Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-26, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Przyrodnicy i wolontariusze policzyli susły w Kamieniu Śląskim. Łąkę w okolicy lotniska zamieszkuje 315 gryzoni

Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim. Archiwum [fot. J. Kończak salamandra.org.pl]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim. Archiwum [fot. J. Kończak salamandra.org.pl]
315 susłów moręgowanych zamieszkuje łąki w okolicy lotniska w Kamieniu Śląskim w gminie Gogolin. Tak wynika z szacunków wolontariuszy Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", którzy zakończyli liczenie populacji tych gryzoni. Suseł moręgowany w okolicach Kamienia Śląskiego występował naturalnie jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku. Później został uznany za gatunek wymarły w Polsce.
- Pierwsze wsiedlenia susłów w Kamieniu Śląskim miały miejsce w 2005 roku i od tego czasu monitorujemy, jakie są efekty naszych działań - mówi Andrzej Kepel, prezes Polskiego Towarzystwa Przyrodniczego Salamandra i kierownik projektu. - Tutejsze łąki i trawiaste częściowo lotnisko są potencjalnie bardzo dobrym miejscem na siedliska susłów. Warto wspomnieć, że nazwy tych miejscowości, czyli Kamień Śląski i Kamiennik są nie przypadkowe. Tutaj jest w ziemi dużo kamieni, co oznacza, że jak susły wykopią nory, to np. drapieżniki typu lis, nie są w stanie się do nich łatwo dokopać. Monitoring zawsze prowadzimy w drugiej połowie lipca, gdy młode osobniki są już usamodzielnione. Każdy ma już wykopaną norę i zajmuje swoje terytorium.

Jak podkreśla przyrodnik, suseł moręgowany jest gatunkiem "parasolowym", co oznacza, że jego ochrona zapewnia osłonę dla wielu innych gatunków występujących na tej samej łące.

- Żeby chronić susły, musimy chronić ich siedlisko, a na takich miejscach występuje mnóstwo innych ciekawych, zagrożonych gatunków. Tutaj mamy stanowisko gniewosza, czyli rzadkiego węża, mamy stanowisko turkusowej odmiany padalca, czyli beznogiej jaszczurki. Oprócz tego są ciekawe rośliny, m.in. goryczka krzyżowa - dodaje Andrzej Kepel.

Poza Kamieniem Śląskim liczenie susłów jest corocznie organizowane w dwóch lokalizacjach - na Dolnym Śląsku: w Głębowicach i w Jemielnie.
Andrzej Kepel cz.1
Andrzej Kepel cz.2

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »