Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-19, 10:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Upalne dni na Opolszczyźnie. Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą, jak radzić sobie z wysoką temperaturą

Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą jak radzić sobie z upałami [fot. ZOO Opole]
Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą jak radzić sobie z upałami [fot. ZOO Opole]
Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą jak radzić sobie z upałami
Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą jak radzić sobie z upałami
Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą jak radzić sobie z upałami [fot. ZOO Opole]
Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą jak radzić sobie z upałami [fot. ZOO Opole]
Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą jak radzić sobie z upałami [fot. ZOO Opole]
Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą jak radzić sobie z upałami [fot. ZOO Opole]
Ciepło, cieplej... upalnie. Od kilku dni musimy mierzyć się z wysokimi temperaturami. Mieszkańcom stolicy regionu w walce z upałami pomagają na przykład kurtyny wodne i kawałek cienia w parku. Z wysokimi temperaturami muszą sobie radzić również zwierzęta. Te mieszkające w opolskim ogrodzie zoologicznym mają na to sposoby.
- Wiele osobników przesypia najgorętsze pory dnia, ograniczają swoją aktywność do minimum - mówi Miłosz Bogdanowicz, rzecznik opolskiego ogrodu zoologicznego.

- Robią tak na przykład lwy czy tygrys, które na wybiegu często możemy zobaczyć, jak śpią i są skryte w cieniu. Z kolei alpaki, wikunie, rosomaki czy tapiry szukają ochłody w wodzie. Podobnie, jak hipopotamy, które w gorących miesiącach zażywają błotnych kąpieli. One chronią je nie tylko przed wysokimi temperaturami, ale także przed insektami. Dodatkowo rosomak otrzymuje od opiekunów zamrożone jedzenie, co pozwala mu obniżyć temperaturę jego ciała.

Podczas upałów nie zapominajmy także o psach i kotach. Policja apeluje, aby nie zostawić zwierząt w samochodach, a weterynarze przypominają, aby wymieniać co kilka godzin wodę w miskach na chłodną, zapewnić cień naszym pupilom i zdjąć kagańce tym psom, które obecnie je mają.
Miłosz Bogdanowicz

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie… » więcej 2021-07-27, godz. 16:02 Ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę Na Opolszczyźnie ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę. W ramach pierwszej transzy na rachunki bankowe ponad trzech tysięcy rodziców… » więcej 2021-07-27, godz. 15:30 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pacjentów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Urządzenie ważące blisko 3,5 tony o pojemności ponad 6 tysięcy litrów wkrótce będzie… » więcej 2021-07-27, godz. 14:32 W Szczedrzyku bus wpadł do rowu. Nikt nie ucierpiał Dziś (27.07) około 13.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Opolskiej w Szczedrzyku. » więcej 2021-07-27, godz. 13:00 Samorządy pomagają ratować zabytki. Trzy parafie w powiecie strzeleckim otrzymały finansowe wsparcie Samorządy wspierają remont zabytków znajdujących się na ich terenie. W tym roku również w budżetach znalazły się pieniądze na ten cel. Podziału dofinansowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »