Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-20, 08:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W centrum miasta powstaną "zielone podwórka". Poprawa estetyki i obniżenie temperatury

Ruszyły prace przy zagospodarowaniu zielonych podwórek [fot. P. Pękala]
Ruszyły prace przy zagospodarowaniu zielonych podwórek [fot. P. Pękala]
Ruszyły prace przy zagospodarowaniu zielonych podwórek [fot. P. Pękala]
Ruszyły prace przy zagospodarowaniu zielonych podwórek [fot. P. Pękala]
Zielone podwórka to projekt miasta Kędzierzyn-Koźle, który ma urozmaicić bioróżnorodność w centrum aglomeracji, obniżyć temperatury pomiędzy budynkami oraz poprawić estetykę często zaniedbanych miejsc w centrum. Jeszcze w tym roku kilka terenów w śródmieściu zdecydowanie zmieni swój wygląd na korzyść, ciesząc oko i poprawiając samopoczucie mieszkańców.
- Kierowcy będą parkować samochody pod „roślinnymi dachami”, łatwiej będzie się też żyło wszystkim zwierzętom sąsiadującym z ludźmi – mówi Piotr Pękala z urzędu miasta. - Zielono dosłownie i w przenośni zrobi się na terenach przy ul. Miłej na zapleczu hali targowej Manhatan oraz na podwórkach przy ul. Lompy, Powstańców i Dmowskiego. Powstaną łąki kwietne i skwery z ozdobnymi bylinami, w tym roślinami miododajnymi, trawniki oraz zieleń niska umożliwiająca żerowanie pożytecznych owadów. Między budynkami przybędą kolejne drzewa oraz zielone altany i pergole.

Przy tworzeniu projektu zaangażowani byli sami mieszkańcy. Koncepcje utworzenia „zielonych podwórek” były konsultowane w zeszłym roku podczas otwartego spotkania w Domu Kultury Chemik. Projekt zielonych podwórek kosztuje 3,1 mln zł, z czego 2,1 mln to pieniądze unijne.

W ubiegłym tygodniu przekazano plac budowy dla wykonawcy na podwórkach przy ul. Lompy, Powstańców i Dmowskiego. Wkrótce prowadzone będą one także na ul. Miłej. Roboty zakończą się w trzecim kwartale tego roku.
Piotr Pękala

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Ryszard Galla zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych mediów Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla od dłuższego czasu zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych tych ośrodków medialnych… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Przyrodnicy i wolontariusze policzyli susły w Kamieniu Śląskim. Łąkę w okolicy lotniska zamieszkuje 315 gryzoni 315 susłów moręgowanych zamieszkuje łąki w okolicy lotniska w Kamieniu Śląskim w gminie Gogolin. Tak wynika z szacunków wolontariuszy Polskiego Towarzystwa… » więcej 2021-07-26, godz. 17:47 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Polska Cerekiew: po tym, jak woda wlała się do sali ślubów, gmina chce wybudować zadaszenie dziedzińca starego p… Zabytkowemu pałacowi w Polskiej Cerekwi zagraża woda. Nie chodzi o lokalne podtopienia, ale wody opadowe. Zbudowany na planie kwadratu budynek ma otwarty dziedziniec… » więcej 2021-07-26, godz. 16:30 Kąpielisko w Lewinie Brzeskim znów otwarte. Poziom drobnoustrojów w wodzie wrócił do bezpiecznego poziomu Kąpielisko w Lewinie Brzeskim ponownie otwarte. Ostatnie badanie jakości wody wykazało, że spełnia ona wszystkie parametry niezbędne do bezpiecznej kąp… » więcej 2021-07-26, godz. 15:33 Nietypowa kolizja na Krapkowickiej w Opolu. Kamper uderzył w wiadukt kolejowy Dziś (26.07) około 13.35 na ulicy Krapkowickiej 65-letni kierujący nowym kamperem próbował przejechać pod wiaduktem kolejowym. » więcej 2021-07-26, godz. 14:38 Namysłowianie dłużej poczekają na nowy pomnik Nike. "Wykonawca rzeźby popełnił błąd" Namysłowska Nike wróciła do miasta. Nowa rzeźba odlana z brązu nie gościła jednak zbyt długo na Placu Wolności, ponieważ okazało się, że znacznie… » więcej 2021-07-26, godz. 14:00 Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie… Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koron… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »