Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-23, 12:47 Autor: Grzegorz Frankowski

Województwo opolskie szuka wykonawcy, który przygotuje dokumentację przedprojektową na potrzeby rewitalizacji linii kolejowej w powiecie głubczyckim

Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Dworzec w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Województwo opolskie jako lider wspólnego projektu dla samorządów opolskich i śląskich ogłosiło przetarg w ramach II etapu programu Kolej Plus na wykonanie studium planistycznego dla rewitalizacji linii kolejowej nr 177 Głubczyce – Racibórz i nr 294 na odcinku Głubczyce – Racławice Śląskie. Samorząd województwa opolskiego otrzymał na ten cel milion złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
W oparciu o przygotowaną dokumentację Ministerstwo Infrastruktury zdecyduje, czy inwestycja zostanie zrealizowana.

- Ten dokument planistyczny, o którym mówimy, to niezbędny element, który jako województwo opolskie, jako lider projektu musimy złożyć do końca roku, tak abyśmy w ogóle mogli być brani pod uwagę przy podziale pieniędzy z rządowego programu Kolej Plus. Zakładając, że przetarg zostanie rozstrzygnięty, to nie znaczy jeszcze, że będziemy mogli sobie odtrąbić zwycięstwo. Dlatego, że pula przeznaczona na drogę Kolej Plus w tym naborze daleko nie pokrywa wszystkich potrzeb, które zostały zgłoszone przez wszystkie województwa – mówi wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Przypomnijmy, że planowana w ramach projektu rewitalizacja zakłada odbudowę nawierzchni torowej, przebudowę przejazdów kolejowo-torowych, przystanków kolejowych i systemu sterowania ruchem.

- Nawet jeżeli znajdziemy się na tej liście projektów wybranych do realizacji, proszę pamiętać, że pozostaje problem wkładu własnego. Maksymalnie to jest piętnaście procent wartości. Zakładając, że wartość tego projektu to może być 350, nawet do 500 mln zł. No, to lekko licząc przynajmniej te 50 mln zł. musimy znaleźć wśród samorządów i to nie będzie łatwe – dodaje Szymon Ogłaza.

Dodajmy, że w projekt od samego początku bardzo mocno zaangażowany jest opolski poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, który wspólnie z innymi parlamentarzystami deklaruje pomoc przy zapewnieniu wkładu własnego przez samorządy.

Szacowany koszt rewitalizacji linii kolejowej Racławice Śląskie - Głubczyce – Racibórz ma wynieść około 375 mln zł. Obecnie tylko na części odcinka prowadzony jest ruch towarowy.
Szymon Ogłaza
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »