Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-24, 16:11 Autor: Katarzyna Doros

Wojewoda opolski powołał Radę ds. Dorzecza Odry. Eksperci pomogą Wodom Polskim w użeglownieniu rzeki

Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. OUW]
Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. OUW]
Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. OUW]
Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. OUW]
Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. OUW]
Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. OUW]
Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. OUW]
Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. OUW]
Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. Katarzyna Doros]
Posiedzenie Rady ds. Dorzecza Odry [ fot. Katarzyna Doros]
Wojewoda opolski powołał 14-osobową Radę ds. Dorzecza Odry. Jej zadaniem jest doradztwo w kwestiach ulepszenia żeglowności Odry i wykorzystania możliwości rzeki do rozwoju transportu towarów. Oprócz ekspertów z dziedziny komunikacji rzecznej i morskiej, radę tworzą także przedstawiciele spółek energetycznych, bo Odra coraz częściej wykorzystywana jest także w rozwoju energetyki wodnej.
- Celem tego zespołu jest podtrzymywanie zainteresowania użeglowieniem Odry. Takim ostatecznym celem długofalowym jest spławność Odry właściwie od granicy z Czechami, ponieważ tutaj przygotowywana jest budowa tego połączenia Odra-Dunaj i dalej Łabą, czy na szlaku szczecińskim chcielibyśmy, żeby Odra rzeczywiście odżyła, jeśli chodzi o transport towarów - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Zdaniem wojewody ważny jest także aspekty ekonomiczny, bo spławianie towarów rzeką jest nie tylko ekologiczne, ale i o wiele tańsze od transportu kołowego czy kolejowego.

- Chcemy rozmawiać także o wykorzystaniu Odry do energetyki wodnej - mówi Robert Zasina, prezes zarządu Tauron Dystrybucja. - W wielu miejscach tych ciągów wodnych są urządzenia sterownicze, są różne przepusty, które regulują właśnie tę wodę, a tam jest potrzebne dostarczanie energii elektrycznej. Także nasza rola będzie bardzo duża i bardzo przydatna do tego, żeby region się rozwijał właśnie w tej części dorzecza Odry, budowanych urządzeń i dostarczanej energii elektrycznej. Tauron Dystrybucja wyprowadza energię z tych elektrowni do sieci wspólnej. Elektrownie z jednej strony biorą udział w regulacji rzek, a z drugiej strony ich wody płynące są wykorzystywane i przetwarzane do energii elektrycznej i zasilają też lokalne społeczeństwo w niedalekiej odległości właśnie od tych elektrowni.

- W chwili obecnej Wody Polskie prowadzą w województwie opolskim najwięcej inwestycji infrastrukturalnych. To są setki milionów złotych - mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. - Tej inwestycji nie prowadzimy dla naszej satysfakcji, ale właśnie tutaj dla społeczeństwa lokalnego, dla armatorów, ale również dla samorządowców. Na Opolszczyźnie jest bardzo dużo zakładów przemysłowych, są stocznie, jest Grupa Azoty, duży przemysł chemiczny, najróżniejsze gałęzie przemysłu metalurgicznego. To wszystko automatycznie ciąży do żeglugi śródlądowej.

Jak informuje Przemysław Daca, na Kanale Gliwickim trzeba w dwóch sekcjach odmulić kanał. - Ale w zasadzie kanał jest gotowy do żeglugi śródlądowej - dodaje.

Wojewoda opolski zapowiedział, że w najbliższym czasie w ramach kolejnego posiedzenia rady planowane jest spotkanie z armatorami.
Sławomir Kłosowski
Robert Zasina
Przemysław Daca

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 09:48 Policja podejrzewa, że uczestnik wypadku na DK 39 prowadził pod wpływem amfetaminy Uczestnik wczorajszego (26.07) wypadku w Kamiennej na DK 39 najprawdopodobniej był pod wpływem środków odurzających - ustalił nasz reporter. To 36-letni… » więcej 2021-07-27, godz. 08:56 Ruszyła ocena formalna projektów zgłoszonych do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego - 32 opolskie organizacje pozarządowe zgłosiły się do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Łączna wartość wszystkich złożonych projektów… » więcej 2021-07-27, godz. 08:07 Niemysłowice koło Prudnika zalane przez deszcz. Strażacy interweniuja, sytuacja jest opanowana Siedem zalanych posesji, garaży i piwnic. To efekt silnych opadów deszczu w Niemysłowicach w powiecie prudnickim. » więcej 2021-07-27, godz. 07:20 Agata Ozdoba-Błach przegrała ćwierćfinał w Tokio. Ma jeszcze szansę na brąz Pochodząca z Opola judoczka Agata Ozdoba-Błach przegrała po dogrywce z Włoszką Marią Centracchio w ćwierćfinale turnieju kategorii do 63. kilogramów podczas… » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »