Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-21, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Brzeskie wodociągi "wspomogą" Lubszę. Ma to być szybkie remedium na problemy z wodą. Na miejsce przyjechał wojewoda opolski

Mieszkańcy skarżą się na słabe ciśnienie wody i jej jakość [fot. mieszkaniec gminy]
Mieszkańcy skarżą się na słabe ciśnienie wody i jej jakość [fot. mieszkaniec gminy]
Wójt wskazuje, że problemy nie występują wszędzie i o każdej porze. Na zdjęciu kran w urzędzie gminy [fot. Daniel Klimczak]
Wójt wskazuje, że problemy nie występują wszędzie i o każdej porze. Na zdjęciu kran w urzędzie gminy [fot. Daniel Klimczak]
W sprawie problemów z dostawami wody, z władzami gminy rozmawiał dziś wojewoda Sławomir Kłosowski [fot. Daniel Klimczak]
W sprawie problemów z dostawami wody, z władzami gminy rozmawiał dziś wojewoda Sławomir Kłosowski [fot. Daniel Klimczak]
Wodę do Lubszy dostarczą brzeskie wodociągi. Tym samym do jutra (22.06) powinien zostać rozwiązany problem braku wody w gminie Lubsza. Mieszkańcy skarżą się na niskie ciśnienie w sieci oraz zmętnienia i przebarwienia.
Na miejsce wybrał się dziś wojewoda Sławomir Kłosowski, który rozmawiał o sprawie z władzami gminy. Jak wskazywał polityk, zapewnienie mieszkańcom dostępu do bieżącej wody jest jednym z podstawowych obowiązków gminy.

- Mieszkańcy mają pełne prawo do tego, żeby narzekać. Ten problem w gminie Lubsza, jak zgłaszali mi mieszkańcy, powtarza się sukcesywnie od kilku lat, dlatego w rozmowie z panem wójtem poprosiłem, ażeby pan wójt zwrócił uwagę na jakieś długofalowe rozwiązanie - powiedział.

Wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski tłumaczy, że przyczyną problemów jest gwałtowny wzrost poboru wody przez mieszkańców. Ma to, według samorządowca, ścisły związek z ostatnimi upałami.

- 30 lat temu, oglądając amerykańskie filmy, widzieliśmy gwiazdy Hollywood, które na prywatnych posesjach mogły kąpać się w prywatnych basenach. Dzisiaj Polakom żyje się lepiej i te baseny widzimy na bardzo dużej liczbie posesji w naszej gminie. Stąd też ponadnormatywny pobór wody, baseny były napełniane całodobowo - przekonuje.

Na razie problem zostanie rozwiązany dzięki porozumieniu z brzeskimi wodociągami, które od jutra (22.06) będą w stanie dostarczać gminie Lubsza 500 metrów sześciennych wody na dobę. W tym celu zostanie wykorzystana już istniejąca instalacja. Wójt, zapytany o to, dlaczego na taki krok nie zdecydowano się wcześniej, wskazuje, że to wymaga odpowiedniego przygotowania.

- To nie jest coś, co da się zrobić w 5 minut, trzeba rurociąg zdezynfekować. To nie jest też bez pewnych konsekwencji. Woda zacznie płynąć w innych kierunkach i woda trochę różniąca się chemicznie. Mogą przez to występować jakieś chwilowe zmętnienia - zapowiada.

W dalszej perspektywie władze gminy chcą zwiększać liczbę ujęć wody. Dziś pobierana jest ona z 6 studni głębinowych. Kolejne mają powstać w ciągu 2 lat. Do tego czasu Lubsza będzie częściowo zaopatrywana w wodę przez Brzeg.

Dodajmy, że po spotkaniu z wójtem, wojewoda zaapelował do włodarzy innych gmin, by pilnie skontrolowali możliwości swoich sieci wodociągowych. Na tę kwestię zwracano uwagę już 3 tygodnie temu, po pożarze w Lubrzy, gdzie hydranty nie były w stanie dostarczyć odpowiedniej do skali pożaru ilości wody.
Sławomir Kłosowski
Bogusław Gąsiorowski
Bogusław Gąsiorowski

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 11:09 Policjanci z Grodkowa poszukują Tomasza Marcinka. Za mężczyzną wystawiono list gończy Na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy w Nysie policja w Grodkowie poszukuje Tomasza Marcinka. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o… » więcej 2021-07-27, godz. 11:00 Groził, że odbierze sobie życie. Został odnaleziony przez policjantów Szczęśliwy finał poszukiwań 24-latka z powiatu oleskiego. W akcję, która trwała blisko 10 godzin, zaangażowanych było ponad 60 policjantów i straża… » więcej 2021-07-27, godz. 10:48 MZ: Ponad 100 nowych zakażeń w kraju, 5 w naszym regionie [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 106 zakażeniach koronawirusem na terenie kraju. W regionie potwierdzono 5 nowych zachorowanie na COVID-19. » więcej 2021-07-27, godz. 09:48 Policja podejrzewa, że uczestnik wypadku na DK 39 prowadził pod wpływem amfetaminy Uczestnik wczorajszego (26.07) wypadku w Kamiennej na DK 39 najprawdopodobniej był pod wpływem środków odurzających - ustalił nasz reporter. To 36-letni… » więcej 2021-07-27, godz. 08:56 Ruszyła ocena formalna projektów zgłoszonych do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego - 32 opolskie organizacje pozarządowe zgłosiły się do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Łączna wartość wszystkich złożonych projektów… » więcej 2021-07-27, godz. 08:07 Niemysłowice koło Prudnika zalane przez deszcz. Strażacy interweniuja, sytuacja jest opanowana Siedem zalanych posesji, garaży i piwnic. To efekt silnych opadów deszczu w Niemysłowicach w powiecie prudnickim. » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »