Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-20, 16:53 Autor: Katarzyna Doros

Chirurgia dziecięca świętuje jubileusz 65-lecia w Opolu i 25-lecia w szpitalu przy al. Witosa. To jedyny taki oddział w regionie

Oddział chirurgii dziecięcej USK [fot. Katarzyna Doros]
Oddział chirurgii dziecięcej USK [fot. Katarzyna Doros]
Kadra oddziału chirurgii dziecięcej USK [mat. USK Opole]
Kadra oddziału chirurgii dziecięcej USK [mat. USK Opole]
Rocznie na oddziale chirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu hospitalizowanych jest blisko 2 tysiące pacjentów. To jedyny taki oddział w regionie, który właśnie świętuje jubileusz 65-lecia w Opolu i 25-lecia w szpitalu przy al. Witosa. Obecnie ma ponad 20 łóżek. To miejsce, gdzie chirurdzy dziecięcy m.in. operują skomplikowane złamania, leczą wady wrodzone u noworodków, wady przewodu pokarmowego i oparzenia.
- Zaczynaliśmy swoją działalność w szpitalu przy ul. Katowickiej, tam oddział był podzielony na dwa odcinki: dzieci młodszych z noworodkami i odcinek dzieci starszych. Potem, kiedy przenieśliśmy się tutaj do placówki przy al. Witosa oddział był rozdzielony na trzy odcinki, a każdy z nich miał swoją kadrę pielęgniarską. W tej chwili jesteśmy jednym zespołem - mówi Dorota Wocka, pielęgniarka oddziałowa oddziału chirurgii dziecięcej USK w Opolu.

- W ciągu 65 lat oddział bardzo się rozwinął. Przyjmujemy pacjentów od zera do nieukończonego osiemnastego roku życia - zauważa Ryszard Noparlik, kierownik oddziału i kliniki chirurgii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Bardzo rozwinęliśmy chirurgię noworodka, wykonujemy zabiegi, których wykonuje się w Polsce bardzo mało np. ureterorenoskopię, czyli laserowe rozbijanie kamieni w całym układzie moczowym łącznie w kielichach nerkowych. Zajmujemy się wadami u noworodków i starszych dzieci, właściwie wszystkimi schorzeniami ostrymi. Wykonujemy zabiegi z zakresu urologii dziecięcej, leczymy oparzenia najnowszymi metodami, łącznie z metodami operacyjnymi i przeszczepami skóry.

Chirurdzy dziecięcy w USK rocznie przeprowadzają około tysiąca operacji. Z kolei w wojewódzkiej poradni specjalistycznej w ciągu 12 miesięcy przyjmują średnio 5,5 tysiąca pacjentów z Opolszczyzny i województw ościennych. Oddział chirurgii dziecięcej USK tworzy ponad 30 pracowników, w tym 14 lekarzy i 15 pielęgniarek.
dr n. med. Ryszard Noparlik, mgr Dorota Wocka

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 20:45 Raport dnia. 917 nowych infekcji w całej Polsce. Na intensywnej terapii leżą głównie ludzie młodzi i niezaszczepieni… 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 19:53 Piknik promujący szczepienia przeciw COVID-19 w Kędzierzynie-Koźlu. Są atrakcje, jest loteria Szczepimy się - pod takim hasłem przebiega impreza pod kędzierzyńsko-kozielskim Starostwem Powiatowym. » więcej 2021-09-25, godz. 19:12 Zamiast wystawić obok śmietnika, wolą sprzedać niepotrzebne przedmioty za drobną kwotę. Taka jest wyprzedaż garażowa… Wyprzedaż garażowa 'Ogarniemy to' jest nową inicjatywą Opolskiego Centrum Logistycznego w Opolu. » więcej 2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »