Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-05, 15:20 Autor: Paweł Konieczny

Opolszczyzna na drodze pielgrzymów różnych diecezji. "Człowiek po pielgrzymce nie wraca do domu taki sam"

Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę w Murowie [fot. Paweł Konieczny]
Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę w Murowie [fot. Paweł Konieczny]
Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę w Murowie [fot. Paweł Konieczny]
Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę w Murowie [fot. Paweł Konieczny]
Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę w Murowie [fot. Paweł Konieczny]
Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę w Murowie [fot. Paweł Konieczny]
Rozpoczął się sierpień, a wraz z nim sezon pielgrzymek na Jasną Górę. Przez Opolszczyznę przechodzą obecnie reprezentanci aż trzech diecezji: legnickiej, świdnickiej i wrocławskiej.
Większość pielgrzymek została zorganizowana w formie sztafetowej, ale pątnicy ze Świdnicy zdecydowali na grupowe pielgrzymowanie na całym dystansie. Odbywa się to z zastosowaniem obowiązujących przepisów, według których w wydarzeniu może wziąć udział 300 osób, nie wliczając zaszczepionych.

- Na pielgrzymce jest zupełnie inny klimat niż na co dzień - uważa Teresa Kwiatkowska, która na Jasną Górę idzie 21. raz. - Jest tu taka wspólnota, rodzina. Najważniejsze jest jednak to, że mogę tu więcej czasu poświęcić dla Pana Boga. Człowiek po pielgrzymce nie wraca do domu taki sam - dodaje.

- W tym roku jesteśmy chyba jedną z nielicznych pielgrzymek w Polsce, które idą całą trasę - podkreśla Magdalena Kapuścińska, rzecznik prasowy świdnickiej pielgrzymki. - Było to możliwe dlatego, że zawsze byliśmy pielgrzymką "namiotową". Mieliśmy całą bazę: kuchnię polową, cysternę i wszystko to, co potrzebne do drogi. Osób jest od 300 do 350, bo uczestnicy dojeżdżają, odjeżdżają. Myślę, że atmosfera jest bardzo fajna, a ludzie się cieszą, że wrócili na szlak. Widać po nich radość z powrotu i tego, że mogą iść, bo w tamtym roku bardzo nam tego brakowało - mówi.

Pielgrzymi ze Świdnicy dotrą na Jasną Górę w niedzielę (08.08). 15 sierpnia na szlak wyrusza natomiast uczestnicy 45. pielgrzymki opolskiej, która podobnie jak w ubiegłym roku będzie miała formę sztafety.
Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 15:00 Cyfrowa radiostacja trafiła do głubczyckich krótkofalowców Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego w Głubczycach zakupiło najnowszej generacji radiostację cyfrową. Nowy sprzęt umożliwi przeprowadzenie… » więcej 2021-09-24, godz. 14:15 DPS w Czarnowąsach ma nową salę i komputery Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach mają nowe pomieszczenie do spotkań i pracy z psychologiem. Ponadto otrzymali 5 komputerów wraz z oprogramowaniem… » więcej 2021-09-24, godz. 13:33 W weekend pojawią się nowe, ale tymczasowe utrudnienia na autostradzie A4 Drogowcy pojawią się w weekend (25-26.09) na autostradzie A4 w okolicach węzła Opole Zachód. W planie jest usunięcie oraz montaż bramownicy, na której… » więcej 2021-09-24, godz. 13:32 Przez dwa dni młodzi ludzie będą dyskutować na temat zdrowia psychicznego. Trwa III Opolski Kongres Młodzieży Ruszył III Opolski Kongres Młodzieży. W tym roku uczestnicy skupiać się będą głównie nad problemem zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W sobotę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali wiele… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »