Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-14, 17:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa

Archiwum - Krew oddawali funkcjonariusze z całego województwa [fot. Mariusz Chałupnik]
Archiwum - Krew oddawali funkcjonariusze z całego województwa [fot. Mariusz Chałupnik]
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień Krwiodawstwa. Rocznie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu od krwiodawców pobieranych jest około 30 tysięcy donacji. Nadal są jednak grupy krwi, na które zapotrzebowanie z roku na rok rośnie.
- Krew każdego dnia ratuje czyjeś życie. Zapotrzebowanie na nią jest cały czas, choć jest zwiększone w okresie wakacyjnym - mówi Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

- Każda grupa jest potrzebna. Natomiast obserwujemy czasowe, zwiększone zapotrzebowanie na dawców z grupą krwi 0+, 0-, A+ i A-. Uniwersalną grupą, gdzie koncentrat krwinek czerwonych jest najpowszechniej wykorzystywany w lecznictwie, to jest grupa 0Rh-.

Krew oddawać można zarówno w centrach krwiodawstwa, jak i mobilnych punktach. Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kg. Dodatkowo trzeba być zdrowym i nie mieć w ciągu ostatnich 6 miesięcy zabiegów.

- Wywiad jest już dokonywany u nas na miejscu. Jednak z uwagi na sytuację epidemiczną i stosowaniem szczepień, to wprowadzone są kolejne kryteria dotyczące dyskwalifikacji czasowej kandydatów na dawców lub samych dawców. Osoby, które są zaszczepione szczepionką Pfizera lub Moderny, to okres dyskwalifikacji wynosi 48 godzin od szczepienia. Natomiast, jeśli chodzi o AstraZenekę lub Johnson&Johnson, to tutaj trzeba poczekać 14 dni.

Ponadto są także nowe wytyczne w związku z sytuacją epidemiologiczną na świecie. Osoby wracające z zagranicy muszą odczekać kilka dni, zanim będą mogły oddać krew. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie centrum.

Dodajmy, że święto ustanowione zostało na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grupy krwi. W 1930 roku otrzymał za to nagrodę Nobla.
Iwona Rajca-Biernacka 1
Iwona Rajca-Biernacka 2

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 21:30 Raport dnia: blisko 140 nowych zakażeń w kraju, w tym jedno w regionie. Szczepienia przeciw COVID-19 także w dziesięciu… Jeden przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (28.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 138 infekcjach… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prudnik: rzeźba w brązie upamiętni sławnego mistrza kolarstwa Stanisława Szozdę Stanisław Szozda będzie upamiętniony w Prudniku. Jego postać naturalnej wielkości, odlana z brązu, stanie obok hali sportowej I LO. Jest on jednym z najwybitniejszych… » więcej 2021-07-28, godz. 19:00 Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trzech mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo… Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu tymczasowego jednemu z trójki mężczyzn podejrzanych o podwójne zabójstwo przy ul. Duboisa w Opolu. Mężczyzna może… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Korniki w kościele w Bierdzanach. Niedługo intruzów ma już nie być W zabytkowym kościele w Bierdzanach w gminie Turawa zadomowili się nieproszeni goście. XVIII-wieczny, drewniany obiekt zaatakowały korniki. Los tych owadów… » więcej 2021-07-28, godz. 17:49 Jędrychowice: kombajn zahaczył o linię średniego napięcia. Skończyło się na strachu W czasie prac polowych w Jędrychowicach w powiecie głubczyckim kombajn zbożowy zahaczył wysięgnikiem o linię średniego napięcia. W maszynie znajdowały… » więcej 2021-07-28, godz. 17:48 Mieszkańcy Kopic po alarmie bombowym wrócili do domów Mieszkańcy Kopic koło Grodkowa po kilkugodzinnej ewakuacji wrócili do swoich domów. Przypomnijmy, dziś (28.07) około 10.00 pracownicy budujący kanalizację… » więcej 2021-07-28, godz. 17:45 Krapkowicka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o ugodzenie nożem kobiety Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dzisiaj (28.07) wczesnym popołudniem w centrum Krapkowic miał ugodzić nożem w brzuch 23-letnią kobietę. Podejrzewanego… » więcej 2021-07-28, godz. 15:42 Krapkowice: kobieta na ulicy została ugodzona nożem! Trwa ustalanie tożsamości napastnika Do groźnego zdarzenia doszło w Krapkowicach. Jak wynika z zebranych przez naszą reporterkę informacji, mężczyzna ranił ostrym narzędziem - najprawdopodobniej… » więcej 2021-07-28, godz. 14:59 Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, to musisz się liczyć z konsekwencjami. W kraju wystawiono 80 wniosków… Jedna osoba na Opolszczyźnie może ponieść konsekwencje w związku z odmową uczestniczenia w Narodowym Spisie Powszechnym. Wniosek o jej ukaranie złożył… » więcej 2021-07-28, godz. 14:12 Niewybuch z Kopic podjęty przez saperów. To bomba lotnicza Saperzy zabezpieczyli niewybuch w Kopicach. W akcji wziął udział 6-osobowy patrol z Brzegu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »