Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-23, 10:10 Autor: Katarzyna Plewnia

Dzień Ojca. USK w Opolu organizuje akcję szczepień, ale skorzystać może każdy, kto chce

Szczepienie przeciw COVID-19 [fot. Marcin Skomudek]
Szczepienie przeciw COVID-19 [fot. Marcin Skomudek]
Zdjęcie ilustracyjne, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Do szczepień przeciw koronawirusowi zachęcały w "Porannej Loży Radiowej" Weronika Juruć, lekarz oddziału wewnętrznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka prasowa tej palcówki.
- Nie ma podstaw ani medycznych, ani merytorycznych, aby takie kampanie, jakie prowadzą antyszczepionkowcy, mające zniechęcić rodziców do szczepień dzieci przeciw COVID-19 powstawały. To jest podejście emocjonalne i próba wpływania na emocje rodziców - powiedziała Weronika Juruć, lekarz oddziału wewnętrznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, odnosząc się do akcji billboardowej, prowadzonej przez antyszczepionkowców. - Badania potwierdzają, że szczepionki przeciw koronawirusowi podawane dzieciom i młodzieży są bezpieczne - dodała.

- W przeprowadzonych badaniach klinicznych, zarówno nastolatków w wieku 16-18 lat, jak i dzieci w wieku 12-15 lat, nie zauważono żadnych innych objawów klinicznych niepożądanych po szczepieniu, poza tymi łagodnymi, tak jak u dorosłych, czyli bólem miejscowym w miejscu wkłucia, zaczerwieniem, ewentualnie objawami grypopodobnymi, które tak samo mijały po kilku dniach i były niegroźne - stwierdziła dr Juruć.

- Szczepionki są też wysoko skuteczne przeciw wariantowi Delta koronawirusa. A to, co dzieje się obecnie w Wielkiej Brytanii pokazuje, że patogenem w 2/3 zarażają się ci, którzy nie są zaszczepieni - dodała dr Juruć. - Zmieniła się też struktura wiekowa chorujących.

- Tam grupa wiekowa powyżej 80. czy 70. roku życia jest wyszczepiona w ponad 90%, a zachorowania w tej chwili w tych grupach wiekowych to jest rzędu 0,5% do 2%, natomiast grupa wiekowa 18-30 lat, czy nawet 40 lat to jest wyszczepienie rzędu dwudziestu kilku procent, a zachorowania to ponad 40% w tej chwili - wyliczała dr Juruć.

- USK z okazji przypadającego dziś Dnia Ojca zaprasza na szczepienia do punktu przy alei Witosa 26 - można przyjść bez wcześniejszych zapisów, na miejscu przejść kwalifikację medyczną i poddać się szczepieniu. Z zaproszenia mogą jednak skorzystać nie tylko ojcowie, a wszyscy zainteresowani - powiedziała z kolei Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka prasowa szpitala.

- Punkt jest w sieci ogólnopolskiej, więc każdy, nawet z spoza województwa opolskiego może się u nas zaszczepić. I mieliśmy takie przypadki osób, które przyjeżdżały z innych regionów w czasach, kiedy jeszcze były duże kolejki - mówiła rzeczniczka lecznicy.

A dziś (23.06) w punkcie szczepienia będą się odbywać głównie preparatem Pfizera.
Weronika Juruć, lekarz oddziału wewn. USK w Opolu, cz. 1
Weronika Juruć, lekarz oddziału wewn. USK w Opolu, cz. 2
Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka prasowa USK w Opolu

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 14:15 DPS w Czarnowąsach ma nową salę i komputery Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach mają nowe pomieszczenie do spotkań i pracy z psychologiem. Ponadto otrzymali 5 komputerów wraz z oprogramowaniem… » więcej 2021-09-24, godz. 13:33 W weekend pojawią się nowe, ale tymczasowe utrudnienia na autostradzie A4 Drogowcy pojawią się w weekend (25-26.09) na autostradzie A4 w okolicach węzła Opole Zachód. W planie jest usunięcie oraz montaż bramownicy, na której… » więcej 2021-09-24, godz. 13:32 Przez dwa dni młodzi ludzie będą dyskutować na temat zdrowia psychicznego. Trwa III Opolski Kongres Młodzieży Ruszył III Opolski Kongres Młodzieży. W tym roku uczestnicy skupiać się będą głównie nad problemem zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W niedzielę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej 2021-09-23, godz. 21:20 Kędzierzyn-Koźle: chcesz dostać mieszkanie komunalne? Wyremontuj je Ruszył projekt „Mieszkanie do remontu-urządź się po swojemu” w Kędzierzynie-Koźlu. Są to przestronne i wolne powierzchnie, które tylko czekają na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »