Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-18, 20:29 Autor: Katarzyna Doros

"Dzięki temu, że teraz jest mniej zakażeń, pracuje się spokojniej. Możemy odebrać zaległe urlopy". Sanepid o ostatnich miesiącach pracy w pandemii

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna [fot. Katarzyna Doros]
Dla pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu i stacji powiatowych początki epidemii COVID-19 były bardzo ciężkie. Teraz, kiedy wyraźnie zmalała liczba zakażeń koronawirusem i trwają szczepienia, inspektorzy sanitarni mogą wrócić do innych obowiązków, ale i odebrać zaległe urlopy.
- Musieliśmy działać bardzo szybko działać, dotrzeć do osób zakażonych, przeprowadzić z nimi wywiad, odizolować - mówi Anna Matejuk, Opolski Wojewódzki Państwowy Inspektor Sanitarny. - Osoby pracujące w inspekcji sanitarnej były bardzo obciążone, pracowały 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Do czasu utworzenia systemów informatycznych było nam bardzo ciężko, od września dzięki temu, że pojawił się nowy system, który nas znacznie odciążył, łatwiej się pracowało.

Jak podkreśla szefowa opolskiego sanepidu, dzięki temu, że teraz mamy mniej zakażeń, pracuje się spokojniej i bardziej dokładnie. - To ma też duże przełożenie na to, że wreszcie możemy wykorzystać urlopy, które mamy zaległe z ubiegłego roku. To, że mieliśmy fale, że trzecia fala zakażeń minęła, to nie znaczy, że my zajęliśmy się tylko covidem. Na początku tak było i dotyczyło to nie tylko pracowników z działów epidemiologii, który jest wiodącym. Od kilku miesięcy realizujemy już wszystkie nasze statutowe obowiązki. Sprawujemy nadzór nad jakością żywienia, nadzór nad jakością wody, nad zakładami pracy i nad inwestycjami nowymi, które powstają, a muszą być odebrane. Przygotowujemy się na jesień do zwiększonej liczby zakażeń. Mam nadzieję, że ta statystyka nie będzie podobna do tej, którą obserwowaliśmy przy drugiej i trzeciej fali zakażeń - mówi.

- Sytuacja położenia naszego regionu i liczby mieszkańców rzutowały na to, że na Opolszczyźnie była duża zapadalność na COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców - dodaje Anna Matejuk.

Według danych WSSE od 11 marca 2020 roku, kiedy na Opolszczyźnie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, w regionie na COVID-19 zachorowało 69 907 osób. Zmarło 2043 chorych.
Anna Matejuk cz.1
Anna Matejuk cz.2

Wiadomości z regionu

2021-08-02, godz. 14:25 Polska Cerekiew spisowym liderem w regionie. Spisało się już przeszło 76% mieszkańców Ponad 76% mieszkańców gminy Polska Cerekiew wzięło już udział w spisie powszechnym. To najlepszy wynik wśród samorządów w województwie opolskim i jeden… » więcej 2021-08-02, godz. 14:14 Zderzenie dwóch busów w Niemodlinie koło stacji benzynowej na DK 46. Są utrudnienia Dwa busy zderzyły się w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46 obok stacji paliw. Z informacji uzyskanych od strażaków wynika, że 3 osoby z obu samochodów… » więcej 2021-08-02, godz. 13:56 Policjanci zatrzymali złodzieja katalizatorów. To nie jest jedyny "grzech", który ma na sumieniu Zatrzymano złodzieja katalizatorów samochodowych i wspierającego go w działalności przestępczej pasera. Opolska policja od kilku tygodni była informowana… » więcej 2021-08-02, godz. 12:45 Burze znowu mogą zagościć nad Opolszczyzną. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwych burzach z gradem wydało dla całego województwa IMGW. » więcej 2021-08-02, godz. 12:29 Nożownik z Krapkowic usłyszał zarzuty. Grozi mu 10 lat za kratkami Nożownik, który w ubiegłym tygodniu zaatakował kobietę w centrum Krapkowic usłyszał zarzuty i trafił do aresztu. Przypomnijmy. 23-latka z raną brzucha… » więcej 2021-08-02, godz. 11:50 Nyskie starostwo planuje rozbudowę infrastruktury sportowej w "Rolniku". Uczniowie mogą zyskać nową halę i boisko Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie najprawdopodobniej będą cieszyć się lepszymi warunkami do odbywania zajęć wychowania fizycznego… » więcej 2021-08-02, godz. 10:41 MZ: w kraju ponad 90 nowych przypadków koronawirusa. Na Opolszczyźnie żadnego [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 91 zakażeniach koronawirusem na terenie kraju. W regionie nie odnotowano nowych zachorowań. » więcej 2021-08-02, godz. 10:26 Czy propozycja zaostrzenia przepisów w ruchu drogowym zwiększy bezpieczeństwo? Ocena wicedyrektora WORD - To jedyne rozwiązanie, które pozwoliłoby uspokoić ruch na naszych drogach - ocenił w porannej loży radiowej RO wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu… » więcej 2021-08-02, godz. 10:15 Kolejne zdarzenie drogowe na przejeździe kolejowym. W Charbielinie samochód wjechał pod pociąg Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym między Charbielinem a Jarnołtówkiem samochód osobowy wjechał pod pociąg. Do zdarzenia doszło dziś (02.08) około… » więcej 2021-08-02, godz. 08:00 Co z budową mostu kolejowego nad Odrą w Opolu? Rzecznik PKP PL odpowiada - Liczymy, że projekt zostanie zakończony w terminie - tak na pytanie, czy przy budowie mostu kolejowego nad Odrą są opóźnienia, odpowiada rzecznik PKP PLK… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »