Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-29, 17:34 Autor: Katarzyna Doros

Ogólnopolski rekord temperatury w Prószkowie utrzymany! "To dobra wiadomość". W setną rocznicę pomiaru uruchomioną nową stację meteo

Pomiar temperatury w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
Pomiar temperatury w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
Pomiar temperatury w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
Pomiar temperatury w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
Pomiar temperatury w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
Pomiar temperatury w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
Pomiar temperatury w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
Pomiar temperatury w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
29 lipca 1921 roku na stacji meteorologicznej w Prószkowie w powiecie opolskim zanotowano najwyższą temperaturę w Polsce. Pomiar wykonano dokładnie o 13:48, a termometr wskazał wtedy 40,2 st. Celsjusza. Od wieku rekord nie został pobity. Dziś w setną rocznicę tego historycznego wydarzenia słupki rtęci na odtworzonym stanowisku pomiarowym wskazały 33 stopnie.
- 33 stopnie to jest temperatura odczytana na termometrze rtęciowym, natomiast termometry elektroniczne znacznie dokładniejsze wskazują temperaturę 30,33 st. Celsjusza. Rekordu nie ma, nie pobiliśmy go, ale w tych warunkach myślę, że to dobra wiadomość. Rekord na razie jest bezpieczny, ale wczoraj (28.07) w kilku miejscach na Opolszczyźnie potwierdzono temperatury 35-36 stopni Celsjusza na termometrach tradycyjnych. Jesteśmy niedaleko rekordu co, biorąc pod uwagę tempo zmian, powinno zwracać naszą baczną uwagę - mówi Jacek Lipok, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego

- Sto lat temu, żeby zmierzyć dokładnie temperaturę używało w sumie aż 18 urządzeń pomiarowych - mówi Tomasz Ciesielczuk z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego. - Wtedy była to stacja w pełni analogowa, klatkę meteorologiczną ustawiono dwa metry nad poziomem gruntu. Ta temperatura była tutaj też istotna z punktu widzenia uprawianych roślin. Temperatura 40,2 stopnia nawet pomimo ocieplającego się ciągle klimatu jest w tej chwili najwyższą zanotowaną na terenach dzisiejszej Polski. Jest to rekord niepobity do dnia dzisiejszego i w zasadzie było to najgorętsze lato w historii pomiarów.

Na miejscu uruchomiono także nowoczesną stację meteorologiczną, której pomiary będą kontynuacją obserwacji pogodowych prowadzonych na tym terenie. - Stacja wykonuje pomiar co minutę, a dane są przesyłane do aplikacji - mówi Marek Wilanowski z firmy Metos Polska. - Zbieramy nie tylko temperaturę, ale szereg kluczowych parametrów ważnych przy produkcji rolniczej np. deficyt ciśnienia pary, punkt rosy, nasłonecznienie, mamy kierunek i prędkość wiatru, wilgotność gleby na różnych głębokościach. Mierzymy do dwóch miejsc po przecinku, czyli to jest bardzo dokładny pomiar.

- Ta stacja to pierwszy taki element związany z montażem jakiejkolwiek instalacji na tym obiekcie - dodaje Grzegorz Sawicki, dyrektor projektu "Prószkowska Pomologia". - Na razie trwają prace budowlane, budujemy laboratoria, a to jest obiekt stacji meteorologicznej, który może być elementem takim samoistnym. To urządzenie będzie bardzo przydatne do prowadzenia różnego rodzaju badań związanych z rolnictwem i przemysłem rolno-spożywczym, uprawami polowymi, które tu są. Będzie również symulacja prognozy pogody dla regionu w oparciu o analizy i symulacje komputerowe, które są w ramach tego projektu przygotowywane. Na pewno będzie to stacja przygotowywana nie tylko na rzecz naszego projektu, ale będzie pracować również na rzecz całego regionu.

Przypomnijmy, w ramach uczczenia setnej rocznicy pomiaru rekordowej temperatury, rano władze Prószkowa odsłoniły pomnik z pamiątkową tablicą.
Jacek Lipok
Tomasz Ciesielczuk
Marek Wilanowski
Grzegorz Sawicki

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej 2021-09-25, godz. 09:15 "Spisowa noc" dla wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili spisowego obowiązku 30 września Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się. Choć Opolszczyzna jest w krajowej czołówce, gdy mowa o spisowej frekwencji… » więcej 2021-09-25, godz. 08:18 Trwa głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola W tym roku do rozdysponowania jest rekordowa kwota ponad 6 milionów złotych. Zakwalifikowały się 84 projekty, 60 to projekty dzielnicowe a 24 ogólnomiejs… » więcej 2021-09-25, godz. 07:50 Przyjdź na piknik, zaszczep się i poznaj pracę służb ratunkowych! W Kędzierzynie-Koźlu sobota upłynie pod hasłem… Przyjemne z pożytecznym będzie można połączyć w najbliższą sobotę (25.09) w Kędzierzynie-Koźlu. Na placu przed starostwem powiatowym odbędzie się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »