Radio Opole » Gospodarka
2021-07-18, 10:15 Autor: Jacek Rudnik

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedzielę już w Sejmie. "Jest pilna potrzeba doprecyzowania zapisów"

Archiwum [fot. Katarzyna Doros]
Archiwum [fot. Katarzyna Doros]
Grzegorz Adamczyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Grzegorz Adamczyk [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Niektóre sieci handlowe próbują wykorzystywać punkty pocztowe do tego, żeby otwierać swoje punkty handlowe w niedzielę - wskazywał w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności. W ocenie związkowca jest pilna potrzeba doprecyzowania zapisów, by ukrócić takie praktyki.
Handlowa Solidarność i kilka organizacji przedsiębiorców zwróciły się z apelem do wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina o pilną nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele.

W ocenie wiceprzewodniczącego opolskiej Solidarności Grzegorza Adamczyka część sieci handlowych świadomie narusza ustawę, gdyż funkcjonują jako sieci wielkopowierzchniowe, a odbywa się to kosztem pracowników.

- Nie powinni tego robić, nie powinni zmuszać swoich pracowników do pracy w niedzielę, a wystarczy praca przez sześć dni w tygodniu, o czym cały czas mówimy, bo uważają, że zysk jest najważniejszy i kasa, która im ewentualnie wpłynie będzie takim godziwym zarobkiem na krzywdzie innych ludzi.

Stąd apel o jak najszybsze znowelizowanie ustawy, by uszczelnić zapisy i ukrócić takie praktyki: - Zrobienie wyłomu w jednej sieci spowoduje to, że wszystkie sieci zawrą umowy z "podmiotami pocztowymi", a taką umowę się zawiera w dwa dni i można już na drugi tydzień otwierać te punkty handlowe bez żadnego zabezpieczenia dla pracowników.

- Duże sieci handlowe i tak już wydłużyły godziny handlu - zwraca uwagę Grzegorz Adamczyk. - A maksymalizacja zysku nie może być jedynym elementem polityki handlowców.

Jak wskazano w apelu do wicepremiera Gowina, część przepisów "jest nieprecyzyjna, co otwiera drogę do ich omijania wbrew intencjom, jakie przyświecały ustawodawcy i w zasadzie ośmiesza polski rząd oraz parlament".

Nowelizacja ustawy jest już tymczasem w Sejmie i może być procedowana w izbie jeszcze w lipcu, a zakłada się w niej, że w niehandlową niedzielę mogą być otwarte tylko te placówki, w których działalność pocztowa przyniesie im powyżej 50 proc. przychodów.
Grzegorz Adamczyk 01
Grzegorz Adamczyk 02

Gospodarka

2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej 2021-09-21, godz. 10:15 Rusza budowa centrum przesiadkowego w Nysie. Od dzisiaj odjazdy i przyjazdy autobusów z innego miejsca Z uwagi na rozpoczynającą się budowę Centrum Przesiadkowego na dworcu PKS/PKP w Nysie, wszystkie autobusy PKS Nysa od dzisiaj (21.09) odjeżdżają z placu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej 2021-09-18, godz. 10:30 "Pomysł na starcie kluczem do biznesu". WUP oferuje dotacje na własną firmę dla osób po trzydziestce Mieszkańcy województwa, którzy skończyli 30 lat i myślą o własnej działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z dotacji na założenie firmy. 20… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »