Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-24, 12:39 Autor: Witold Wośtak

Coraz więcej rzeczy kupujemy w internecie i coraz częściej padamy ofiarami oszustów. Nie można podawać danych wrażliwych! [FILM]

Policja ostrzega przed internetowymi oszustwami
Policja ostrzega przed internetowymi oszustwami
M. Milewski, D. Świątczak i M. Kosmala [fot. Witold Wośtak]
M. Milewski, D. Świątczak i M. Kosmala [fot. Witold Wośtak]
Rośnie liczba oszustw przy użyciu internetowych portali aukcyjnych. W pierwszym kwartale ubiegłego roku na Opolszczyźnie odnotowano 94 oszustwa, a przez pierwsze trzy miesiące tego roku podobnych zdarzeń było już 220.
W związku z tym opolska policja opublikowała w sieci specjalny spot prewencyjny. Od początku roku blisko 200 mieszkańców naszego regionu nie otrzymało przedmiotu kupionego w internecie.

- Najczęściej do oszustw służą komunikatory internetowe - mówi młodszy aspirant Dariusz Świątczak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

- Równie ciekawym wątkiem przy tego typu przestępstwach jest fakt, że ponad połowa oszukanych osób wystawiła przedmioty na portalach. Bardzo często zachowujemy się znacznie ostrożniej, kiedy chcemy kupić jakiś towar. Wpłacamy gdzieś pieniądze i nie jesteśmy pewni, czy otrzymamy dany towar oraz czy on będzie pełnowartościowy. Okazuje się jednak, że i w odwrotnej sytuacji bywamy oszukiwani.

Marcin Kosmala, Wojewódzki Koordynator ds. Profilaktyki Społecznej KWP, podkreśla, że sprzedając produkt wart kilkadziesiąt złotych można stracić nawet kilkaset tysięcy złotych.

- Poza tym, że mamy wyczyszczone konto, pojawia się na przykład dodatkowy kredyt, który spada nam na barki. Na pewno jest to przykład mężczyzny z naszego województwa, który chciał sprzedać mleko dla niemowląt, a oszukano go na 8500 złotych. Druga historia dotyczy kobiety, która wystawiła buty na sprzedaż. Na jej koncie uruchomiono płatne subskrypcje, w wyniku których straciła 148 tysięcy złotych. Buty były natomiast warte 100-200 złotych.

Podinspektor Maciej Milewski, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Opolu, osobiście doświadczył próby oszustwa.

- Te osoby próbują wkraść się w nasze łaski i oddziaływać na nasze emocje poprzez sposób prowadzenia korespondencji. Są bardzo charakterystyczne zdjęcia profilowe, na których widać na przykład młodą kobietę albo ojca z małym synkiem. To działa na naszą podświadomość, wzbudza nasze zaufanie do takich osób. Moja korespondencja trwała bardzo krótko, bo druga strona zorientowała się, że zadaję zbyt wiele pytań i nie jestem łatwym klientem.

Podstawową zasadą jest niepodawanie drugiej stronie danych wrażliwych. Nie należy klikać w wątpliwie wyglądające lub nieznane linki, pod żadnym pozorem nie otwierajmy też podejrzanych plików. Warto również uważnie czytać otrzymywane wiadomości.
Dariusz Świątczak
Marcin Kosmala
Maciej Milewski
Spot prewencyjny

Wiadomości z regionu

2021-07-29, godz. 17:34 Ogólnopolski rekord temperatury w Prószkowie utrzymany! "To dobra wiadomość". W setną rocznicę pomiaru uruchomioną… 29 lipca 1921 roku na stacji meteorologicznej w Prószkowie w powiecie opolskim zanotowano najwyższą temperaturę w Polsce. Pomiar wykonano dokładnie o 13:48… » więcej 2021-07-29, godz. 17:30 Autobusy niszczą chodnik przy 1 Maja w Opolu [INTERWENCJA] Autobusy komercyjnej linii LUZ wjeżdżają na chodnik przy ulicy 1 Maja w Opolu i niszczą go - uważa jeden z naszych słuchaczy i prosi o interwencję. Chodzi… » więcej 2021-07-29, godz. 17:00 To było podwójne trafienie. Para poszukiwanych wpadła w ręce policji Hollywood miał swoich Bonnie i Clyde’a, Zdzieszowice też mają swoją parę przestępców, która uciekała przed policją. Nie cieszyli się jednak wolnością… » więcej 2021-07-29, godz. 16:45 V. Porowska o szczepieniach: Nasza prywatna wolność kończy się w momencie, kiedy odbieramy ją innym - Kwestionujemy osiągnięcia naukowe, stawiając na szali swoje życie, zdrowie oraz zdrowie najbliższych - powiedziała na antenie Radia Opole opolska posłanka… » więcej 2021-07-29, godz. 16:00 Opolskie szpitale otrzymały od marszałka pieniądze na remonty. To w sumie 11 milionów złotych Urząd marszałkowski przekazał 11 milionów złotych na remonty opolskich szpitali. Dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu regionu, m.in. w ginekologii… » więcej 2021-07-29, godz. 15:45 Mail z pogróżkami trafił do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. To nie pierwszy raz Kolejny list z pogróżkami trafił do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Autor grozi mu m.in. poderżnięciem gardła. Wiadomość o podobnej treści… » więcej 2021-07-29, godz. 15:45 Zdzieszowicki OPS przeniesie się ze żłobka do dawnego hotelu Ośrodek Pomocy Społecznej w Zdzieszowicach niedługo zmieni swoją siedzibę. Z obecnie zajmowanych pomieszczeń budynku żłobka zostanie przeniesiony do wyremontowanego… » więcej 2021-07-29, godz. 14:31 Posypały się nagrody i awanse. Opolska policja świętuje Odznaczenia i wyróżnienia otrzymało z okazji wojewódzkich obchodów święta policji 64 pracowników opolskiego garnizonu a 691 funkcjonariuszy odebrało awanse… » więcej 2021-07-29, godz. 13:45 2 mln zł na dopłaty do komunikacji publicznej dla opolskich samorządów. "Teraz my mówimy: mamy wolne pieniądze, składajcie… Osiem gmin, jeden powiat i jeden związek międzygminny otrzymały rządowe dofinansowanie do organizacji transportu publicznego. Dzisiaj (29.07.) w Reńskiej… » więcej 2021-07-29, godz. 13:30 Żenująca dyskusja vs. szkodliwe zapisy. Opolscy parlamentarzyści o noweli ustawy medialnej Żenującą i antypatriotyczną określiła dyskusję, która miała miejsce na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu liderka PiS… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »