupnik]
To ma być pięć dni pełnych atrakcji, wycieczek i spotkań z ciekawymi ludźmi. I choć cała idea projektu dotyczy poznania zwyczajów, kultury naszych południowych sąsiadów z Czech, to tym razem granice będą przekraczane, ale jedynie gmin i powiatów, a nie państw. W ramach projektu "Wakacje z Interregiem" rozpoczął się pierwszy turnus półkolonii dla dzieci od 6 do 9 roku życia.
- W związku z pandemią koronawirusa wszystkie zajęcia odbędą się w naszym kraju - informuje członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, który wyposażył uczestników półkolonii w specjalne plecaki. - To przedsięwzięcie współfinansowane z programu polsko-czeskiego. Jego podstawowym celem jest to, aby przybliżyć Czechy Polsce. Myślę, że program, który mają przed sobą nasi półkoloniści spowoduje, że dużo więcej będą wiedzieli o Czechach, o kulturze, o pograniczu.

Ale z tą wiedzą młodych uczestników półkolonii o Czechach nie jest wcale tak źle.

- W Czechach byłam w górach na Czantorii - mówi Paulina. - Byłam tam też w schronisku. Lubię ich słodycze, jak czekoladę Studencką czy też lentilki. Nie przepadam natomiast za kofolą.

- Byłem w czeskich górach, a konkretnie na dwóch szczytach, ale nie pamiętam ich nazw - dodaje Antek.

W pięciodniowym turnusie udział weźmie 20-osobowa grupa. O jej bezpieczeństwo i atrakcje zadba pięć edukatorek z Justyną Poteralską na czele.

- Mamy na tyle duże doświadczenie, że spokojnie dajemy radę z większymi grupami niż ta - mówi Potelarska. - Planujemy spotkanie z judokami, strażakami czy też wycieczkę do Mosznej.

Półkolonia jest organizowana przy udziale Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. Pierwszy turnus zakończy się 13 sierpnia. Drugi, dla młodzieży od 10 do 12 roku życia, odbędzie się od 16 do 20 sierpnia.
Szymon Ogłaza
Paulina i Antek
Justyna Poteralska

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 23:00 Łambinowice: ponad 7,5 mln złotych z Polskiego Ładu. Powstaną między innymi nowe drogi 7 600 000 zł - tyle otrzyma gmina Łambinowice w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W dzisiejszej (26.10) sesji rady gminy uczestniczyła Violetta Porowska… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Raport dnia: 81 nowych zakażeń w regionie. W kraju potwierdzono 6265 infekcji - to najwięcej w czwartej fali [INFOG… 81 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 2 mieszkańców potwierdzono dziś (26.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-26, godz. 20:30 Ponad 42 tysiące kilometrów i 21 tysięcy złotych dla chorych dzieci. Firma Lesaffre zaktywizowała pracowników po… Spacerując, biegając lub jadąc na rowerze. Ponad 42 tysiące kilometrów pokonali przez pół roku pracownicy wołczyńskiej firmy Lesaffre Polska w ramach… » więcej 2021-10-26, godz. 20:00 Kierowcy coraz częściej zapominają lub świadomie rezygnują z przewożenia dzieci w foteliku. Apel policji Opolska policja apeluje do kierowców o przewożenie dzieci w fotelikach. Tego roku podczas kontroli odnotowano już prawie 200 przypadków braku fotelika lub… » więcej 2021-10-26, godz. 19:15 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 18:57 Samochód osobowy wypadł z drogi w Nakle i uderzył w dom Do groźnego zdarzenia doszło po południu w miejscowości Nakło w gminie Tarnów Opolski. Po godzinie 17:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Opolski poseł Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki. Opolski poseł Partii Republikańskiej Adama Bielana otrzymał powołanie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalu tymczasowym i na oddziale zakaźnym w Opolu. "Większość z nich nie szczepiła… Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (26.10) 6265 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku czwartej fali. W regionie przybyło 81 nowych infekcji… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »