Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-23, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Wolontariusze po rocznej przerwie wrócili do Kamienia Śląskiego policzyć susły na łące przy lotnisku

Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim [fot. Katarzyna Doros]
Choć suseł moręgowany został w Polsce uznany za gatunek wymarły, dzięki staraniom m.in. stowarzyszenia przyrodniczego Salamandra, kilkanaście lat temu udało się go przywrócić. Wolontariusze co roku przyjeżdżają do Kamienia Śląskiego, żeby policzyć wielkość populacji tego gryzonia. Potrzebne do tego są urządzenia GPS, kolorowe kijki i siano.
- Odtwarzając gatunek w pierwszej kolejności przywracamy go tam, gdzie on kiedyś występował i gdzie są dobre dla niego siedliska. Przede wszystkim liczenie susłów nie polega na wypatrywaniu zwierząt. Byłoby to bardzo trudne, one są bardzo płochliwe, ale można zobaczyć ich ślady, czyli my liczymy nory susłów. Każda norka to jeden suseł. One żyją w koloniach, to znaczy, że nory każdego osobnika są niedaleko innych - mówi dr Andrzej Kepel, prezes Polskiego Towarzystwa Przyrodniczego Salamandra i kierownik projektu.

Elżbieta Bień z okolicy Nysy w liczeniu susłów bierze udział od ponad 10 lat. O akcji dowiedziała się ze strony internetowej. - Wyjątkiem był rok 2020, kiedy z powodu pandemii nie organizowano liczenia - mówi. - Wszystkie nory są starannie liczone, numerowane, ich położenie jest ustalane przy pomocy urządzenia GPS. Zapisujemy informację na temat tego, jak ta nora wygląda i potem naukowcy to opracowują i dzięki temu jest pozyskiwana konkretna wiedza na temat tej populacji susłów.

- Znaleźliśmy dziurę, która wygląda na świeżą, mimo, że jest duże słońce, ale są ładnie wysypane kamienie i piasek. Nora jest pod kątem tak, jak powinna być i idzie w miarę głęboko. Tuż obok jest drugie wyjście, prawdopodobnie z tej samej nory. Stawiamy kolorową tyczkę obok takiej dziury, żeby ją potem znaleźć i móc sprawdzić, czy suseł wyrzucił trawę, którą była zatkana - dodaje Natalia, która na obóz przyjechała z okolic Gorzowa Wielkopolskiego.

Liczenie susłów w Kamieniu Śląskim potrwa do soboty (24.07). Potem wolontariusze i przyrodnicy przeniosą się na kolejny obóz, tym razem będą liczyć susły w dwóch lokalizacjach na Dolnym Śląsku.
wolontariuszki
Andrzej Kepel

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »