Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-13, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie. Więcej wiernych w kościołach, weekend pełen wydarzeń kulturalnych i sportowych [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Koronawirus w Polsce - stan na 13 czerwca [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 13 czerwca [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (13.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 227 zachorowaniach na COVID-19 w kraju. Zmarło 11 chorych, z czego 6 w wyniku współistnienia patogenu z Chin z innymi schorzeniami. W regionie nie ma ofiar śmiertelnych wirusa. W ciągu doby wykonano 48 409 testów na obecność koronawirusa.
Ostatniej doby na Opolszczyźnie stwierdzono 4 przypadki zakażeń koronawirusem w stolicy regionu. Z kolei w powiecie krapkowickim zachorowało 2 mieszkańców, a w powiatach oleskim i prudnickim wykryto po jednej infekcji.

W kraju najwięcej zachorowań odnotowano na Mazowszu (37) oraz na Śląsku (32), a najmniej w województwie świętokrzyskim (3). Pozostałe przypadki zakażeń dotyczą mieszkańców województw: wielkopolskiego (26), dolnośląskiego (20), podkarpackiego (17), lubelskiego (15), małopolskiego (13), łódzkiego (12), pomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (8), podlaskiego (6), lubuskiego (5), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (4). 6 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii na dziś (13.06) wynosi 2 877 469. W związku z COVID-19 zmarło 74 573.

Obecnie w szpitalach przebywa 1 989 pacjentów, z czego 317 wymaga podłączenia do respiratora. Wyzdrowiało2 648 504 zakażonych, z czego 297 ostatniej doby. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 1085 wolnych respiratorów.

Od dziś (13.06) na terenie diecezji opolskiej nie obowiązuje dyspensa ogólna od uczestnictwa we mszy świętej niedzielnej i świątecznej. Dekret w tej sprawie wydał biskup opolski ks. Andrzej Czaja. W kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego może być zajęte 50% miejsc siedzących i stojących, a od soboty 26 czerwca - 75%, z zastrzeżeniem, że do tych limitów nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw SARS-CoV-2. Wierni nadal są zobowiązani do zakrywania maską ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe. Z uwagi na okoliczność, że spora liczba wiernych została zaszczepiona lub przechorowała COVID-19, biskup zezwala na odwiedzanie chorych w ich domach wg zwykłego porządku. Przywrócona została w tym zakresie posługa nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej.

W Biskupicach koło Byczyny zorganizowano Międzynarodowy Turniej Rycerski. Pierwotnie impreza miała odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację epidemiczną i panujące obostrzenia, została przeniesiona na czerwiec. To jedna z pierwszych takim imprez w środowisku rycerskim od kilku miesięcy. W wydarzeniu wzięli udział tylko rekonstruktorzy z Polski, Niemiec i Białorusi, w przypadku obywateli innych państw przyjazd uniemożliwiła konieczność odbycia kwarantanny po powrocie z turnieju.

12 laureatów wystąpiło w koncercie finałowym XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego „Wciąż blisko nas" w Komprachcicach. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie dwóch wybranych piosenek. Z powodu sytuacji epidemicznej zgłoszenia do konkursu nadsyłano online, a dopiero dziś (13.06) laureaci poznali werdykt jury.

Blisko 500 osób, w tym dzieci wzięło udział II Charytatywnym Biegu Śladami Zeflika w Niezdrowicach. W ramach wydarzenia zorganizowano 3-kilometrową trasę dla miłośników nordic walking, 7-kilometrową trasę biegu głównego i mniejsze wyścigi dla dzieci.

Zakończył się 5. jubileuszy Festiwal Książki w Opolu. Wydarzenie pierwotnie miało się odbyć w czerwcu ubiegłego roku, ale ze względu na sytuację epidemiczną zostało przełożone na ten rok. Tym razem autorzy książek mogli spotkać się na żywo z czytelnikami, a uczestnicy festiwalu mogli przebierać w książkach sześćdziesięciu wydawnictw.

Koronawirus w Polsce - stan na 13 czerwca [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]Koronawirus w Polsce - stan na 13 czerwca [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 09:03 Trwa remont Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu - Koszt remontu Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu to milion 800 tysięcy złotych, to pieniądze pochodzące od miasta. 200 tysięcy złotych dołożył… » więcej 2021-07-24, godz. 08:00 Kilka kędzierzyńsko-kozielskich gmin nie czekało na starostwo i zorganizowało transport publiczny. Kosztowało to je… Pięć gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zorganizowało własny transport publiczny. Gdyby tego nie zrobiono, to od początku wakacji mieszkańcy… » więcej 2021-07-24, godz. 07:15 Ochotnicze Ratownictwo Wodne przez cały sezon letni czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców nad Odrą. Do tej pory było… - Na razie jest bezpiecznie - tak pierwszy miesiąc patroli na Odrze podsumowuje Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Wodnego w Opolu. Strażacy codziennie… » więcej 2021-07-23, godz. 21:34 Motocykliści z Polski i Czech zjechali do Prudnika. Rozpoczyna się zlot „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza” Uczestnicy tej imprezy mogą wylosować motocykl Harley-Davidson. Koncerty, parady motocykli oraz różne atrakcje dla dzieci i dorosłych to wydarzenia zlotu… » więcej 2021-07-23, godz. 21:30 Wolontariusze po rocznej przerwie wrócili do Kamienia Śląskiego policzyć susły na łące przy lotnisku Choć suseł moręgowany został w Polsce uznany za gatunek wymarły, dzięki staraniom m.in. stowarzyszenia przyrodniczego Salamandra, kilkanaście lat temu udało… » więcej 2021-07-23, godz. 21:00 Raport dnia: Opolszczyzna bez nowych zakażeń koronawirusem i zgonów spowodowanych COVID-19 [INFOGRAFIKA] Minionej doby na Opolszczyźnie nie potwierdzono nowych zakażeń koronawirusem. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w regionie nie odnotowano także… » więcej 2021-07-23, godz. 19:15 W Opolu było więcej kandydatów niż miejsc w liceach i technikach. Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół… Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół średnich. W stolicy regionu w liceach i technikach było więcej chętnych niż miejsc. » więcej 2021-07-23, godz. 17:54 Zderzenie osobówki z TIR-em we Wrzoskach. Utrudnienia na obwodnicy Opola [ZDJĘCIA] Samochód osobowy zderzył się dziś (23.07) późnym popołudniem z ciężarówką na obwodnicy północnej Opola we Wrzoskach. Są utrudnienia w ruchu na DK46… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warmątowicach. Są utrudnienia w kursowaniu pociągów [AKTUALIZACJA] Jedna osoba nie żyje po tym, jak dziś (23.07) kilkanaście minut przed godziną 17.00 pociąg uderzył w samochód osobowy w Warmątowicach. Doszło do tego… » więcej 2021-07-23, godz. 17:15 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »