Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-02, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

To nie była bezpieczna połowa wakacji. W regionie utonęło 7 osób, a 11 zginęło w wypadkach drogowych

Półkolonie na Politechnice Opolskiej [fot. zdjęcia organizatora]
Półkolonie na Politechnice Opolskiej [fot. zdjęcia organizatora]
7 utonięć, 530 pijanych kierowców i 11 ofiar, które zginęły w wypadkach drogowych - to bilans pierwszej połowy wakacji w regionie. Z danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec nie był bezpieczny. Spokojnie natomiast było na koloniach i obozach w regionie, podczas których organizatorzy i uczestnicy wypoczynków muszą przestrzegać rygoru sanitarnego.
- Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość i nieudzielenie pierwszeństwa czy prędkość niedostosowana do warunków drogowych - mówi mł. asp. Przemysław Kędzior z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili ponad 34 500 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby ponad 530 kierowców zdecydowało się na jazdę po alkoholu. W tym czasie doszło do 67 wypadków drogowych, w których zginęło 11 osób, a 67 zostało rannych. Na Opolszczyźnie od początku wakacji utonęło 7 osób.

Regionalny kurator oświaty zatwierdził 825 form letniego wypoczynku dla prawie 30 tysięcy uczestników, z czego 440 na Opolszczyźnie. - Pracownicy kuratorium przeprowadzili 65 kontroli - mówi Robert Socha, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Opolu. - Podczas kontroli stwierdzono drobne uchybienia, takie jak brak aktualnej karty kwalifikacyjnej u uczestnika wypoczynku, brak programu czy brak potwierdzenia zgłoszenia wypoczynku. Cieszy nas to, że zgłoszone kuratorowi formy wypoczynku odbywają się na chwilę obecną w bezpiecznych warunkach.

Kontrole na obozach i półkoloniach prowadzi też opolski sanepid. Podczas 145 kontroli sanitarnych stwierdzono 2 nieprawidłowości. - Dotyczyły one bloku żywieniowego - informuje Małgorzata Gudełajtis, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - W związku z trwającą pandemią również na naszych kontrolach zwracamy szczególną uwagę na to czy organizatorzy opracowali i wdrożyli specjalne procedury. Nie stwierdziliśmy takich sytuacji, które mogłyby stanowić ryzyko zakażenia. Do chwili obecnej na żadnym zorganizowanym turnusie nie odnotowaliśmy podejrzenia zakażenia koronawirusem.

A jak opolska młodzież spędziła pierwszą połowę wakacji?

- Lecieliśmy do Grecji i spędziłam wakacje na Mazurach, a teraz raczej będę siedziała w domu. Trochę już myślę o szkole, mama mi już zeszyty kupiła, ale nie wiem po co - mówi jedna z nastolatek.

- Wyjeżdżałam do rodziny, do Warszawy, do Krakowa. Nic nie planujemy - dodaje Klaudia.

- My już wyjeżdżaliśmy na wakacje i jechaliśmy do Pogorzelicy. Chodziliśmy nad morze. dwa lata temu byliśmy na wakacjach, ale w tamtym roku nie byliśmy przez tego koronawirusa - mówi 9-letnia Paulina.

Przed nami jeszcze miesiąc wakacji. Policja apeluje o rozwagę, szczególnie nad wodą.
mł. asp. Przemysław Kędzior
Robert Socha
Małgorzata Gudełajtis
młodzież

Wiadomości z regionu

2021-09-16, godz. 20:15 Przyjmą butelki szklane, plastikowe, a także puszki. W Opolu za kilka dni ruszą butelkomaty Mieszkańcy Opola w najbliższych dniach będą mogli korzystać z butelkomatów. Dzięki tej ekologicznej inwestycji opolanie będą pozbywać się niepotrzebnych… » więcej 2021-09-16, godz. 20:10 Raport dnia: wysoka liczba nowych zakażeń w kraju. W regionie koronawirusa potwierdzono u 18 osób [INFOGRAFIKA] 18 zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (16.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych infekcjach w… » więcej 2021-09-16, godz. 19:30 DK 46 Nysa - Kłodzko zablokowana po czołowym zderzeniu dwóch samochodów [AKTUALIZACJA] Na drodze krajowej nr 46 Nysa - Kłodzko w Ściborzu czołowo zderzyły się dwa auta - osobowe i dostawcze. » więcej 2021-09-16, godz. 19:15 Podziel się przepisem na chleb i wygraj nagrody Niektórzy domowy chleb zaczęli piec w czasie pandemii, inni od lat jedzą na śniadanie swoje wypieki. Władze powiatu strzeleckiego zachęcają, żeby podzielić… » więcej 2021-09-16, godz. 18:00 Będzie więcej patroli policji w gminie Izbicko Więcej patroli policji będzie pojawiać się w miejscowościach gminy Izbicko. To efekt porozumienia, jakie wójt podpisała ze strzelecką komendą powiatową… » więcej 2021-09-16, godz. 17:25 ''Płyniemy pod prąd, bo takie jest życie Igi''. Grupa przyjaciół płynie Odrą, aby ocalić życie 3-letniej dziewczynki… Ma zaledwie 3 lata i choruje na SMA - rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Aby ocalić Igę Czekalską z Boczowa (woj. lubuskie), grupa przyjaciół wypłynęła w… » więcej 2021-09-16, godz. 17:23 Pogorszone warunki jazdy. Autobus MZK potrącił dziecko na ul. Książąt Opolskich w Opolu, wypadek w Polskim Świętowie… Około godziny 16:40 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o potrąceniu dziewczynki na przejściu dla pieszych na Książąt Opolskich. Z kolei w Polskim… » więcej 2021-09-16, godz. 17:15 Prelekcje, symulacje i zabawy dla dzieci. Taki był pierwszy dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu… Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W Opolu dzieci zwiedzały zajezdnię MZK i słuchały prelekcji o bezpiecznym korzystaniu z komunikacji… » więcej 2021-09-16, godz. 16:45 W pandemii nasiliły się ataki cyberprzestępców. "Zależy nam na jak największej świadomości użytkowników inte… Internetowi przestępcy wciąż unowocześniają metody oszustw w sieci. Te nasiliły się zwłaszcza w dobie pandemii wraz z edukacją i pracą zdalną. Dlatego… » więcej 2021-09-16, godz. 16:00 Kraple, czyli pączki wpisane na listę opolskich produktów tradycyjnych Kraple zwane też kreplami, kreplikami lub kraplikami, czyli dobrze wszystkim znane pączki, zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Opolskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »