Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-21, 11:00 Autor: Jacek Rudnik

Dyrektor opolskiego oddziału ARiMR o udogodnieniach dla rolników w Polskim Ładzie. Jednym z aspektów będzie uwolnienie rolniczego handlu detalicznego

Wojciech Komarzyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wojciech Komarzyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Rolnictwo jest bardzo ważnym elementem naszej gospodarki, co ma swoje odzwierciedlenie w Polskim Ładzie - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor opolskiego oddziału ARiMR Wojciech Komarzyński. Na jakie udogodnienia będą mogli liczyć przedstawiciele branży? Czy jest pomysł na "odblokowanie" rodzimej produkcji rolnej powstającej w mniejszych zakładach?
Jedną z uwzględnionych w programie Polski Ład preferencji będzie uwolnienie handlu detalicznego w rolnictwie.

- Dotąd rolniczy handel detaliczny mógł być realizowany w obrębie województwa, na którym odbywała się produkcja rolnicza, natomiast chcemy uwolnić ten handel detaliczny i minister Waldemar Buda już zapowiedział, że będzie on możliwy do zrealizowania nie tylko w sąsiednich województwa, ale na terenie całej Polski, co jest bardzo korzystne - wyjaśniał dyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Mniejsza sprzedaż rolna na poziomie rocznym do 100 tysięcy złotych ma być nieopodatkowana. Znacznie większy nacisk zostanie położony na mniejsze rodzime gospodarstwa rolne: - Chcemy, aby były realizowane krótkie łańcuchy dostaw i żeby to rolnik był największym beneficjentem produkowanych przez siebie dóbr, bo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to pośrednicy zarabiają najwięcej.

Mniejsze gospodarstwa rolne będą mogły liczyć na znaczne uproszczenie procedur przy ewidencjonowaniu działalności gospodarczej, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w ustawie o gospodarstwach rodzinnych.

- W transzach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich będzie można liczyć na dofinansowanie przy wprowadzaniu nowych technologii czy cyfryzacji w sektorze rolniczym - dodał gość Radio Opole.

Wśród przewidzianych w Polskim Ładzie zmian znajda się też wyższe dopłaty do paliwa dla rolników, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, e-okienko dla rolnika, cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu” oraz centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi.

- Przewidziane Polskim Ładem regulacje powinny wejść w życie jak najszybciej to będzie możliwe - wyraził nadzieję Wojciech Komarzyński.

W polskim rolnictwie pracuje około 1,6 mln osób. Liczba gospodarstw rolnych spada, ale jak wynika z danych GUS są one coraz większe.
Wojciech Komarzyński 01
Wojciech Komarzyński 02

Wiadomości z regionu

2021-09-23, godz. 07:30 Kierowcy ciężarówek mają ostatnie dni, żeby przestawić się na e-TOLL. Nowy system wejdzie w życie na opolskim odcinku… Coraz mniej czasu do wyłączenia systemu viaTOLL. Od początku października za przejazd ciężarówek na drogach płatnych będzie można rozliczać się wyłącznie… » więcej 2021-09-23, godz. 06:00 Opole: mieszkańcy mogą zadecydować, co będzie zrobione w mieście. Rusza głosowanie w VIII edycji Budżetu Obywat… O północy (z środy na czwartek 23/24.09) ruszyło głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Oddać swój głos może każdy, kto mieszka w stolicy… » więcej 2021-09-22, godz. 21:15 Raport dnia. Ponad 100 uczniów z Opola trafiło na kwarantannę. W całej Polsce zaraziło się blisko 900 osób, jest… 12 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (22.09) o 882 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-09-22, godz. 21:00 Walce: urzędnicy i mieszkańcy wspólnie chcą stworzyć strategię rozwoju gminy Gdzie mają być tereny inwestycyjne? Czy trzeba budować nowe przedszkole, a może bardziej potrzebny jest ośrodek rehabilitacji albo świetlica wiejska? Odpowiedzi… » więcej 2021-09-22, godz. 19:30 5 lat pozbawienia wolności za dotkliwe pobicie w Kluczborku. Sprawca ma zapłacić 25 tysięcy złotych zadośćuczyn… Na pięć lat pozbawienia wolności skazał dziś (22.09) Sąd Okręgowy w Opolu Dariusza L. za pobicie i ciężkie uszkodzenie ciała Krzysztofa K. w Kluczbo… » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Kolejny odcinek DW 494 w kierunku Częstochowy doczekał się remontu. Chodzi o kilometr w Borkach Małych Mniej niż 70 dni ma firma Remost z Olesna na przebudowę kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 494 w Borkach Małych. » więcej 2021-09-22, godz. 18:30 Szpachelki i pędzle poszły w ruch. W Opolu przy kościele "na górce" powstaje fresk Na ścianie wzdłuż pasażu przy kościele 'na górce' w Opolu powstaje fresk tworzony klasyczną techniką z czasów Michała Anioła. Wszystko za sprawą międzynarodowego… » więcej 2021-09-22, godz. 18:00 Ruchliwe skrzyżowanie przy hali sportowej w Zawadzkiem zostanie doświetlone. Ma to poprawić bezpieczeństwo Jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań na drodze wojewódzkiej 901 w Zawadzkiem niedługo będzie doświetlone. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo przede wszystkich… » więcej 2021-09-22, godz. 17:00 Czy mieszkaniec Pawłowiczek groził śmiercią ukraińskiemu małżeństwu? Poszło o mycie schodów, w sądzie ruszył… W opolskim sądzie okręgowym ruszył proces Zbigniewa B. oskarżonego o kierowanie gróźb wobec obywateli Ukrainy. Mężczyzna zamieszkały w Pawłowiczkach… » więcej 2021-09-22, godz. 15:50 Urząd w Strzeleczkach w remoncie Z prawie dwuletnim opóźnieniem rozpoczął się ostatni etap remontu urzędu gminy w Strzeleczkach. Inwestycja była planowana na początek roku 2020, ale pandemia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »