Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-04, 07:15 Autor: Katarzyna Doros

Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Nie tylko w lesie i przy drodze, także na opuszczonej posesji

Pies [ fot.psy.pl]
Pies [ fot.psy.pl]
W wakacje wraca problem porzucanych zwierząt [fot. TOZ Opole]
W wakacje wraca problem porzucanych zwierząt [fot. TOZ Opole]
Są zostawiane w lesie, przy ruchliwych drogach czy na opuszczonej posesji. Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Zdaniem wolontariuszy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu, teraz takich przypadków jest więcej niż w latach poprzednich.
- Bardzo często dostajemy informację o takich porzuceniach na posesji czy na drodze. Ostatnia interwencja dotyczyła sytuacji, kiedy ludzie opuścili swoje miejsce zamieszkania, przypięli dwa psy na smyczy do wiaty oraz kota na szelkach. Dzięki Bogu ktoś znalazł te zwierzęta i zgłosił nam. One zostały zabezpieczone i trafiły do domów tymczasowych. Natomiast nie można tu mówić o dorosłości i dojrzałości, kiedy w taki sposób się porzuca swoje zwierzęta - mówi Aleksandra Czechowska, rzeczniczka TOZ w Opolu.

O podobnych sytuacjach informuje m.in. Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu i stowarzyszenie Azyl Psów Zapomnianych w Wołczynie. - Porzucane psy zaczęły się pojawiać w połowie lipca - mówi Katarzyna Zalewska, prezes stowarzyszenia. - Do nas trafiło w tym czasie około czterech psów, które mimo ogłoszeń nie odnalazły właścicieli. Tradycyjnym miejscem porzucania psów jest koniec wsi, koniec lasku, czasami są porzucane w mieście. Mieliśmy szczeniaki i psy starsze, w różnym wieku. Były też psy rasowe. Nawet ostatnio mieliśmy psa rasy husky. Nie ma reguły, są wyrzucane i tyle.

- W gminie Strzelce Opolskie mieliśmy niedawno trzy starsze psy, które najprawdopodobniej były porzucone, ale można zauważyć większą liczbę zgłoszeń dotyczącą porzucanych kotek z młodymi - mówi Alicja Borek ze stowarzyszenia "Strzelce zwierzętom". - M.in. w dzielnicy Farska Kolonia w lesie znaleziono kotkę w kartonie z dwoma 10-dniowymi kociakami. Ich matka miała koci katar. W tym roku w naszym rejonie zostało wykastrowanych ponad 260 kotek i kocurów na łączną kwotę 20 tysięcy złotych, więc to i tak jest dużo, ale ludzie dalej muszą pamiętać, żeby nie porzucać zwierząt, skontaktować się z odpowiednimi organizacjami, które pomogą znaleźć dom i mogą wykastrować koty, najczęściej na swój koszt.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami prowadzi kampanię społeczną "Nie porzucaj" i wciąż przypomina, że psy i koty można zostawić w dedykowanych hotelach. Przed wyjazdem na urlop w kryzysowej sytuacji zawsze warto szukać pomocy wśród organizacji prozwierzęcych.
Aleksandra Czechowska
Katarzyna Zalewska
Alicja Borek

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 11:00 Opole: liceum numer 8 rozpoczyna współpracę z wydziałem nauk o polityce i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opo… Udział w warsztatach z naukowcami oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji społecznych - to nowa oferta dla uczniów liceum ogólnokształcącego numer 8 w Opolu… » więcej 2021-09-18, godz. 10:50 Raport MZ: prawie 800 nowych zakażeń w kraju. W regionie przybyło 17 przypadków [INFOGRAFIKA] 797 nowych zachorowań to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w kraju. W tym czasie wyzdrowiały 522 osoby, a zmarło 14. » więcej 2021-09-18, godz. 09:47 Bez rejestracji i skierowania. Opolski oddział NFZ zaprasza na konsultacje w ramach akcji "Kraina Zdrowych Dzieci'' - O zrealizowaniu takiego pomysłu myśleliśmy od dawna - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik opolskiego oddziału NFZ Barbara Pawlos zapraszając… » więcej 2021-09-18, godz. 09:00 Kierowcy w stolicy regionu łatwo nie mają. Szef opolskiego oddziału GDDKiA gościem Radia Opole Kierowcy w Opolu stoją ostatnio w korkach. Kilka trwających w tym samym czasie inwestycji drogowych w godzinach szczytu paraliżuje miasto. Stąd potrzeba rozbudowy… » więcej 2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »