Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-20, 17:30 Autor: Witold Wośtak

Powiększyła się rodzina tamaryn cesarskich w opolskim zoo. Młode są na razie noszone na grzbiecie ojca i starszego rodzeństwa

Tamaryny cesarskie [fot. archiwum ZOO w Opolu]
Tamaryny cesarskie [fot. archiwum ZOO w Opolu]
Tamaryny cesarskie [fot. archiwum ZOO w Opolu]
Tamaryny cesarskie [fot. archiwum ZOO w Opolu]
Tamaryny cesarskie [fot. archiwum ZOO w Opolu]
Tamaryny cesarskie [fot. archiwum ZOO w Opolu]
Bliźnięta tamaryny cesarskiej urodziły się w opolskim zoo. Tym samym rodzina tych małp powiększyła się do 9 osobników.
Młode mają się dobrze, obecnie są noszone na grzbiecie rodziców, głównie ojca oraz starszego rodzeństwa. - Na naszym wybiegu można obserwować, jak starsze tamaryny opiekują się młodszym rodzeństwem - mówi Anna Włodarczyk, asystent działu hodowlanego.

- Matki zajmują się młodymi tylko czasami – kiedy karmią swoje dzieci. Tak jest najczęściej, ale są oczywiście wyjątki od tej reguły. Bezpośrednio po porodzie opiekę przejmuje ojciec i starsze rodzeństwo. Rodzeństwo uczy się opieki na przyszłość, kiedy będzie mieć swoje dzieci, a ojciec zwyczajnie zajmuje się swoim potomstwem.

Przez kilka pierwszych tygodni młode odżywiają się mlekiem matki, a później jedzą to, co charakterystyczne dla tamaryn i marmozet.

- Podstawową karmą są miękkie i słodkie owoce. One lubią też pączki drzew i soki drzew. Przysmakiem wszystkich małp pazurkowych są natomiast owady, na które polują w naturalnym środowisku. U nas na wybiegach także można zaobserwować, jak tamaryny i marmozety polują na owady latające - dodaje Anna Włodarczyk.

Woliera tamaryn znajduje się blisko wejścia do ogrodu.
Anna Włodarczyk 1
Anna Włodarczyk 2

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej 2021-07-28, godz. 17:45 Krapkowicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o ugodzenie nożem kobiety Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dzisiaj (28.07) wczesnym popołudniem w centrum Krapkowic miał ugodzić nożem w brzuch 23-letnią kobietę. Podejrzewanego… » więcej 2021-07-28, godz. 17:10 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 15:42 Krapkowice: kobieta na ulicy została ugodzona nożem! Trwa ustalanie tożsamości napastnika Do groźnego zdarzenia doszło w Krapkowicach. Jak wynika z zebranych przez naszą reporterkę informacji, mężczyzna ranił ostrym narzędziem - najprawdopodobniej… » więcej 2021-07-28, godz. 14:59 Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, to musisz się liczyć z konsekwencjami. W kraju wystawiono 80 wniosków… Jedna osoba na Opolszczyźnie może ponieść konsekwencje w związku z odmową uczestniczenia w Narodowym Spisie Powszechnym. Wniosek o jej ukaranie złożył… » więcej 2021-07-28, godz. 14:12 Niewybuch z Kopic podjęty przez saperów. To bomba lotnicza Saperzy zabezpieczyli niewybuch w Kopicach. W akcji wziął udział 6-osobowy patrol z Brzegu. » więcej 2021-07-28, godz. 13:08 Nie ma "małych żniw". Wszystkie zboża dojrzały równocześnie Anomalie pogodowe spowodowały, że wszystkie zboża dojrzewają jednocześnie. W tym roku nie ma tzw. małych żniw - rolnicy pracują na pełnych obrotach, żeby… » więcej 2021-07-28, godz. 12:33 W suszarce chował narkotyki, w garażu spirytus, papierosy i tytoń bez akcyzy 59-latek z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego nie dość, że posiadał spore ilości narkotyków, to w garażu miał alkohol, papierosy i tytoń z nieznanego… » więcej 2021-07-28, godz. 11:06 Kolejne niewybuchy znalezione w Kopicach. Rusza ewakuacja mieszkańców, będą utrudnienia w ruchu [AKTUALIZACJA] 6 zastępów straży pożarnej zostało zadysponowanych do Kopic, gdzie jak poinformował nas słuchacz znowu znaleziono niewybuch z czasów II Wojny Światow… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »