Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-26, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Przyrodnicy i wolontariusze policzyli susły w Kamieniu Śląskim. Łąkę w okolicy lotniska zamieszkuje 315 gryzoni

Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim. Archiwum [fot. J. Kończak salamandra.org.pl]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim. Archiwum [fot. J. Kończak salamandra.org.pl]
315 susłów moręgowanych zamieszkuje łąki w okolicy lotniska w Kamieniu Śląskim w gminie Gogolin. Tak wynika z szacunków wolontariuszy Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", którzy zakończyli liczenie populacji tych gryzoni. Suseł moręgowany w okolicach Kamienia Śląskiego występował naturalnie jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku. Później został uznany za gatunek wymarły w Polsce.
- Pierwsze wsiedlenia susłów w Kamieniu Śląskim miały miejsce w 2005 roku i od tego czasu monitorujemy, jakie są efekty naszych działań - mówi Andrzej Kepel, prezes Polskiego Towarzystwa Przyrodniczego Salamandra i kierownik projektu. - Tutejsze łąki i trawiaste częściowo lotnisko są potencjalnie bardzo dobrym miejscem na siedliska susłów. Warto wspomnieć, że nazwy tych miejscowości, czyli Kamień Śląski i Kamiennik są nie przypadkowe. Tutaj jest w ziemi dużo kamieni, co oznacza, że jak susły wykopią nory, to np. drapieżniki typu lis, nie są w stanie się do nich łatwo dokopać. Monitoring zawsze prowadzimy w drugiej połowie lipca, gdy młode osobniki są już usamodzielnione. Każdy ma już wykopaną norę i zajmuje swoje terytorium.

Jak podkreśla przyrodnik, suseł moręgowany jest gatunkiem "parasolowym", co oznacza, że jego ochrona zapewnia osłonę dla wielu innych gatunków występujących na tej samej łące.

- Żeby chronić susły, musimy chronić ich siedlisko, a na takich miejscach występuje mnóstwo innych ciekawych, zagrożonych gatunków. Tutaj mamy stanowisko gniewosza, czyli rzadkiego węża, mamy stanowisko turkusowej odmiany padalca, czyli beznogiej jaszczurki. Oprócz tego są ciekawe rośliny, m.in. goryczka krzyżowa - dodaje Andrzej Kepel.

Poza Kamieniem Śląskim liczenie susłów jest corocznie organizowane w dwóch lokalizacjach - na Dolnym Śląsku: w Głębowicach i w Jemielnie.
Andrzej Kepel cz.1
Andrzej Kepel cz.2

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 21:25 Wybory 2023. "Konfederacja to alternatywa dla złych rządów". Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen w Opolu Liderzy Konfederacji odwiedzili Opole. Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu ze zwolennikami politycznej… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Poznajmy naszych południowych sąsiadów. Ruszyły Dni Czeskie w Opolu Na opolskim rynku ruszyły I Dni Czeskie. Wśród atrakcji między innymi projekcie filmowe, quiz wiedzy o naszych sąsiadach, a także prezentacja miast i regionów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Komprachcice mają nową drogę. Zakończono przebudowę DW429 Ponad dwa miliony złotych kosztowała przebudową kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 429 w gminie Komprachcice. Wyremontowano ponad 1,7-kilometrowy odcinek… » więcej 2023-09-29, godz. 17:44 Opolska KAS świętuje. "Dzięki ich pracy państwo może realizować ambitne programy" Około 1700 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych opolskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej obchodzi swoje święto. To także czas podsumowania dotychczasowych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:10 Golfiści zjadą do Kamienia Śląskiego. Turniej o puchar OIG i memoriał im. Jarosława Kozubskiego Przed nami turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej. W sobotę (30.09) w Kamieniu Śląskim zmierzyć się ze sobą będą mogli zarówno amatorzy… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Wybuchowe laboratorium zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Shakespeare na pasach. Uliczny teatr o bezpieczeństwie na drogach 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 16:58 NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń… » więcej 2023-09-29, godz. 15:34 Prudnicki dworzec nagrodzony w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" Nowy dworzec autobusowy w Prudniku nagrodzono w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku'. W rywalizacji uczestniczyło 535 projektów. Do… » więcej 2023-09-29, godz. 15:15 EKOpracownia pomoże rozwinąć świadomość ekologiczną uczniom LO2 w Opolu Mikroskopy, menzurki czy interaktywne tablice - to tylko część wyposażenia nowej EKOpracowni Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Szkoła przy współpracy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »