Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-21, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Burze nad Opolszczyzną, są interwencje. Mamy uszkodzone dachy, zalane piwnice i powalone gałęzie [AKTUALIZACJA]

Burze nad Opolszczyzna [fot. FB OSP Wyszków Śląski]
Burze nad Opolszczyzna [fot. FB OSP Wyszków Śląski]
burza [fot. freeimages.com]
burza [fot. freeimages.com]
Są już pierwsze konsekwencje zapowiadanych burz w regionie. Najwięcej interwencji straż pożarna podejmowała w powiatach nyskim oraz brzeskim.
- Około godziny 17.00 pojawiły się pierwsze zdarzenia atmosferyczne związane z przechodzącą burzą - informuje aspirant Paweł Tomas z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - W tej chwili odnotowaliśmy około 28 interwencji. Głównie są to powalone gałęzie i drzewa blokujące szlaki komunikacyjne. Pompujemy wodę z zalanych garaży i pomagamy udrożnić przepusty, aby woda została odprowadzona z pól i parkingów. Na tę chwilę sytuacja się stabilizuje, ale czekamy na dalszy rozwój sytuacji.

Przypomnijmy, że w południe wydano ostrzeżenie 2 stopnia dla powiatów brzeskiego, głubczyckiego, krapkowickiego, namysłowskiego, nyskiego, opolskiego, prudnickiego i Opola. Mowa w nim o burzach, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, lokalnie w sumie do 60 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Możliwe również opady gradu. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 2 w nocy.

Dla pozostałej części województwa wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia.

AKTUALIZACJA: 35 razy wyjeżdżali do tej pory opolscy strażacy do zdarzeń związanych z burzami przechodzącymi przez nasz region. Najwięcej interwencji było w powiatach nyskim oraz brzeskim. Są to głównie powalone gałęzie i drzewa blokujące szlaki komunikacyjne. Mamy także 4 zalane piwnice i garaże, trzy uszkodzone dachy - w miejscowości Rynarcice i Kuropas w powiecie nyskim oraz w Brzegu - tam wiatr uszkodził dach szkoły przy ulicy Lompy. Strażacy pomagają również udrożnić przepusty, aby woda została odprowadzona z pól i parkingów.

AKTUALIZACJA: 49 razy wyjeżdżali do tej pory (20.30) opolscy strażacy do zdarzeń związanych z burzami przechodzącymi przez nasz region. Najwięcej interwencji było w powiatach nyskim (20 zdarzeń) oraz brzeskim (19 zdarzeń). 6 dotyczyło zalanych piwnic i garaży, 36 powalonych drzew i konarów, 5 uszkodzonych dachów, w tym wiatr uszkodził dach szkoły przy ulicy Lompy w Brzegu. W dwóch przypadkach doszło do zerwania linii energetycznych i telefonicznych. Nie było osób poszkodowanych.

AKTUALIZACJA godz. 21:40. Zgodnie z informacjami przekazywanymi na profilu wojewody opolskiego strażacy odnotowali 49 zdarzeń. Potwierdzono 6 podtopień posesji oraz 6 uszkodzonych dachów, 36 połamanych drzew. W regionie doszło do uszkodzenia 2 linii energetycznych, co powoduje, iż 1000 odbiorców pozostaje bez prądu.
Wojewoda opolski zapewnia, że jest w stałym kontakcie ze służbami. W gminach trwa szacowanie strat. - Jestem do dyspozycji. W razie zapotrzebowania, poszkodowanym gminom zostanie udzielona pomoc - podkreśla wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
aspirant Paweł Tomas

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej 2021-07-28, godz. 17:45 Krapkowicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o ugodzenie nożem kobiety Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dzisiaj (28.07) wczesnym popołudniem w centrum Krapkowic miał ugodzić nożem w brzuch 23-letnią kobietę. Podejrzewanego… » więcej 2021-07-28, godz. 15:42 Krapkowice: kobieta na ulicy została ugodzona nożem! Trwa ustalanie tożsamości napastnika Do groźnego zdarzenia doszło w Krapkowicach. Jak wynika z zebranych przez naszą reporterkę informacji, mężczyzna ranił ostrym narzędziem - najprawdopodobniej… » więcej 2021-07-28, godz. 14:59 Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, to musisz się liczyć z konsekwencjami. W kraju wystawiono 80 wniosków… Jedna osoba na Opolszczyźnie może ponieść konsekwencje w związku z odmową uczestniczenia w Narodowym Spisie Powszechnym. Wniosek o jej ukaranie złożył… » więcej 2021-07-28, godz. 14:12 Niewybuch z Kopic podjęty przez saperów. To bomba lotnicza Saperzy zabezpieczyli niewybuch w Kopicach. W akcji wziął udział 6-osobowy patrol z Brzegu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »