Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-30, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

"Nie rezygnujmy ze szczepień, to ratuje nas przed śmiercią". Eksperci są pewni, że nie unikniemy czwartej fali zachorowań na COVID-19

Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Szczepienie przeciw COVID-19 [fot. Marcin Skomudek]
Szczepienie przeciw COVID-19 [fot. Marcin Skomudek]
To, że dojdzie do czwartej fali zakażeń koronawirusem zdaniem specjalistów jest pewne. Na razie ciężko im określić na kiedy dokładnie przypadnie szczyt zachorowań, ale malejące zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 może to tylko przyspieszyć. Obawy epidemiologów budzi także rezygnowanie z maseczek w zamkniętych przestrzeniach m.in. w sklepach czy w autobusach.
- Po danych krajowych widać powolny wzrost zachorowań, cały czas wszystko obserwujemy - mówi dr Wiesława Błudzin, ordynator Oddziału Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Trudno powiedzieć na sto procent, kiedy będzie, ale raczej będzie wzrost tych zachorowań. Też się tego obawiamy i przygotowujemy się. Mamy miejsca, jest szpital tymczasowy i miejmy nadzieję, że tych zachorowań będzie jak najmniej, ale co będzie, to tak naprawdę do końca nikt nie wie, bo niestety, ale część osób się wyszczepiła i na tym koniec. Po prostu ludzie się nie szczepią. Poza tym część osób nie przestrzega nawet zaleceń sanitarnych. Nawet w małych sklepikach chodzą ludzie bez maseczek.

Wiesława Błudzin stawia sprawę jasno: - Żeby nie rezygnować ze szczepień, bo tylko to ratuje nas przed śmiercią.

- Można zachorować, ale lekko, ale jak ktoś ma choroby współistniejące i zachoruje, to może się to dla niego skończyć źle, bo naprawdę przebieg choroby jest nieprzewidywalny. Jak my jesteśmy chronieni, to my też chronimy innych, w tym te osoby, które nawet nie mogą się zaszczepić, są ciężko schorowane, bo i takie też są - dodaje.

Epidemiolodzy przypominają, że choć latem staramy się odpocząć po trudnych miesiącach pandemii, nie powinniśmy zapominać o podstawowych zasadach higieny, czyli maseczkach w zamkniętych przestrzeniach i dezynfekcji rąk.
dr Wiesława Błudzin cz.1
dr Wiesława Błudzin cz.2

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »