Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-02, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Pionierski w kraju zabieg endoskopowego odseparowania nowotworu od kręgosłupa wykonali lekarze z USK. Teraz pacjenta czeka radioterapia

Innowacyjny zabieg w USK [fot. Dariusz Łątka]
Innowacyjny zabieg w USK [fot. Dariusz Łątka]
Innowacyjny zabieg w USK [fot. Dariusz Łątka]
Innowacyjny zabieg w USK [fot. Dariusz Łątka]
Dr Dariusz Łątka [fot. Katarzyna Doros]
Dr Dariusz Łątka [fot. Katarzyna Doros]
Medycy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jako pierwsi w Polsce przeprowadzili nowatorski zabieg endoskopowej separacji nowotworu od kręgosłupa i wykorzystali przy tym nowoczesne implanty. Dzięki temu 50-letni pacjent będzie mógł być poddany celowanej radioterapii w Opolskim Centrum Onkologii. Chodzi o to, by samo promieniowanie nie uszkodziło rdzenia.
- Przerzuty nowotworu do kręgosłupa powodowały szybkie narastanie niedowładu kończyn dolnych. Sam nowotwór znajduje się w odcinku piersiowym, na wysokości szóstego kręgu. Taka lokalizacja, która prowadzi do całkowitego uszkodzenia rdzenia i kalectwa - mówi dr Dariusz Łątka, kierownik Oddziału Neurochirurgii w USK w Opolu.

- Innowacyjność naszej operacji polega na tym, że wykorzystaliśmy do tego zabiegu technikę endoskopową. To pierwsza taka operacja w kraju, ponieważ my postanowiliśmy spróbować tej techniki przy leczeniu schorzeń onkologicznych. Czyli to, co możemy osiągnąć duża chirurgią, krwawym zabiegiem na otwarto, tutaj możemy właściwie zoperować ten kręgosłup przez dziurkę od kucza. Później musimy temu pacjentowi wkręcić przezskórnie takie implanty, które umożliwią radioterapię, czyli takie implanty, które są "bezcieniowe" dla promieni. To jest drugi element dosyć innowacyjny.

- Tylko dzięki takiej kooperacji różnych specjalistów, w tym przypadku neurochirurgów i onkologów wdrażanie takich nowoczesnych technik jest możliwe - dodaje dr Dariusz Łątka.

Jak zapowiada lekarz pacjent opuści oddział po 3-4 dniach. Rokowanie będzie zależeć od wyników badania histopatologicznego.
dr Dariusz Łątka

Wiadomości z regionu

2021-09-27, godz. 21:30 82 lata temu zawiązano pierwsze struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu upamiętniono te wydarzenia [ZDJĘC… Msza święta, salwa honorowa, apel pamięci, złożenie kwiatów i odczytanie listu od premiera Mateusza Morawieckiego. Tak wyglądały dzisiejsze (27.09) uroczystości… » więcej 2021-09-27, godz. 20:45 Raport dnia. Ponad 400 nowych infekcji w całej Polsce, nie zanotowano żadnego zgonu. Są nowe zakażenia COVID-19 wśród… 4 kolejne osoby zaraziły się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (27.09) o 421 nowych zakażeniach w całej Polsce. » więcej 2021-09-27, godz. 19:55 Dwa pozytywne wyniki testu na COVID-19 w PSP 1 w Opolu. Jest kwarantanna Kolejne przypadki koronawirusa wśród opolskich uczniów. Jak informuje opolski ratusz COVID-19 stwierdzono u dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr… » więcej 2021-09-27, godz. 18:30 W Opolu powstanie nowy POZ. Będzie działać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Czy będzie kto miał leczyć potr… Nowa przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Placówka ma służyć przede wszystkim… » więcej 2021-09-27, godz. 18:04 To zostało z przystanku w Jasionie. Policja zna już sprawcę zniszczenia Wczoraj (26.09) około południa policjanci otrzymali zgłoszenie o zniszczeniu wiaty na trasie Prudnik-Dytmarów. » więcej 2021-09-27, godz. 17:15 W Głubczycach stanęła społeczna lodówka. "Żeby nieść pomoc tym, którzy sami nie zawsze są w stanie sobie por… Przed urzędem gminy w Głubczycach stanęła 'lodówka społeczna'. Każdy, kto chce pomóc potrzebującym, może tam zostawić niewykorzystane przez siebie produkty… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Sebastian Świderski wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej! "Zrobię wszystko, żeby pracować i żeby… Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Podanie strzykawką leku do oka - startuje nowatorski program leczenia cukrzyków. Będzie prowadzony w dwóch szpitalach… Dwa szpitale w województwie- placówki w Kędzierzynie-Koźlu i Nysie - będą prowadzić nowatorski program leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycowy obrzęk… » więcej 2021-09-27, godz. 15:25 Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Komentarze po wyborach w Niemczech [AKTUALIZACJA] - Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-09-27, godz. 15:05 Groźny pożar mieszkania w Brzegu. Z ogniem walczyło 9 zastępów straży pożarnej Ogień pojawił się dziś (27.09) około godz. 12:50 w jednym z lokali budynku wielorodzinnego przy ul. Garbarskiej. Ewakuowano z niego 7 osób. Dwie z nich oraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »