Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-03, 10:24 Autor: Jacek Rudnik

Starosta namysłowski Konrad Gęsiarz o podwyżkach dla samorządowców. Projekt nowelizacji ustawy już w Sejmie

Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
Konrad Gęsiarz [fot. Paula Hołubowicz]
- Jakieś regulacje w tej materii są potrzebne - nie miał wątpliwości w porannej Loży Radiowej RO starosta namysłowski Konrad Gęsiarz, odnosząc się do pomysłu podwyżek wynagrodzeń nie tylko parlamentarzystów, ale także samorządowców. Konieczność wzrostu uposażeń wobec rosnącej średniej krajowej jest zasadna, ale i tak wiążąca decyzja pozostaje w gestii radnych oceniających też jak konkretna gmina, miasto, czy powiat są zarządzane.
- Wzrastają płace, a samorządowcy po obniżce w 2018 roku relatywnie zarabiają dużo mniej w stosunku do średniej krajowej - argumentował na antenie RO starosta powiatu namysłowskiego Konrad Gęsiarz.

Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich wyliczyły, że jeszcze kilka lat temu samorządowcy zarabiali ponad czterokrotność średniej krajowej, natomiast dziś nie stanowi to nawet dwukrotności uposażenia.

- Podwyżki zwykle budzą negatywne odczucia opinii publicznej - dodał starosta Namysłowa, ale warto pamiętać, że najniższa krajowa w ciągu ostatnich lat wzrosła o 60 procent.

Po wejściu w życie przepisów umożliwiających podwyżki płac samorządowców decyzja i tak pozostaje w gestii radnych.

- Radni staną przed dylematem, czy zmienić włodarzowi wynagrodzenie i wezmą pod uwagę, w jakiej kondycji jest dany samorząd i jak dany burmistrz, starosta, czy prezydent zarządzają gminą, czy powiatem i dlatego sama zmiana widełek jeszcze niczego nie zmienia i do podwyżek jeszcze daleka droga - tłumaczył gość porannej "Loży Radiowej" RO.

W ocenie szefa powiatu namysłowskiego podwyżki należą się też radnym, a zasadnym wydaje się przyjęcie ich wysokości przez radę na koniec kadencji, by uniknąć zarzutu, że ktoś podejmuje taką decyzję we własnej sprawie.

Zgodnie z nową propozycją pensja radnego w samorządzie nie będzie mogła przekroczyć 2,4-krotności przewidzianej w ustawie budżetowej kwoty bazowej, a w przypadku marszałka województwa i członków zarządu ich wynagrodzenie nie będzie mogło przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej.

Rozporządzenie Prezydenta RP wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów ukazało się w Dzienniku Ustaw w piątek (30.07).

Zgodnie z nim Premier i marszałkowie izb będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie po 12 tys. zł.
Konrad Gęsiarz 01
Konrad Gęsiarz 02

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 19:12 W Ligocie Górnej osobówka zderzyła się z motocyklem. Są utrudnienia na DW 409 Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 409 w miejscowości Ligota Górna w powiecie strzeleckim. Tam dziś (26.09) po godz. 18:00 samochód osobowy zderzył się… » więcej 2021-09-26, godz. 18:15 Pomagają, leczą i udzielają porad. Aptekarze mają dzisiaj swoje święto. Ich pracę doceniono w Gorzowie Śląskim Mają ogromną wiedzę i empatię, często zastępują lekarzy i udzielają fachowej pomocy. Dziś (26.09) przypada Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony… » więcej 2021-09-26, godz. 18:00 Za nami pielgrzymka złotych jubilatów małżeńskich. Do Opola zjechały małżeństwa z całej diecezji Przeżyli ze sobą 50 lat, a dzisiaj podziękowali za to Bogu. Do kościoła seminaryjnego w Opolu zjechały małżeństwa z całego regionu. Pielgrzymi na mszach… » więcej 2021-09-26, godz. 17:00 W Brzegu rozegrano Mistrzostwa Polski Ultimate Frisbee. W tej grze nie ma sędziów, potrzebne jest zaufanie Łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, ręcznej i rugby. Mowa o grze zespołowej ultimate frisbee, która w ten weekend zagościła na stadionie… » więcej 2021-09-26, godz. 16:00 Zakończyła się akcja szczepień w parafiach w powiecie brzeskim i namysłowskim. Zainteresowanie było niewielkie W czterech parafiach naszego regionu stanęły dzisiaj (26.09) mobilne punkty szczepień. Wierni po niedzielnej mszy świętej mogli się zaszczepić w dwóch… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu"… Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców… » więcej 2021-09-26, godz. 14:45 Wypadek na ul. Partyzanckiej w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Opolu. Jak poinformował asp. sztab. Dariusz Grudzień z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, po… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a w całym kraju ponad 9000 osób. Czasu na zgłoszenia zostało niewiele… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Nysa: gmina dołoży pieniądze do budowy kolumbarium Nysa ogłosiła kolejny przetarg na budowę kolumbarium na cmentarzu przy ul. Złotogłowickiej. Wcześniej do konkursu na wykonanie pierwszego etapu prac stanęła… » więcej 2021-09-26, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 643 zakażenia koronawirusem w kraju, w tym 7 w województwie opolskim. Zmarł jeden mieszkaniec… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 643 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 7 w województwie opolskim. W najnowszym raporcie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »