Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-14, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA]

Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany
Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki remont od czasu budowy konstrukcji, czyli lat 40. XX wieku. Celem było przystosowanie śluz do III klasy drogi wodnej. Wymieniono ponad 60-tonowe drzwi, ale zostały zabytkowe mechanizmy. Obecnie nie będą one sterowane ręcznie, a elektronicznie. Jest bezpieczniej i nowocześnie.
- Teraz mamy nowoczesną drogę wodną klasy III gotową do żeglowania - mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

- Mechanizmy, które tutaj mamy to mechanizmy jeszcze przedwojenne, które zostały odpowiednio naprawione. Renowacja została przeprowadzona tak, żeby też oddać ducha tych śluz. Oczywiście jest nowsza automatyka, nawet te lampy ledowe. Wszystko co obecnie jest, powoduje, że to zużycie energii, które tutaj choć nie było duże, to będzie jeszcze mniejsze. Wiemy, że każdy kilowatogodzina zaoszczędzona jest ważna.

- Inwestycja trwała blisko 3,5 roku i została zakończona w terminie, mimo pandemicznych trudności - mówi Mirosław Podraza, dyrektor obszaru kolejowego firmy Skanska, który nadzorował modernizację śluz.

- Od 1989 roku właściwie to pierwsze tak wielkie nakłady na przywrócenie sprawności obiektom hydrotechnicznym w województwie opolskim. Modernizacja wszystkich 6 obiektów na Kanale Gliwickim łączących go z Odrą kosztowała 250 milionów złotych. Ten drugi etap modernizacji dwóch śluz w Sławięcicach i w Nowej Wsi kosztował blisko 70 milionów złotych.

- Przede wszystkim skraca się czas śluzowania - dodaje Marcin Jarzyński, zastępca dyrektora RZGW Gliwice.

- Taką ciekawostką jest to, że każda z komór śluzy ma pojemność 5800 m3, co w przeliczeniu daje 290 tysięcy stalowych wiader wody. Celem tej modernizacji było usprawnienie, dlatego został uruchomiony kanał śluzowania oszczędnościowego, który umożliwia przepompowywanie wody z jednej śluzy do drugiej, więc czas śluzowania się skraca z 30-40 minut do 15-20.

- Inwestycja ma ogromne znaczenie dla Opolszczyzny. Tworzymy miejsca pracy i przywracamy żeglowność w regionie - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Od 1989 roku właściwie to pierwsze tak wielkie nakłady na przywrócenie sprawności obiektom hydrotechnicznym w województwie opolskim. Modernizacja wszystkich 6 obiektów na Kanale Gliwickim łączących go z Odrą kosztowała 250 milionów złotych. Ten drugi etap modernizacji dwóch śluz w Sławięcicach i w Nowej Wsi kosztował blisko 70 milionów złotych.

- To bardzo ważna i strategiczna inwestycja - mówi poseł PiS Katarzyna Czochara. - Otwieramy wrota do żeglugi śródlądowej i przywracamy transport rzeczny. Ale będzie to też miało wpływ na rozwój turystyki śródlądowej.

- Ten Kanał Gliwicki to wielki kawał historii, ale to również wielki kawał historii gospodarczej i siła naszego regionu opolskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego regionu, Opola i całej Opolszczyzny. To siła wynikająca z drogi odrzańskiej - dodaje poseł PiS Violetta Porowska.

Przypomnijmy w ramach poprawy żeglowności Odrzańskiej Drogi Wodnej i pierwszego etapu modernizacji Kanału Gliwickiego wyremontowano 4 śluzy: Rudziniec, Kłodnica, Łabędy i Dzierżno.
Przemysław Daca
Mirosław Podraza
Katarzyna Czocha, Violetta Porowska
Sławomir Kłosowski
Marcin Jarzyński
Zakończenie remontu śluz odrzańskich w Sławięcicach [fot. Marcin Boczek]
Zakończenie remontu śluz odrzańskich w Sławięcicach [fot. Marcin Boczek]
Śluza Sławięcice [fot. Marcin Boczek]
Śluza Sławięcice [fot. Marcin Boczek]
Śluza Sławięcice [fot. Marcin Boczek]
Śluza Sławięcice [fot. Marcin Boczek]

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 11:02 Raport MZ: 122 nowe zachorowania i prawie tyle samo wyzdrowień. W regionie potwierdzono 1 nowy przypadek COVID-19 [IN… 122 nowe zachorowania, 6 zgonów i 120 ozdrowień. To bilans ostatniej doby koronawirusa w Polsce. » więcej 2021-07-24, godz. 09:03 Trwa remont Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu - Koszt remontu Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu to milion 800 tysięcy złotych, to pieniądze pochodzące od miasta. 200 tysięcy złotych dołożył… » więcej 2021-07-24, godz. 08:00 Kilka kędzierzyńsko-kozielskich gmin nie czekało na starostwo i zorganizowało transport publiczny. Kosztowało to je… Pięć gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zorganizowało własny transport publiczny. Gdyby tego nie zrobiono, to od początku wakacji mieszkańcy… » więcej 2021-07-24, godz. 07:15 Ochotnicze Ratownictwo Wodne przez cały sezon letni czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców nad Odrą. Do tej pory było… - Na razie jest bezpiecznie - tak pierwszy miesiąc patroli na Odrze podsumowuje Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Wodnego w Opolu. Strażacy codziennie… » więcej 2021-07-23, godz. 21:34 Motocykliści z Polski i Czech zjechali do Prudnika. Rozpoczyna się zlot „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza” Uczestnicy tej imprezy mogą wylosować motocykl Harley-Davidson. Koncerty, parady motocykli oraz różne atrakcje dla dzieci i dorosłych to wydarzenia zlotu… » więcej 2021-07-23, godz. 21:30 Wolontariusze po rocznej przerwie wrócili do Kamienia Śląskiego policzyć susły na łące przy lotnisku Choć suseł moręgowany został w Polsce uznany za gatunek wymarły, dzięki staraniom m.in. stowarzyszenia przyrodniczego Salamandra, kilkanaście lat temu udało… » więcej 2021-07-23, godz. 21:00 Raport dnia: Opolszczyzna bez nowych zakażeń koronawirusem i zgonów spowodowanych COVID-19 [INFOGRAFIKA] Minionej doby na Opolszczyźnie nie potwierdzono nowych zakażeń koronawirusem. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w regionie nie odnotowano także… » więcej 2021-07-23, godz. 19:15 W Opolu było więcej kandydatów niż miejsc w liceach i technikach. Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół… Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół średnich. W stolicy regionu w liceach i technikach było więcej chętnych niż miejsc. » więcej 2021-07-23, godz. 17:54 Zderzenie osobówki z TIR-em we Wrzoskach. Utrudnienia na obwodnicy Opola [ZDJĘCIA] Samochód osobowy zderzył się dziś (23.07) późnym popołudniem z ciężarówką na obwodnicy północnej Opola we Wrzoskach. Są utrudnienia w ruchu na DK46… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warmątowicach. Są utrudnienia w kursowaniu pociągów [AKTUALIZACJA] Jedna osoba nie żyje po tym, jak dziś (23.07) kilkanaście minut przed godziną 17.00 pociąg uderzył w samochód osobowy w Warmątowicach. Doszło do tego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »